Pamięć Przedszkolaka - jak ją usprawnić by w szkole było lżej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Olędzka - Bukowska   
środa, 17 kwietnia 2013 17:26

Pamięć u Przedszkolaka - jak ją usprawnić, by w szkole było lżej?

W wieku przedszkolnym pojawiają się zaczątki pamięci dowolnej, która jest stymulowana koniecznością zapamiętywania polecenia wydanego przez nauczyciela lub opowiedzenia sytuacji lub historii, które przed chwilą usłyszała.

Ponadto ćwiczona jest ona również w toku zabaw dydaktycznych, gier z regułami, a także podczas przygotowania wierszyków czy piosenek m.in.: na przedstawienia z różnych okazji. Przy nauce dzieci warto pamiętać, żeby dla nich była to zabawa, ponieważ tylko wtedy można zaszczepić w dziecku ciekawość świata i gotowość do nauki w wieku szkolnym.

Pamięć w wieku przedszkolnym można ćwiczyć m.in: poprzez:

(1) Grę, która polega na odkrywaniu obrazków, które posiadają pary. Zadaniem dziecka jest zapamiętanie gdzie wcześniej leżały takie same obrazki. W tą grę można bawić się już z dzieckiem od 2 r.ż.

(2) Grę co do czego pasuje. Dziecko ma dopasować elementy do siebie lub wskazać który element nie pasuje do reszty - w tej zabawie rozwija się umiejętność kojarzenia

(3) Doświadczenie i zobaczenie. Dziecko zapamięta szybciej informację jeśli usłyszy opowiadanie, zobaczy obrazek lub dotknie, spróbuje, zobaczy, narysuje lub wykona z plasteliny;

(4) Ćwiczenie spostrzegawczości poprzez chowanie elementu i proszę dziecka o wskazanie co zniknęło;

(5) Szukanie różnic pomiędzy dwoma obrazkami;

(6) Układanie puzzli;

Za każdym razem kiedy pracujemy z dzieckiem warto pamiętać, iż człowiek czy to mały czy dorosły najlepiej uczy się i zapamiętuje jeśli czegoś doświadczy, zobaczy i połączy to z emocjami.

Ekspert Anna Olędzka - Bukowska

Polsko – Angielskie Przedszkole Muzyczne

Ul. Urwisko 19, 02-776 Warszawa

Tel. 22/644-39-34

Mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

http://www.zyrafa.edu.pl /

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 07 stycznia 2014 22:06