Jak wyhodować piękny skrzydłokwiat?
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 10 grudnia 2020 15:13

Jak wyhodować piękny skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat to wdzięczna roślina domowa. Ma niewielkie wymagania i prawie każdy może go uprawiać. Wygląda bardzo efektywnie i jeśli zapewnimy mu dobre warunki do rozwoju, może kwitnąć cały rok.

Swoją popularność zawdzięcza niebywałym możliwościom oczyszczania powietrza, dzięki czemu jest częstym bywalcem domów o słabej cyrkulacji powietrza.

Zastosowanie i odmiany skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat, zwany inaczej lilią domową, to kwiat o długich, ciemnozielonych, lśniących liściach i białych kwiatach o delikatnym zapachu, przypominających skrzydła. Zwykle występuje jako roślina doniczkowa, ale równie dobrze sprawdza się jako kwiat cięty, długo wytrzymując w wazonie w nienaruszonym stanie. Skrzydłokwiat jest odporny na szkodniki i trujący dla ludzi i zwierząt. Jest rośliną wieloletnią. W warunkach domowych dożywa w dobrym stanie około 4 lat, następnie zwykle zaczyna podupadać.

W zależności od upodobań możemy wybrać gatunki osiągające nawet 150 cm wysokości, jak i miniaturowe okazy nie przekraczające 30 cm. Najczęściej wybieranymi odmianami skrzydłokwiatu są: Skrzydłokwiat Wallisa (do 180 cm), Skrzydłokwiat kwiecisty(60-80 cm) i Skrzydłokwiat Pearl Cupido (do 30 cm).

Wymagania skrzydłokwiatu

Aby zapewnić skrzydłokwiatowi optymalne warunki do rozwoju, musimy zagwarantować mu umiarkowanie jasne stanowisko i wysoką wilgotność powietrza. Roślina dobrze rozwija się w półcieniu, wystawiona bezpośrednio na słońce blaknie i żółknie. Nie znosi przeciągów i bardzo szybko marnieje wystawiona na wiatr. Idealne podłoże dla skrzydłokwiatu to ziemia kwaśna, próchnicza, żyzna i przepuszczająca powietrze. Na dnie warto usypać drenaż zapobiegający zamakaniu korzeni. Ta roślina lubi mieć stale wilgotne podłoże, ale bardzo dobrze znosi okresy przesuszenia. Nie lubi wysokich temperatur. Optymalna temperatura dla skrzydłokwiatu waha się od 16 do 22 stopni Celsjusza, przy czym dolna granica wskazana jest zimą, a górna latem.

Jak dbać o skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat podlewamy miękką, przygotowaną i odstaną wodą. Latem około 3 razy w tygodniu, zimą zwykle 1 raz tygodniowo. Spryskujemy regularnie jego liście, aby zapewnić mu odpowiednią wilgotność oraz wycieramy liście z kurzu mokrą ściereczką. Brudne liście nie są w stanie oczyszczać powietrza. Uważamy, by nie spryskać kwiatów, bo zrobią się plamiste. Nie stosujemy nabłyszczaczy do liści. W okresie wiosenno- letnim warto nawozić skrzydłokwiat uniwersalnym nawozem do roślin doniczkowych raz na dwa tygodnie. Skrzydłokwiat wymaga przesadzania każdej wiosny, najlepiej już w marcu. Jeśli chcemy rozmnożyć roślinę, najprościej jest to zrobić przez podział bryły korzeniowej. Skrzydłokwiat nie wymaga przycinania.

Najczęstsze choroby skrzydłokwiatów

Jedynym pasożytem, jaki często bytuje na skrzydłokwiatach jest przędziorek owocowy. Zasiedla się u tych roślin którym przesuszyliśmy glebę, tworząc na nich pajęczyny. Jeśli przędziorki zajęły liście rośliny- powinniśmy spłukać ją dokładnie pod prysznicem. Gdy problem jest poważny można spróbować przemyć roślinę wodą z szarym mydłem a w ostateczność skorzystać ze środków chemicznych.

Jeśli liście skrzydłokwiatu żółkną oznacza to, że zostały przesuszone, jeśli czernieją- zostały przelane. Brązowe plamki na kwiatach świadczą natomiast o zbyt dużej ilości użytego nawozu. W każdej z tych sytuacji wystarczy skorygować swoje postępowania a roślina sama powinna poradzić sobie z regeneracją. Jeśli jednak chcemy przyspieszyć ten proces, lub szkody są naprawdę bardzo duże, można roślinę dokładnie oczyścić z podłoża i przesadzić do świeżej ziemi.

Autor publikacji
Współautorem publikacji jest Sklep Poradnika Ogrodniczego - internetowy sklep ogrodniczy oferujący szeroki asortyment produktów