Co jest potrzebne podczas kąpieli niemowlęcia? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 08 lutego 2013 07:38
Co jest potrzebne podczas kąpieli niemowlęcia?


Pierwsza kąpiel dziecka to wielkie wydarzenie, które dla rodziców często wiąże się ze stresem. Kiedy nabiorą już wprawy, wieczorne pluskanie staje się przyjemnym rytuałem i dobrą zabawą. Zanim jednak do tego dojdzie, potrzeba nieco praktyki i przede wszystkim wiary we własne siły.

Pewności początkującym rodzicom doda odpowiednio przygotowane stanowisko. Warto przemyśleć, jakie czynności będziemy wykonywać i co będzie nam w tym czasie potrzebne. Kiedy ułożymy sobie w głowie taki scenariusz, łatwiej będzie nam skompletować wszystkie akcesoria.

altWanna w rozmiarze S
Najważniejszym elementem jest wanienka – powinna być dopasowana do naszych potrzeb, a także do możliwości przechowywania. Bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla rodziców skarżących się na bóle kręgosłupa, jest stelaż, dzięki któremu nie trzeba schylać się do dziecka. – Ceba Baby ma w swojej ofercie zestawy kąpielowe, w których skład poza stelażem wchodzi również przewijak i półeczka na akcesoria, czyli wszystko to, czego potrzebujemy podczas wieczornej pielęgnacji. – mówi Dorota Dzwonek z firmy Ceba Baby. - Wanienka jest wyposażona w wężyk do odprowadzania wody. Dzięki temu rozwiązaniu unikamy niepotrzebnego dźwigania, a także ryzyka zachlapania łazienki – dodaje.

Kosmetyki dla najmłodszych
Kosmetyki, których użyjemy podczas kąpieli powinny być jak najbardziej naturalne – delikatna skóra niemowlęcia jest bardzo podatna na podrażnienia. Buzię, zwłaszcza na początku, warto przemywać przegotowaną wodą. Szczególną ostrożność należy zachować również podczas czyszczenia uszu, wystarczy przetrzeć je wilgotną, skręconą watką – używanie patyczków jest niewskazane, ponieważ mogą one uszkodzić narząd słuchu, który u dziecka jest bardzo delikatny. Podczas kąpieli możemy użyć miękkiej gąbeczki, a dno wanienki wyłożyć pieluchą tetrową lub antypoślizgową matą.

Ręcznik na miarę malucha

Aby dziecko nie zdążyło zmarznąć, warto zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu i zaraz po wyciągnięciu z wanienki owinąć je ręcznikiem. – Praktycznym rozwiązaniem są okrycia kąpielowe z kapturkiem. – mówi Pani Dorota. - Pozwalają one na otulenie maluszka dosłownie od stóp do głów. Są wykonane z grubej froty, dzięki czemu dobrze wchłaniają wodę i są przyjemne dla skóry – tłumaczy.   

altZestaw do pielęgnacji
Po zakończeniu kąpieli, czas na pielęgnację. Potrzebne będą oliwka lub krem dla niemowląt, sypki puder i maść na odparzenia, gdyby takowe występowały. Pielęgnacja ma na celu przede wszystkim nawilżenie skóry, którą wysusza kąpiel, i złagodzenie podrażnień spowodowanych noszeniem pieluszki. Maluszki po kąpieli są odprężone i często mają ochotę na zabawę – można ten moment wykorzystać na małą gimnastykę wspomagającą sprawność i rozwój mięśni.  (na zdjęci z lewej zestaw pielęgnacyjny Katia)

Początki są zawsze trudne, jednak z czasem rodzice nabierają nie tylko większej wprawy, ale także zaufania do własnych umiejętności i instynktu. W końcu kto, jak nie oni będzie wiedział, czego potrzebuje ich dziecko.   

/źródło - Intro Media PR//fot.Ceba Baby/Poprawiony: wtorek, 07 stycznia 2014 19:50