HIFU: najnowocześniejsza i całkowicie bezinwazyjna metoda leczenia mięśniaków macicy jest dostępna w Warszawie
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 06 kwietnia 2021 15:32

HIFU: najnowocześniejsza i całkowicie bezinwazyjna metoda leczenia mięśniaków macicy jest dostępna w Warszawie

W EvaClinic w Warszawie znajduje się jedno z najnowocześniejszych urządzeń do leczenia mięśniaków macicy metodą HIFU (termoablacja zogniskowaną wiązką ultradzwięków). Mięśniaki leczone są w ciągu 1-2 godzin, w zależności od ich umiejscowienia i wielkości, bez konieczności stosowania znieczulenia ogólnego czy hospitalizacji. Po zastosowaniu leczenia HIFU w klinice EvaClinic kobiety mają szansę na zajście w ciążę i jej donoszenie, ponieważ jest to najbezpieczniejsza metoda leczenia mięśniaków macicy dla Pacjentek planujących ciążę. Wysokospecjalistyczne urządzenie znajduje się w klinice od połowy 2016 roku.

W Europie EvaClinic jest pierwszym i najbardziej doświadczonym ośrodkiem w metodzie HIFU pod kontrolą USG (High Intensity Focused Ultrasound – wiązka ultradźwiękowa wysokiej intensywności). To ultranowoczesna, całkowicie bezinwazyjna, niewymagająca znieczulenia i niepozostawiająca blizny metoda leczenia mięśniaków macicy. Zabieg przeprowadzany jest bez uciążliwego znieczulenia czy późniejszej hospitalizacji. Nie pozostawia żadnej blizny. Pacjentka może wrócić do normalnej aktywności bezpośrednio po zakończeniu zabiegu.

Jak przebiega zabieg?

– Pacjentka kładzie się na leżance i w kierunku mięśniaka kierowany jest strumień ultradźwięków. Podczas zabiegu siedzę obok pacjentki, kieruję strumień ultradźwięków na guz i na bieżąco monitoruję przebieg zabiegu. Pacjentka odczuwa ciepło płynące z wiązki HIFU i pozostaje ze mną i pielęgniarką w stałym kontakcie – opowiada dr n. med. Radosław Maksym, specjalista ginekologii z EvaClinic, przeprowadzający zabiegi metodą HIFU. – W każdej chwili można więc zabieg przerwać, gdyby działo się coś niepokojącego, i wrócić do niego, kiedy pacjentka będzie znów gotowa – dodaje.

Do zabiegu metodą HIFU ostatecznie kwalifikuje pacjentkę lekarz z EvaClinic po dokładnej analizie zleconego wcześniej badania MRI i objawów klinicznych.

- Rezonans magnetyczny miednicy pozwala mi ocenić, jak duży jest guz, gdzie dokładnie się znajduje i czy na pewno będzie w stanie dosięgnąć go wiązka ultradźwięków – wyjaśnia dr n. med. Radosław Maksym. Pacjentka otrzymuje informację jak wygląda, na czym polega i jak długo ma trwać zabieg. Na koniec ustala wygodny dla siebie termin operacji.

Dlaczego warto usunąć mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy to łagodne guzy występujące średnio u 20% kobiet do 35 roku życia i u 40-50% kobiet w wieku od 35 do 55 lat. Stanowią 95% wszystkich łagodnych guzów narządu rodnego. Bywają przeszkodą w zajściu w ciążę, przyczyną obfitych miesiączek, bolesnych dolegliwości i poważnego dyskomfortu wielu kobiet.


- Kobiety o swojej chorobie dowiadują się zazwyczaj przy okazji rutynowego badania USG lub kiedy zgłaszają się do ginekologa z dolegliwościami. - Te same w sobie niegroźne guzy mogą bowiem powodować problemy z zajściem w ciążę, a także z jej utrzymaniem, bolesne bóle brzucha, obfite miesiączki, ucisk na pęcherz i parcie, utrudnianie lub wręcz uniemożliwienie oddawania moczu – mówi dr n. med. Radosław Maksym.

Te niezłośliwe guzy zbudowane są z nieprawidłowych komórek. Lokalizują się w jamie macicy (mięśniaki podśluzówkowe), w ścianie macicy (śródścienne) lub na zewnętrznej ścianie macicy (podsurowicówkowe). Występują pojedynczo lub – częściej – całymi grupami, po kilka, kilkanaście obok siebie. Rozwijają się wolno i zazwyczaj podczas rutynowego USG dają się zauważyć nawet niewielkie guzy, ale mogą osiągnąć nawet średnicę 20 cm, czyli wielkość dużego grejpfruta. Ich powstawanie warunkują predyspozycje genetyczne – często skłonność przechodzi z matki na córkę – i zaburzenia hormonalne (niewłaściwy poziom estrogenów i progesteronu). Siedem kobiet na dziesięć nie wie, że je ma, gdyż mięśniaki we wczesnym stadium mogą nie powodować żadnych dolegliwości.

http://www.evaclinic.pl

/źródło - BP /