Ekologiczny Pomysł - w Wiedniu kawałek ziemi dla każdego Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 07 grudnia 2011 13:08

Ekologiczne miasto Wiedeń – Kawałek ziemi dla każdego

Na nietypowy pomysł promocji zdrowego odżywiania wśród mieszkańców wpadły władze Wiednia – wydział magistracki ds. Leśnictwa i rolnictwa przygotował na obrzeżach miasta ekologiczne działki, które co roku oddaje wiedeńczykom pod dzierżawę. 
altKażda z działek ma 80 m² i znajduje się na terenie centrum biologicznego Lobau w 22. dzielnicy. Pracownicy centrum przygotowują ziemię pod uprawę i sadzą na niej ekologiczne, niemodyfikowane genetycznie warzywa, zioła i kwiaty. Z początkiem sezonu, czyli mniej więcej od 1 maja, przekazują działkę pod opiekę dzierżawcy (jednorazowy koszt to 110 euro za działkę). Ten musi o nią dbać – podlewać, nawozić (zakazane jest oczywiście używanie nawozów chemicznych) i plewić, a kiedy rośliny obrodzą, może do woli korzystać ze świeżych i zdrowych plonów. Jeśli dzierżawca nie może regularnie odwiedzać działki lub wyjeżdża na urlop, nie musi się martwić – wszystkie działki są nawadniane mechanicznie dwa razy w tygodniu. Pod koniec października, kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki, działki wracają pod opiekę pracowników centrum Lobau, którzy przygotowują je na następny sezon.
 Pomysł ten okazał się tak dobry, że już w pierwszych dniach od rozpoczęcia internetowej rejestracji chętnych dzierżawców wszystkie działki zostały rozdzielone. Za kilka miesięcy ruszą niezbędne prace, a już tej wiosny szczęśliwi posiadacze działki będą mogli cieszyć się smakiem ekologicznych nowalijek.

/źródło - Biuro Miasta Wiednia  fot.Lammerhuber (MA 49)/

 

Poprawiony: piątek, 10 stycznia 2014 15:01