O czym pamiętać przy wakacyjnym remoncie kuchni?
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 07 sierpnia 2023 14:00

O czym pamiętać przy wakacyjnym remoncie kuchni?

Remont mieszkania podczas urlopu? Dla jednych to forma spędzania wolnych dni, a dla innych jedyny moment na to, by móc odświeżyć wnętrza ze względu na tempo codziennego życia. Jak zatem prawidłowo rozplanować remont na tak krótki czas? O czym pamiętać przy remoncie kuchni? Na to pytanie odpowiada Stanisław Szyling, ekspert marki Dynacook.


Dla wielu z nas, planowanie remontu może być trudnym zadaniem – zwłaszcza, kiedy próbujemy pogodzić go z codziennymi obowiązkami. Jednakże, czy istnieje lepszy moment na przeprowadzenie remontu, niż upragniony urlop? Wolne dni pozwalają na oderwanie się od stresujących zajęć, relaks i skupienie się na kreowaniu wymarzonych wnętrz. Warto jednak pamiętać, że wolność ta nie trwa długo, dlatego prace remontowe trzeba zaplanować tak, aby przebiegały sprawnie i szybko, pozostawiając również czas na odpoczynek. Od czego więc zacząć?


- Sporządzenie planu remontu to kluczowy krok, który pozwoli efektywnie wykorzystać dostępny czas i zminimalizować stres związany z tego typu zmianami. Dlatego w pierwszej kolejności, zanim rozpoczniemy remont, zastanówmy się, jakie cele chcemy osiągnąć. Czy odświeżamy całe mieszkanie? A może skupiamy się na konkretnych pomieszczeniach? Ustalmy swoje priorytety, aby wiedzieć, na czym skupić się w pierwszej kolejności. W tym celu przydatny będzie harmonogram prac. Określi on czas, który potrzebujemy na poszczególne etapy remontu. Warto również przemyśleć kwestię wykonania poszczególnych zadań – co będziemy w stanie zrobić samodzielnie, a gdzie trzeba będzie sięgnąć po pomoc fachowców. Upewnijmy się, że taki plan jest realistyczny i uwzględnia ewentualne opóźnienia – podpowiada Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.


Ekspert wskazuje również, że przy okazji letniego remontu przyda nam się lista niezbędnych materiałów, mebli i akcesoriów, które będą potrzebne do przeprowadzenia prac. Przeszukajmy więc wcześniej sklepy internetowe i stacjonarne, aby mieć pewność, że wszystko będzie dostępne na czas. To także zmusi nas do określenia budżetu, jaki możemy przeznaczyć na remont:


- Jeśli planujemy remontować całe mieszkanie, rozważmy przeniesienie niektórych mebli i przedmiotów do innych pomieszczeń lub wynajęcie magazynu tymczasowego. Uporządkujmy rzeczy, aby ułatwić sobie poruszanie się podczas prac remontowych.

Plan na makeover kuchni

Dokładne planowanie prac remontowych będzie przydatne nawet w przypadku, gdy w planach mamy odświeżenie tylko jednego pomieszczenia – na przykład kuchni. O czym warto pamiętać przy tego typu remoncie? Stanisław Szyling z Dynacook wskazuje, że w pierwszej kolejności weźmy pod uwagę zasadę trójkąta roboczego – odnosi się ona do układu trzech kluczowych stref roboczych, zlewozmywaka, kuchenki i lodówki, który ma na celu maksymalne ułatwienie i usprawnienie codziennych czynności kuchennych. Idea trójkąta roboczego opiera się na minimalizacji odległości i przeszkód pomiędzy tymi trzema głównymi obszarami. Dzięki temu, gdy jesteśmy w kuchni i wykonujemy różne czynności, możemy swobodnie poruszać się między tymi strefami bez przeszkadzania sobie nawzajem.


- Właściwe ułożenie trójkąta roboczego ma na celu oszczędzanie czasu i wysiłku podczas gotowania, ponieważ umożliwia łatwe dotarcie do niezbędnych narzędzi i produktów. Warto pamiętać, że łączna długość jego ramion powinna posiadać maksymalnie 7 metrów. Zasada ta wynika z analizy czynności, jakie wykonujemy podczas przygotowywania potraw - wyciągania z lodówki produktów, następnie ich mycia, a potem gotowania. W tym czasie najwięcej energii poświęcamy na „krążenie” między tymi trzema punktami, co sprawia, że są one najistotniejsze w kuchni.

Trójkąt roboczy i AGD

Letni remont kuchni najczęściej wiąże się również z wymianą sprzętów. Dlatego dokładny plan zagospodarowania kuchni, zgodny z zasadą trójkąta roboczego, musi obejmować także kwestię doboru odpowiedniego sprzętu AGD.

- Planując nową kuchnię, warto stawiać tylko na nowoczesne rozwiązania – takie jak technologia „gaz pod szkłem” DYNACOOK. Gazowa płyta ceramiczna, która wygląda jak kuchenka indukcyjna, to nowatorskie rozwiązanie wyjątkowo łatwe w obsłudze, posiadające wygodny panel sterowania oraz umożliwiające szybkie i przyjemne przygotowywanie posiłków. Pamiętajmy jednak, aby przy wymianie klasycznej kuchenki płomienicowej na płytę, piekarnik dokupić osobno – daje to świetną opcję do umiejscowienia go wyżej, niż w kuchenkach wolnostojących. A to także wiąże się z brakiem schylania się do piekarnika - możemy go spokojnie zainstalować na wysokości wzroku w zasięgu rąk, by swobodnie z niego korzystać – mówi Stanisław Szyling z DYNACOOK.
DYNACOOK umożliwia dopasowanie płyty do naszej kuchni - możemy postawić na mniejsze modele – na przykład trzypalnikowy X3 o szerokości typowej dla sprzętów AGD - 60 cm. Możemy również postawić na modele większe - X4 z czterema palnikami lub X5, który posiada aż pięć palników.
Zaplanowanie remontu wnętrz podczas urlopu wymaga odpowiedniego przygotowania i organizacji, ale może być wciąż satysfakcjonującym doświadczeniem. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami oraz stawiając tylko na nowoczesne sprzęty mamy gwarancję, że efekt końcowy nie tylko cieszyć nas będzie wizualnie, ale będzie doskonale dopasowany do naszych potrzeb i preferencji.

***** *** ***** *** *****

Dynaxo to polska firma rodzinna, która w produkcji płyt DYNACOOK stawia na innowacyjne rozwiązania i komponenty najwyżej jakości, które przekładają się na bezawaryjność płyt. Technologia „gaz pod szkłem” służy komfortowemu i łatwemu gotowaniu, dzięki czemu możemy skupić się na tym, co kochamy najbardziej.

/źródło - /