Wyprawka dla niemowlaka. Co zabrać do szpitala?
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 12 sierpnia 2021 12:46

Wyprawka dla niemowlaka. Co zabrać do szpitala?

Termin coraz bliżej, a Ty martwisz się niespakowaną torbą do szpitala? Nie wiesz, jakie elementy garderoby dla maluszka czy gadżety przydadzą Ci się podczas pierwszych dni po porodzie? Nie martw się – przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową listę rzeczy, które warto mieć ze sobą w szpitalu. Dzięki temu nie zapomnisz o najważniejszych elementach!


Co zabrać do szpitala dla noworodka?

Zastanawiasz się co zabrać do szpitala dla noworodka? W torbie dla maluszka nie może zabraknąć czegoś do otulenia – najlepiej sprawdzają się kocyki dla dzieci czy rożki, które pozwalają na ciasne owinięcie maluszka i stworzenie mu warunków podobne do tych, jakie zna z brzucha mamy.
Uwaga! Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli zdecydujemy się zabrać do szpitala kocyk, rożek na wiązanie czy nawet kokon, powinniśmy wyprać je zaraz po powrocie ze szpitala. Niestety, w szpitalach można znaleźć wiele bakterii, które są odporne na wszystkie leki i stanowią śmiertelne zagrożenie dla noworodka czy nawet dla małego dziecka. I dlatego zaleca się, by do szpitala zabierać wyłącznie takie rzeczy, które po powrocie do domu można bez problemu wrzucić do pralki i wyprać w wysokich temperaturach. Jeśli Twój rożek nie nadaje się do wyprania w 95 stopniach Celsjusza, lepiej zabrać ze sobą np. starą poszewkę, która ułatwi bezpieczne otulanie maluszka. Wypranie poszewki nie będzie stanowiło problemu, natomiast rożek zabrany do szpitala może nie nadawać się później do użytku w domu. Tym bardziej, że rożki zwykle można prać w maksymalnie 40 stopniach Celsjusza.

Wyprawka do szpitala

Do szpitala warto zabrać kilka pieluszek tetrowych – przydają się do przemywania twarzy maluszka oraz podczas ważenia noworodka. Dodatkowo należy również zabrać własne pieluchy jednorazowe w najmniejszym rozmiarze – większość szpitali nie udostępnia tego typu asortymentu i trzeba zadbać o niego we własnym zakresie.
W wyprawce dla noworodka do szpitala powinny również spakować się ubrania dla maluszka. Niektóre szpitale zapewniają ubranka na czas pobytu w placówce, w wielu miejscach jednak należy zadbać o własne body – dobrze jest więc sprawdzić to w wytycznych szpitala jeszcze przed wyruszeniem na porodówkę. Polecamy zabrać ze sobą kilka kaftaników, śpioszków oraz body na zmianę – pamiętajmy o tym, że dziecko może się pobrudzić np. na skutek ulewania. Na początek lepiej nie wybierać ulubionych, strojnych ubranek, ale takie, które po powrocie ze szpitala będzie można wrzucić do pralki i wyprać w 95 stopniach.
Maluchowi z pewnością przyda się również ręcznik kąpielowy z kapturkiem – dzięki niemu można łatwo i szybko wytrzeć noworodka po kąpieli, a tym samym uniknąć wychłodzenia.
Nie zapomnij o skarpetkach oraz rękawiczkach. Warto wiedzieć, że noworodki rodzą się z dość długimi paznokciami. Dzięki tak zwanym „niedrapkom” Twój maluch uniknie rozdraprywania skóry. I dlatego przed pierwszym obcinaniem warto zabezpieczyć dłonie pociechy rękawiczkami.

/źródło - BP /fot.pixabay/