Bliżej natury – jak urządzać dom, jednocześnie dbając o środowisko
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 23 kwietnia 2021 19:35

Bliżej natury – jak urządzać dom, jednocześnie dbając o środowisko

Urządzasz dom? A może odświeżasz aranżację mieszkania? Możesz to zrobić w ekologiczny sposób, nie niszcząc środowiska, a jednocześnie tworząc niezwykle modny i przytulny wystrój. Sprawdź jak to zrobić!


Zmiana wystroju w zgodzie z naturą

Każdy czas jest dobry na to, aby zadbać o środowisko. Wiosna szczególnie. Gdy dzień staje się dłuższy i cieplejszy chętnie wymieniamy bowiem stare zasłony na okna i świąteczne obrusy na nowe, pełne koloru dekoracje. Wówczas warto zastanowić się, czy można dokonać zmian aranżacji, pozostając w zgodzie z naturą.

Nie jest bowiem tajemnicą, że przemysł tekstylny i meblarski to często truciciele naszej planety. Wiąże się to przede wszystkim z wykorzystywaniem sztucznych materiałów i produkowaniem dużej ilości szkodliwych odpadów. Czy jest więc możliwym urządzić dom, nie zagrażając naturze? Oczywiście! Wystarczy postawić na ekologiczne rozwiązania, a przede wszystkim poszukać marki działającej z myślą o środowisku naturalnym.

Kupuj produkty wysokiej jakości

Kupując nowe rolety na okna, bieżniki na stół czy pokrowce na kanapy zawsze stawiaj na produkty najwyższej jakości. Dekoracje uszyte z trwałych i solidnych materiałów posłużą Ci bowiem przez długie lata. Dzięki temu nie będzie konieczności ich częstej wymiany, a tym samym nie będziesz produkować dużej ilości odpadów. Dobrze jest bowiem zdać sobie sprawę z tego, że kawałek tkaniny ulega rozkładowi przez bardzo długi czas.

Szyj na miarę!

Szycie na miarę to często bardzo wygodne rozwiązanie, umożliwiające dopasowanie danego produktu do konkretnej przestrzeni. Mało kto myśli też o tym, że decydując się na obrus czy zasłony szyte na miarę, przyczynia się również do ochrony środowiska. Tworząc produkty „pod zlecenie klienta” marki nie produkują bowiem nadwyżkowych stanów magazynowych, które niesprzedane często trafiają „na śmietnik”.

W naszej firmie szyjemy głównie na miarę co powoduje, że nie zalegają nam niepotrzebne stany magazynowe – komentuje stylistka marki Dekoria Renata Mikuś. Co więcej powstałe podczas produkcji odpady tkanin staramy się wykorzystywać i przerabiać na małe produkty, takie jak: serwetki, worki na pieczywo czy kosmetyczki – dodaje.

Takie działania znacznie zmniejszają ilość produkowanych w firmie śmieci, a tym samym klient korzystając z jej usług może być spokojny, że nie przyczynił się do zanieczyszczania planety.

Stawiaj na naturalność!

W ekologicznych aranżacjach nie może zabraknąć jak największej ilości naturalnych materiałów. Najlepiej sprawdzą się tu takie tkaniny jak len i bawełna, które nie zawierają sztucznych barwników i szkodliwych substancji. Dobrze, aby były one również zbierane ręcznie, co niweluje zanieczyszczenia powietrza. Przed zakupem takich dodatków jak zasłony okienne czy rolety rzymskie możesz sprawdzić czy wykorzystywane przez daną markę tekstylia posiadają Certyfikat Bawełny Organicznej. Potwierdza on, że bawełna pochodzi z rolnictwa przyjaznego dla środowiska zgodnie z wymogami UE.

Wydaje Ci się, że naturalne materiały dostępne są tylko w nudnych, szarawych kolorach? Absolutnie nie! Obecnie powstaje wiele wspaniałych kolekcji z naturalnych tkanin, które zachwycają bogatą paletą barw i ciekawymi wzorami. Z ich pomocą można więc stworzyć niepowtarzalne aranże.

Nie wyrzucaj!

Współcześnie wielu ludzi wyrzuca różne elementy wyposażenia domu, kiedy tylko choć trochę ulegną one zniszczeniu, nie zastanawiając się w jaki sposób można je naprawić lub odrestaurować. Tymczasem myślenie typu „Przetarł mi się pokrowiec na kanapę – kupię nową” lub „Znudziły mi się rolety okienne – wymienię całą konstrukcję” mogą być tragiczne w skutkach dla otaczającej nas natury. Każdy wyrzucony z przestrzeni domowej element, to kolejny odpad na już i tak wysokich górach śmieci na śmietniskach.

Wszystkie działania w naszej firmie podejmujemy z myślą o środowisku. Nie tylko sami staramy się zmniejszać ilość produkowanych odpadów, ale i dajemy tę możliwość naszym klientom. Przykładowo oferujemy im różnego rodzaju produkty uzupełniające, np. pokrowce na pufy i siedziska, a także pokrowce na wszystkie modele sof z IKEA (również te niedostępne już w sprzedaży). W ofercie naszej firmy znaleźć można też blaty do rolet. Klient nie musi więc kupować całej konstrukcji do zawieszenia dekoracji okiennej, a jedynie potrzebną mu tkaninę – opowiada Renata Mikuś z marki Dekoria.

Dzięki temu nawet jeśli chcesz całkowicie zmienić wystrój salonu czy odświeżyć kolory w sypialni, nie musisz wyrzucać posiadanych już mebli. Ich zjawiskową renowację przeprowadzisz w szybki i łatwy, a przy tym bardzo ekologiczny sposób korzystając z różnorodnych pokrowców.

Istnieje wiele prostych rozwiązań, dzięki którym każdy może przyczynić się do ochrony środowiska. Wcale nie trzeba wielkich czynów i niewyobrażalnie dużych nakładów pieniężnych. Wystarczy zacząć od siebie i wokół siebie. Jeden mały pokrowiec na pufę czy wykonane z naturalnych tkaniny zasłony mogą naprawdę wiele zmienić! Wszystkie produkty znajdziesz na stronie: www.dekoria.pl

/źródło - /