Książki z cyfrową duszą Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 22 października 2012 17:10
Książki z cyfrową duszą

Poziom polskiego czytelnictwa nie przysparza powodów na dumy. Pytanie, które się rodzi to czy nowe technologie mają szansę przyczynić się do wzrostu poziomu jego współczynnika?
Minęło już ponad 10 lat odkąd pojawiły się pierwsze urządzenia do czytania ebooków. Historia audiobooków jest zacznie dłuższa,  sięga lat 30. XX wieku, a pierwsze „mówione książki”  powstały m.in. z myślą o osobach niewidomych. Mimo to, to ebooki wygrywają w rankingach sprzedaży.

Od początku zjawiska, jakim jest literatura w formie elektronicznej wszyscy zastanawiali się czy ta tendencja się przyjmie. Początki nowych technologii zawsze były trudne. Dziś można śmiało stwierdzić, że książka przed procesem cyfryzacji nie ucieknie. Co raz więcej tytułów pojawia się w formie ebooka lub audiobooka, kolejne wydawnictwa otwierają się na tę formę sprzedaży, a portale i księgarnie zgłaszają chęć ich sprzedaży.

Magia elektro książki

Zalety elektronicznych książek można mnożyć, jedną z mniej oczywistych jest ekologiczność tej formy literatury. Dzięki niej oszczędzamy tony papieru rocznie i ich liczba będzie rosła. W przypadku ebooków znaczącą zaletą funkcjonalną jest możliwość zaznaczania i łatwego odszukiwania notatek, w urządzeniach służących do ich czytania. Ale nie tylko to się liczy! Dzięki elektronicznym książkom osoby słabowidzące lub niewidzące, mogą korzystać z zasobów literatury. Audiobooków po prostu słuchając, a ebook ma funkcję powiększania czcionki. Mniej problemów mają także wydawcy, którzy do tej pory musieli borykać się decyzjami dotyczącymi nakładów. Widoczne zalety ebooków i audiobooków, przyczyniają się do tego, że niektórzy autorzy niemal całkowicie zrywają z tradycją drukowanych książek. Bestseller E. L. Jamesa „50 twarzy Greya”, najpierw ukazał się w formie ebooka i został sprzedany w rekordowej liczbie 31 milionów egzemplarzy, by dopiero za jakiś czas w księgarniach pojawiła się wersja drukowana.

Naucz się słuchać

Słuchanie audiobooków, wymaga zaangażowania i skupienia. Nie każdy potrafi skoncentrować uwagę na dwóch rzeczach jednocześnie, tak aby nie być zmuszonym do wyłącznego słuchania książki. Jak twierdzą autorzy badań nad płcią mózgu, łatwiej przychodzi to kobietom, niż mężczyznom (wynika to z budowy mózgu) jednak jest osiągalne w pewnym stopniu przez każdego. W ciągu kilku ostatnich lat wielu uznanych pisarzy przekonuje się do przejścia od tradycyjnej formy książki do bardziej nowoczesnych, jak mówi Małgorzata Kalicińska, autorka bestsellerów (Dom nad rozlewiskiem, Lilka) – Pokochałam wielką miłością audiobooki, jestem ich absolutną fanką. Nasze powieści są tak pięknie podane przez naszych, polskich aktorów, wspaniale się ich słucha. W dowód tego autorka wydała kilka książek w tej właśnie formie. Audiobooki Małgorzaty Kalicińskiej można znaleźć w wielu księgarniach, niedawno pojawiły się również na platformie XXLSTOCK.COM, skąd można je ściągnąć bezpośrednio na swój komputer bez konieczności wychodzenia z domu. Podobnie jak opowiadanie w formie ebook’a pt. „Fiodor”, które Małgorzata Kalicińska napisała na podstawie wspomnień ojca z czasów II Wojny Światowej.

Ekonomia przede wszystkim

Pomijając wartość artystyczną audiobooków, które są w większości materiałami bardzo przyjemnymi w odbiorze, warto wspomnieć o ich niskich cenach, które dotyczą również ebooków. Studentka socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, komentuje – Nie zrezygnuję na pewno z  tradycyjnej literatury, za bardzo lubię zapach papieru i ceremonie ustawiania przeczytanych już książek na półce, ale w przypadku pozycji, które czytam tylko i wyłącznie ze względów użytkowych czy naukowych uważam, że nie ma nic lepszego, niż ebook, jest tańszy, „lżejszy” i nie zabiera miejsca. Być może właśnie dlatego oprócz ebooków i audiobooków Małgorzaty Kalicińskiej i innych znanych autorów, na nowej polskiej platformie XXLSTOCK.COM można znaleźć bardzo dużo poradników i książek naukowych, przydatnych nie tylko studentom, za to niedrogich jakby były właśnie dla nich.

/źródło - XXLSTOCK.COM/


Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 17:48