Nuda w domu? Nigdy więcej!
Wpisany przez S.Z.   
środa, 03 czerwca 2020 11:46

Nuda w domu? Nigdy więcej!

Nie jest łatwo „zostać w domu” nie nudząc się i nie wpadając w pułapkę powtarzalnych rozrywek. Co robić kiedy już wyczerpiemy filmowy repertuar, a większość miejskich atrakcji dalej jest zamknięta? Jak przyjemnie spędzić czas w domu i to niekoniecznie przed ekranem telewizora czy telefonu?

 

Oto kilka pomysłów do wypróbowania z najbliższymi, nie tylko w czasie deszczowych dni:

* Stwórz dziennik rodzinny lub kapsułę czasu
Jednym ze sposobów na wspólne spędzenie czasu może być prowadzenie dziennika, nad którym będziemy pracować każdego wieczoru. Od notatek z opisem dnia, przez odkryte nowe przepisy kulinarne, inspirujące cytaty, po autorskie zdjęcia i rysunki najmłodszych. Nie musimy się ograniczać do formy pisanej, ważne by razem stworzyć pamiątkę rodzinną, do której będzie można wracać po latach.

* Czytaj na głos
Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu usłyszał, jak ważne jest codzienne czytanie. Eksperci zgadzają się, że jest to czynność, która łączy ze sobą mnóstwo zalet: bliskość fizyczną i emocjonalną, naukę języka, umiejętność czytania, tworzy przestrzeń na rozmowę i poczucie stałego rytmu dnia. Zamiast przed telewizorem, usiądźcie więc wspólnie na kanapie i przeczytajcie ulubioną powieść.

* Sztuka bez wychodzenia z domu? To możliwe
Teatry, galerie czy kina może i są zamknięte, ale nie znaczy to wcale, że nie możecie „wybrać się” wspólnie na spektakl lub operę! Wiele z instytucji kultury zadbało, aby przenieść i udostępnić jak najwięcej ze swoich zasobów online w ramach wolnego dostępu, w tym wybór spektakli i monodramów ze znanych polskich teatrów. Znajdźcie nowe sposoby wspólnego doceniania sztuki – wysłuchajcie koncertu na żywo, albo odkurzcie starą książkę ze zdjęciami. Może dzięki temu któryś z domowników odkryje w sobie artystę albo historyka sztuki?

* Do zabawy wystarczy tylko kartka papieru
Baw się kreatywnie i rozwijaj swoje zdolności manualne. W sieci znajdziesz mnóstwo interesujących propozycji. Odwiedź stronę „Wydruki do nauki”, w ramach której firma HP udostępnia bogatą bibliotekę bezpłatnych, oryginalnych materiałów do zabawy i nauki w domu. Materiały pochodzą od uznanych instytucji takich jak Wydawnictwo Szkolne PWN, wydawnictwo Hokus Pokus, Chmurrra Burrra oraz szkoła internetowa Polonijka. Wśród stworzonej bazy znajduje się m.in. wybór wyjątkowych arkuszy ćwiczeń, puzzli, łamigłówek i zabaw kreatywnych skierowanych do dzieci w wieku 3-8 lat, a dla starszych kolorowanki terapeutyczne oraz materiały do nauki języków.

* Rusz się!
Kto powiedział, że tańczy się tylko w klubach i na weselach? Wybierzcie kilka kawałków z Waszej młodości i pokażcie swoim dzieciom jak się bawić. Może wspólnie uda wam się zgłębić tajniki nowego tańca?

I najważniejsze – nie zapominaj o higienie pracy
Podstawowym problemem spędzania większości czasu w domu, jest zatarcie się granic pomiędzy czasem poświęcanym na pracę czy naukę, a tym spędzanym z rodziną i na odpoczynku. Jak tłumaczy Laura Phillips, neuropsycholog z Child Mind Institute w Nowym Jorku – Zapewnienie dzieciom zarówno jasnego planu dnia i możliwości zabawy jest obecnie niezwykle ważne. To bardzo istotne, żeby znaleźć czas, kiedy wszyscy domownicy mogą wspólnie zrelaksować się i odetchnąć od ciężaru obowiązków pracowych i szkolnych. Musimy konsekwentnie w ciągu dnia wydzielać czas, który spędzimy jako rodzina w sposób ciekawy i angażujący – apeluje Denise Pope, starszy wykładowca w Stanford Graduate School of Education, specjalizujący się w rozwoju dziecka. Wiemy z wieloletnich badań, że dla prawidłowego rozwoju najmłodszych jest to niezbędne – teraz bardziej niż kiedykolwiek.


O firmie HP
HP Inc. tworzy nowe rozwiązania technologiczne, które mają znaczący wpływ na życie ludzi. Szerokie portfolio produktów firmy obejmuje drukarki, komputery osobiste, urządzenia mobilne oraz rozwiązania i usługi, które sprostają nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom. Więcej informacji na temat HP (NYSE: HPQ) można znaleźć pod adresem www.hp.pl

/źródło - /

Poprawiony: środa, 03 czerwca 2020 12:03