Seniorze, zadbaj o swój budżet domowy Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 29 maja 2012 08:30
Seniorze, zadbaj o swój budżet  domowy

Chciałbyś zaoszczędzić na wakacje albo sprzęt, o którym od dawna marzysz? Niestety Twoje dochody są niewysokie i nie zawsze pod koniec miesiąca uda Ci się coś odłożyć. Zebraliśmy kilka zasad, dzięki którym może uda Ci się to zmienić.

1. Zapisuj swoje wszystkie przychody i wydatki.


W notatniku sporządź tabelkę z dwiema kolumnami – przychody oraz wydatki. Regularnie wpisuj do tabelki wszystkie swoje wydatki, również przewidywane (rachunki, czynsz). Dzięki temu będziesz mógł kontrolować swoje finanse. Na podstawie tabelki znacznie łatwiej jest określić, na co w danym miesiącu możemy sobie jeszcze pozwolić, a z czego powinniśmy zrezygnować.

Jeżeli masz dzieci albo wnuczków, którzy dobrze znają się na komputerze, mogliby pomóc Ci założyć arkusz kalkulacyjny. Program taki łatwo podsumuje finanse, wystarczy, że będzie się regularnie uzupełniało wydatki oraz przychody. Jest to wielkim udogodnieniem, a poza tym minimalizuje możliwość zaistnienia błędu.

2. Uważaj na prąd oraz wodę.

Opłaty za wodę i prąd mogą mocno nadwyrężyć nasz budżet domowy. Jeśli nie masz w domu liczników, sprawdź czy można je u Ciebie zainstalować i postaraj się o nie jak najszybciej. Dzięki nim będziesz mógł kontrolować zużycie prądu oraz wody. Kontrola ta obniży Twoje wydatki, bo po co niepotrzebnie wydawać pieniądze.

3. Kupuj z głową.

Przed wyjściem do sklepu sporządź sobie dokładną listę produktów, które są Ci potrzebne. Uchroni Cię to przed niepotrzebnymi wydatkami na produkty, których nie potrzebujesz. Poza tym zawsze warto się po prostu zastanowić – czy ta rzecz jest mi faktycznie niezbędna? Czasami chwila zastanowienia może uchronić Cię przed zbędnym wydatkiem, który jedynie obciąży Twój portfel. Sprawdź również ofertę zakupów przez Internet. Wiele supermarketów prowadzi taką sprzedaż, a i dostawa w dogodnych godzinach może być darmowa.

4. Jedz zdrowo i… w domu.

Zrezygnuj z kupowania gotowych produktów – są one dobrym rozwiązaniem, ale tylko raz na jakiś czas. Zaplanuj także dobrze swoje wyjścia ze znajomymi, nie zawsze musisz spotykać się z nimi w kawiarni. Nie rezygnuj z restauracji, dobrze jest czasami wyjść ze znajomymi – a przy jedzeniu doskonale spędza się czas. Ale równie dobrze możesz też ich zaprosić do siebie, z pewnością dużo zaoszczędzisz, a czas upłynie Wam równie miło. Poza tym jedzenie domowe jest znacznie zdrowsze – a po co przeciążać zbytnio wątrobę.

5. Uważaj na kredyty i pożyczki.


Banki i inne instytucje kuszą nas dobrymi ofertami, ale czy kredyt/pożyczka są nam faktycznie potrzebne? Czasami lepiej jest poczekać chwilę, zamiast zaciągać kredyt. Można w końcu spokojnie odłożyć pieniądz i niepotrzebnie nie obciążać swojego konta. Kredyt to nie tylko suma, którą bank Ci wypłaci, to także dodatkowe koszty, które zwiększają sumę, którą musisz potem oddać. Jeżeli więc jesteś zmuszony do wzięcia kredytu, wcześniej dokładnie przyjrzyj się ofertom banków, by wybrać najtańszą opcję. Możesz poradzić się znajomych albo rodziny, bądź też udać się do ośrodka, w którym udziela się bezpłatnych porad w tym zakresie.

