Wybieramy biurko dla ucznia - rok szkolny coraz bliżej!! Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
poniedziałek, 08 sierpnia 2011 20:36
Wybieramy biurko dla ucznia

Szkolna wyprawka to nie tylko książki, zeszyty i tornistry. Uczniom, zwłaszcza tym rozpoczynającym edukację, potrzebne będzie jeszcze porządne biurko, przy którym siedzenie będzie nie tylko komfortowe, ale i zdrowe dla dziecięcych kręgosłupów.
W chwili gdy dziecko wkracza na edukacyjną ścieżkę, biurko staje się meblem, przy którym spędza najwięcej czasu. Dlatego wybór idealnego modelu nie należy do najłatwiejszych decyzji. Wraz z Olgą Koźlik, ekspertem ds. wyposażenia wnętrz z firmy Moll, podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając biurko dla naszej pociechy.

Ergonomiczność
Ma znaczący wpływ na zdrowie i komfort pracy. Ergonomiczny mebel to taki, który jest dostosowany do wzrostu i budowy użytkownika. Pamiętajmy, że dorastające dzieci każdego roku są wyższe średnio o 7 cm, dlatego biurko powinno „rosnąć” razem z nimi. W tym celu wybierzmy model, który posiada system regulacji wysokości i kąta nachylenia blatu.
- Podczas pisania i czytania warto ustawić nachylenie pulpitu pod kątem 16 stopniu – mówi prof. dr Erich Schmidt, specjalista ds. ortopedii producenta ergonomicznych zestawów biurkowych dla dzieci Moll – Dzięki temu wymusimy u dziecka zachowanie prostej postawy podczas siedzenia, co przełoży się na większy komfort jego pracy. Prócz tego zmniejszymy ryzyko powstania licznych schorzeń kręgosłupa, takich jak bóle pleców, karku czy szyi.
Na ergonomię biurka wpływa dodatkowo rozmieszczenie elementów na blacie. Zadbaj, aby najczęściej używane przez dziecko przedmioty znajdowały się w zasięgu jego rąk. Dzięki temu korzystanie z nich nie wymusi na najmłodszych przyjęcia nienaturalnej, obciążającej kręgosłup pozycji.

alt Funkcjonalność
Najlepszymi modelami biurek są te, których konstrukcja pozwala na wiele praktycznych rozwiązań, takich jak np. rozbudowa blatu czy montaż funkcjonalnych szafek. Dzięki temu można je dostosować do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.
- Obecnie wielu uczniów korzysta z komputerów, drukarek lub innego sprzętu biurowego – mówi Olga Koźlik, ekspert ds. wyposażenia wnętrz, współpracująca z firmą Moll – Zdecydowanie nie polecam stawiać tych urządzeń na blacie, ponieważ w ten sposób zabieramy sporą przestrzeń roboczą i „zagracamy” pulpit. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie rozbudowanie mebla za pomocą różnego typu nadstawek, na których postawimy wykorzystywane przez dzieci przedmioty.
Innym istotnym elementem funkcjonalnego biurka są wysuwane, pojemne półki. Dobrze jeśli zawierają one praktyczne przegrody, dzięki którym szkolne przybory będą zawsze na swoim miejscu. Dodatkowo przydadzą się niewielkie organizery na dokumenty i mobilne (wyposażone w kółka) kontenery z szufladami.

Estetyka
Ostatnią godną uwagi kwestią jest sam wygląd mebla. Ważne, żeby wybrane przez altnas biurko podobało się nie tylko naszemu dziecku, lecz i pasowało do wnętrza jego pokoju. Pogodzenie tych dwóch aspektów może być trudne, ale możemy temu zaradzić. Niektóre modele posiadają wymienne, kolorowe części, dzięki którym w prosty sposób zmienimy ich ogólny design. Innym rozwiązaniem jest montaż wzorzystych paneli bocznych (np. w kwiatki lub samochody), które dodatkowo stanowią świetny element dekoracyjny. Warto zwrócić uwagę na fakturę mebla. Postawcie na biurka wykonane z  materiałów cechujących się długą żywotnością, które są łatwe w czyszczeniu i odporne na różnego typu zabrudzenia.
Pamiętajmy, że dobrej jakości biurka są inwestycją na lata. W okresie szkolnym jest to najważniejszy mebel w pokoju ucznia, przy którym niezależnie od wieku, wzrostu czy potrzeb zawsze powinien czuć się komfortowo.

/źródło - Agencja inPlus  fot.Moll/
Poprawiony: wtorek, 07 stycznia 2014 20:21