"Cała Polska leczy nadciśnienie" Drukuj Email
Wpisany przez Zofia Zubczewska   
poniedziałek, 19 marca 2012 13:10

„Cała Polska leczy nadciśnienie"

Start narodowego programu edukacyjnego oraz Konkurs w internecie na wycieczkę zagraniczną

altPolskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego rozpoczęło program edukacyjny: „Cała Polska leczy nadciśnienie”. Nadciśnienie tętnicze jest bowiem śmiertelną w skutkach, często występującą chorobą układu krążenia. Ponieważ rozwija się bez wyraźnych objawów, przez całe lata pozostaje nie leczona, podstępnie rujnując zdrowie Polaków. Program ma więc na celu poprawę wykrywalności nadciśnienia tętniczego i prawidłowego leczenia tej choroby. Cel zostanie osiągnięty tylko wtedy, gdy do walki z nadciśnieniem włączą się sami pacjenci.  PTNT aby zachęcić Polaków do codziennej troski o zdrowie, proponuje konkurs internetowy, o którym piszemy dalej. Co miesiąc uczestnicy konkursu wygrywają jeden bon na wycieczkę zagraniczną. 

Konkurs

 

Mierz ciśnienie i jedź na wycieczkę marzeń. 

Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w konkursie? 

1. Wejdź na stronę www.e-medycyna.pl i zarejestruj swój udział w zabawie - konkursie.

 

2. Codziennie, przez 7 kolejnych dni w miesiącu, wpisuj wartość swojego ciśnienia do elektronicznego dziennika pomiaru ciśnienia. Dziennik ten znajdziesz na naszej stronie. Pierwszego dnia dokonaj pełnej rejestracji swojego udziału, a w każdym kolejnym korzystaj z możliwości logowania dostępnej na stronie głównej.

 

3. Siódmego dnia pomiaru otrzymasz pytanie dotyczące tematu nadciśnienia tętniczego, na które musisz udzielić odpowiedzi w ciągu 24 godzin.

 

Raz w miesiącu najlepsze odpowiedzi poparte siedmiodniowym pomiarem zostaną nagrodzone bonem upoważniającym do wyjazdu zagranicznego, a Twoje województwo otrzyma punkt w rankingu na najlepiej kontrolujące ciśnienie województwo w Polsce.

PS. Babcia Polka chętnie poznałaby osobę, która wygrała wycieczkę w konkursie na mierzenie ciśnienia.

Bardzo proszę – odezwij się laureacie, napisz list na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Nadciśnienie tętnicze nie leczone, odbiera do 16 lat życia

 

Jeśli masz ukończone 35 lat, zaś twoje  ciśnienie jest podwyższone o 20 – 30 mm Hg, a ty nic z tym nie robisz, odbierasz sobie około 16  lat życia. 

 

Przedtem jednak podwyższone ciśnienie może uszkodzić ci nerki, albo doprowadzić do zawału serca, lub udaru mózgu, czyli odbierze ci sprawność.  Możesz tego uniknąć – wystarczy, że będziesz kontrolować ciśnienie krwi, po to, by podwyższone leczyć.

 

Pamiętaj - najwyższy, prawidłowy poziom ciśnienia to 140/90 mm Hg.   

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą prawie 10 milionów Polaków, jednak tylko trzy miliony wie o tym, że jest chore. Cóż jednak z tego, że wie skoro tylko co trzeci chory na nadciśnienie leczy się. Trudno zrozumieć dlaczego lekceważymy nadciśnienie,  bo przecież każdy zna osobiście przynajmniej jedną osobę, która przeszła (lub nie, bo umarła) udar mózgu. Znamy też zawałowców, słuchamy ich narzekań na to, czego już nie mogą robić lub jeść. Wszyscy ci znani nam ludzie mogliby być zdrowi, gdyby  kontrolowali swoje ciśnienie krwi, po to, by podwyższone leczyć. Dzisiaj leczenie nadciśnienia to konieczność połykania jednej tabletki dziennie i modyfikacja (co jest trudniejsze) stylu życia na zdrowszy i… tańszy od starego.

Jak powstaje nadciśnienie?

Nadciśnienie „nie boli” jak zapalenie stawów czy migrena, często nawet nie przeszkadza w codziennym życiu, a jednak przyspiesza rozwój miażdżycy, w następstwie czego może być przyczyną uszkodzenia niektórych narządów, najczęściej mózgu lub nerek.

Pojawia się najczęściej po 40. roku życia. Wzrasta powoli z roku na rok, przekraczając prawidłowy, bezpieczny poziom, czyli 140/90 mm Hg. Nasze ciało przyzwyczaja się do stopniowej zmiany i nie sygnalizuje początków choroby. Tymczasem ona już trwa, już rujnuje nasze zdrowie. Dlatego też podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu żądajmy pomiaru ciśnienia. To ważne, gdyż leczenie nadciśnienia jest tym skuteczniejsze, im wcześniej zostanie wykryte.

