Jak kupować mądrze i oszczędnie świąteczne prezenty
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 12 grudnia 2022 15:40

Jak kupować mądrze i oszczędnie świąteczne prezenty

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi szaleństwo zakupowe i masa nieprzemyślanych wydatków. Mylnym jest myślenie, że magia obdarowywania prezentami musi się wiązać z dużym nakładem finansowym. Święta to w główniej mierze czas wspomnień, podsumowań, miłości i wzajemności rodzinnej, a nie rywalizacja prezentowa. Wybór świątecznych upominków nie jest łatwym zadaniem, w szczególności kiedy mamy spore grono rodzinne. Zastanówmy się zatem, co zrobić by dobór prezentów był oszczędny, ale za to bardziej wartościowy i przemyślany.


Pierwszą i najważniejszą zasadą jaką powinniśmy się kierować podczas doboru upominków dla bliskich jest unikanie psychologii tłumu. Najlepiej nie obserwować, nie porównywać się do innych i unikać galerii handlowych przepełnionych ślepo biegającymi ludźmi za prezentami. Uszczęśliwianie członków rodziny kosztem swojego zdrowia psychicznego i fizycznego mija się z celem, a nadmierne kupowanie nic nie wartych prezentów jest zgubne i może skończyć się niepowodzeniem.

 
- Rozpoczęcie planowania zakupu prezentów powinno odbywać się w zaciszu domowym w obecności notesu i racjonalnego podejścia. Przygotowanie listy prezentów i przeanalizowanie osobowości odbiorców jest kluczowe, jeśli chcemy, by bliscy czuli szczerą radość z otrzymanego upominku. Dodatkowo warto również mierzyć siły na zamiary. W przypadku, jeśli nie możemy sobie pozwolić na kupowanie prezentów, pomyślmy jak inaczej moglibyśmy uszczęśliwić bliskich – mówi Marta Kobińska, dyrektor finansowa Bravecare i autorka bloga o finansach „Piasek w Butach”.

Prezenty, które pozostaną w pamięci na dłużej

Otrzymywanie co roku kolejnej pary skarpetek czy nowego zestawu do kąpieli w gruncie rzeczy nie stanowi wartości dodanej ani pozytywnych wspomnień. Lepiej zrezygnować z nieprzemyślanego wydawania pieniędzy i skupić się na czymś cenniejszym. Przykładowo, niezwykłą moc prezentów mają prezenty wykonane własnoręcznie. Zaangażowanie emocjonalne jest o wiele bardziej wartościowe niż nakład finansowy. Wykonanie samodzielnie prezentu jest idealnym pomysłem w momencie, kiedy chcemy być oryginalni i nie chcemy wydawać zbyt dużo pieniędzy.


- Jako iż dzieci cieszą się z ilości otrzymywanych prezentów, można pomyśleć o czymś wykonanym własnoręcznie i stwarzającym wrażenie, że suma upominków jest duża. Dobrym pomysłem jest przygotowanie słoika ze sporą ilością karteczek, na których będą znajdowały się prezenty w interaktywnej postaci, na przykład jeden dzień wolny od szkoły, pójście do zoo, gry i zabawy z rodzicem, wolne od sprzątania, kino domowe czy też piknik w ogrodzie. Dzięki takiemu podejściu dzieci dostrzegą podarunek i nie zapomną o nim przez cały rok. W przeciwieństwie do oklepanych, drogich i kiepskiej jakości prezentów, taka idea będzie również pobudzać kreatywność u dzieci i pokaże, że rzeczy materialne nie są najważniejsze – dodaje Marta Kobińska.


W przypadku osób starszych można skupić się na wspólnych wspomnieniach i upamiętnić je w albumie lub video prezentacji. Podkreślenie więzi rodzinnych za pomocą zdjęć jest jednym z lepszych prezentów jakie można wręczyć na święta. Stworzenie przy tym rodzinnej atmosfery i zorganizowanie wspólnego oglądania fotorelacji może przynieść wzruszenie i wdzięczność, a nie tylko sztuczny uśmiech i złudne zadowolenie z otrzymania fizycznego prezentu.

Radość z otrzymywanych prezentów

Paradoksalnie, najgorętszy miesiąc w roku jakim jest grudzień powinien się nazywać najbardziej kreatywnym miesiącem wyzwalającym myślenie innowacyjne i nieszablonowe. Ograniczanie kosztów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia nie jest równoznaczne ze zmniejszaniem radości i szczęścia wiążącego się z choinką, prezentami i świątecznymi potrawami. Tak jak warto przyrządzić wysoko jakościowe potrawy na stół wigilijny, tak samo warto przywiązywać dużą wagę do wyboru prezentów. Zdecydowanie bardziej docenia się poświęcony czas niż pieniądze wydane w szale świątecznych zakupów. Wytworzenie spersonalizowanego upominku, do którego włożyło się serce i czas, cieszy o wiele bardziej niż kupno gotowego materialnego gadżetu dostępnego na każdym kroku, który zaraz schowamy do szuflady.


- Myślenie oszczędnościowe nie musi wynikać wcale ze skąpstwa, wręcz przeciwnie może ono być inspiracją do obdarowania kogoś nietuzinkowym, własnoręcznie stworzonym prezentem, w formie pamiątki czy wspomnień – kończy ekspertka od finansów.


Marta Kobińska – autorka PiasekwButach.pl, którego stworzyła dla kobiet, chcących czerpać zadowolenie ze swojego życia. Trenerka mentalna kobiet, mentorka, coach, autorka i entuzjastka życia na własnych warunkach. Na co dzień zajmuje się edukacją finansową i dzieli ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym w księgowości i finansach. Aktualnie członek Zarządu i dyrektor finansowa w międzynarodowym holdingu Bravecare. Prywatnie szczęśliwa kobieta, matka i posiadaczka 5 kotów syberyjskich i psa.

/źródło - /

Poprawiony: poniedziałek, 12 grudnia 2022 15:53