6. Korzystaj z nowych rozwiązań finansowych pozwalających powiększyć bezpiecznie Twój dochód


Śledź nowe informacje o produktach finansowych  przekazywanych przez takie media, jak telewizja, radio i prasa  fachowa .Taką nową propozycją jest  od niedawna dostępna usługa renty dożywotniej. Jest to oferta dla osób po 65 roku życia, które posiadają mieszkanie lub dom. „Przenosząc prawo własności na fundusz hipoteczny, klient ma zagwarantowane prawo dożywotniego użytkowania i  dożywotne świadczenie pieniężne wypłacane comiesięczne, tj. rentę dożywotnią. Wysokość świadczenia jest wyliczana na podstawie wartości nieruchomości, wieku i płci klienta. Dodatkowym prawnym zabezpieczeniem interesów finansowych klienta jest wpis w księdze wieczystej  ustanawiający wierzytelność na rzecz klienta w wysokości wartości mieszkania” – tłumaczy Maria Schicht, Prezes FH Familia.

7. Papierosy są wrogiem Twojego zdrowia i… budżetu.

Cena za paczkę papierosów, nawet tych najsłabszych, rośnie. Czy faktycznie warto wydawać fortunę na papierosy, kiedy te same pieniądze mógłbyś przeznaczyć na pralkę czy wyjazd, o którym od dawna marzysz? Prosta kalkulacja – zakładając, że paczka papierosów kosztuje 6 złotych, a Ty palisz jedną paczkę dziennie, to w ciągu miesiąca tracisz około 180 złotych, w ciągu roku zaś 2160 złotych; do tego dochodzą koszty lekarstw na leczenie chorób wynikających z palenia. Warto chyba jednak przemyśleć następny zakup papierosów.

8. Szukaj bezpłatnych imprez ze świata kultury.

Miasto, ośrodki kultury itp. oferują przez cały czas szereg darmowych rozrywek, które mogą wspaniale się nadawać na spotkania ze znajomymi. Korzystaj z takich atrakcji, a nie tylko zaoszczędzisz, ale także nawiążesz nowe kontakty towarzyskie.

9. Nie przesadzaj z wydatkami na rodzinę.

Twój wnuczek marzy o najnowszej grze albo zabawce? Ty oczywiście spełniasz jego marzenie… BŁĄD! Pamiętaj o sobie i swoich codziennych wydatkach. Rodzina z pewnością nie chce, byś się zadłużał na drogie prezenty. Wystarczy pamięć i drobny podarunek, to jest najpiękniejsza forma miłości.

Pamiętaj, żeby nie oszczędzać na jedzeniu. Lepiej już zrezygnować z jakiejś przyjemności – jak dodatkowe wyjście do teatru, nowe palto czy drogi prezent dla wnuczka – niż ryzykować swoje zdrowie.

Założycielem Funduszu Hipotecznego Familia S.A. jest Noble Fund 2DB Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, instytucja finansowa pozostająca pod stałym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Fundusz Hipoteczny Familia S.A. wprowadza na rynek finansowy w Polsce nową usługę odwróconej hipoteki wypłacanej jako renta dożywotnia, seniorom powyżej 65 roku życia. Jest to oferta, która pozwala na poprawienie sytuacji życiowej emerytów w naszym kraju. Hipoteka odwrócona jako renta dożywotnia to propozycja dla emerytów, którzy posiadają lub są współwłaścicielami mieszkania, domu albo działki i są zainteresowani dodatkowymi dochodami, które mogłyby znacznie podnieść ich standard życia.

Więcej o Funduszu Hipoteczny Familia na stronie www.familiasa.pl


Polecamy tekst : http://babciapolka.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=906:wysza-emerytura-za-mieszkanie&catid=96:warto-przeczyta&Itemid=119
 
Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 23:05