 

Nadciśnienie powstaje wtedy, gdy w ustroju znajduje się za mało substancji zwalczających nadmiar cholesterolu. Ów nadmiar odkłada się w naczyniach krwionośnych, zwężając je. A im węższe naczynie, czyli rurka przez którą płynie krew, tym ciśnienie w niej musi być wyższe (o czym wie każdy hydraulik).  Nadmiar cholesterolu bierze się zazwyczaj z tłustego jedzenia. A obfite, tłuste jedzenie prowadzi do otyłości. Tak więc nagromadzenie tkanki tłuszczowej i zwężenie naczyń krwionośnych zmusza nasze serce do wytężonej pracy, co w rezultacie prowadzi do nadciśnienia tętniczego. Zatem podwyższony poziom cholesterolu we krwi i otyłość są przyczynami nadciśnienia.

Innym, częstym powodem występowania choroby są geny. W przypadku, gdy członkowie naszej najbliższej rodziny – rodzice czy dziadkowie, cierpieli na to schorzenie, mamy duże szanse odziedziczenia go. Jeśli więc mamy przodków „nadciśnieniowców”, kontrolujmy systematycznie własne ciśnienie krwi. 

Medycyna wyodrębnia również zjawisko nadciśnienia wtórnego, czyli takiego które  jest rezultatem ( a nie przyczyną) innej choroby. Choroby takiej, która podnosi ciśnienie krwi, może to być przewlekła choroba nerek, zaburzenia hormonalne czy wady serca. W tym przypadku leczenie „głównej” dolegliwości, likwiduje też nadciśnienie.

Objawy nadciśnienia?

W większości przypadków choroba przebiega bezobjawowo – niestety.  Wśród głosów pacjentów można jednak znaleźć pewne powtarzalne dolegliwości. Są to:

●uderzenia ciepła,

●niekontrolowane zaczerwienia twarzy, klatki piersiowej

●zawroty głowy, pulsowanie w skroniach, ból potylicy

●szum w uszach,

●bezsenność,

●zasłabnięcia,

●nadmierna potliwość.

Jeśli zauważyliśmy u siebie któreś z powyższych symptomów (niektóre przypominają objawy klimakterium u kobiet), musimy zmierzyć sobie ciśnienie.

Leczenie nadciśnienia tętniczego


W sytuacji, gdy lekarz potwierdzi nasze przypuszczenia o nadciśnieniu i postawi diagnozę, niezbędne jest podjęcie leczenia. W początkach choroby wystarczyć może zmiana stylu życia.

Po pierwsze obniżenie masy ciała. Aby schudnąć poleca się zmianę diety: zmniejszenie kaloryczności posiłków: mięsne (drogie) jedzenie zastąpić warzywnymi (tanie), ograniczyć do minimum spożycie soli kuchennej i alkoholu (alkohol jest drogi), rzucić palenia tytoniu (papierosy dużo kosztują, a będą jeszcze więcej).

altPo drugie dużo ruszać się, w każdym razie więcej niż do tej pory. Chodzić na piechotę, zamiast jeździć samochodem (taniej wypada, bo benzyna jest bardzo droga).  Trzy, cztery razy w tygodniu wybrać się na szybki, minimum 40.minutowy, spacer (wolne dreptanie nie leczy nadciśnienia) lub pływalnię (pływać aż do zmęczenia, baseny są jednak drogie, taniej wypada chodzenie ).

W przypadkach znacznego nadciśnienia tętniczego (powyżej 160/100) do zmiany stylu życia lekarz włącza leki. Na konferencji prasowej prof. Krystyna Widecka, prezes PTNT z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie (zdjęcie z prawej) powiedziała, że lekarze pierwszego kontaktu są dobrze przygotowani do leczenia nadciśnienia, dysponują też sporym wyborem leków nie wywołujących, praktycznie, skutków ubocznych. Wizyta u specjalisty jest konieczna tylko w przypadku skrajnie podwyższonego ciśnienia i spustoszeń jakie ono już uczyniło w organizmie pacjenta.  

 

Zawsze, gdy mamy podwyższone ciśnienie, konieczne jest dokonywanie samodzielnych, codziennych pomiarów ciśnienia.

Program „Cała Polska leczy nadciśnienie” znajduje się na stronach oficjalnego serwisu WWW.e-medycyna.pl

Przypominam, że na stronie tej można też wziąć udział w konkursie na mierzenie ciśnienia – piszemy o nim także w Babci Polce na początku tego tekstu. 

Zofia Zubczewska  

 

 

Poprawiony: środa, 08 stycznia 2014 10:45