Jak bezpiecznie pomagać w trakcie epidemii?
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 26 marca 2020 13:34

Jak bezpiecznie pomagać w trakcie epidemii?

Jak bezpiecznie pomagać w czasie pandemii koronawirusa? Co zrobić z paczką? Czy wchodzić do domu? Te pytania zadają sobie teraz tysiące osób, które nie patrząc na własne ryzyko pomagają najbardziej potrzebującym. Dla nich wszystkich stworzyliśmy krótki film instruktażowy - czyta Krystyna Czubówna


Fundacja Podzielmy się od lat pomaga osobom ubogim organizując akcję „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi”. Niestety pierwszy raz od 2015 roku akcja wielkanocna musiała zostać odwołana – wszystko ze względu na zdrowie naszych wolontariuszy i wolontariuszek oraz bezpieczeństwo beneficjentów i beneficjentek akcji. Zamiast tego, zachwyceni propozycją kanału na Youtube „Nożem czy Widelcem” razem stworzyliśmy wideo dla wszystkich tych, którzy chcą bezpiecznie pomagać.

Pandemia koronawirusa to zjawisko, które dotyka każdego z nas. Strach i niepewność związana z przyszłością, mieszają się w tych dniach z tym co w ludziach najpiękniejsze - solidarnością i pomaganiem. W czasie trwającej pandemii najbardziej zagrożone są osoby starsze, jak informuje włoski Krajowy Instytut Zdrowia, średnia wieku zmarłych mężczyzn to 78 lat, a kobiet ponad 83 lata. Drugą grupą osób, dla których wirus COVID-19 może okazać się szczególnie niebezpieczny są osoby które zmagają się z obniżoną odpornością organizmu. Z tego powodu, tak istotne jest wsparcie wszystkich wolontariuszy, którzy dostarczając podstawowe produkty do osób potrzebujących sprawiają, że mogą oni zostać bezpieczne w domu.

Link do filmu: https://bit.ly/jakpomagac-koronawirus

- Dla wszystkich tych, którzy pragną nieść pomoc przygotowaliśmy krótki film instruktażowy. Zwracamy w nim szczególną uwagę na to jak obchodzić się z przekazywaną paczką by zmniejszyć ryzyko zarażenia podczas jej dostarczania. Podkreślamy konieczność ograniczenia kontaktu osobistego. Ponadto informujemy jak ważna jest higiena rąk u osób, które taki podarunek otrzymują. – tłumaczy Maria Skołożyńska z Fundacji Podzielmy się.

- Na naszym kanale, na co dzień przygotowujemy krótkie filmy instruktażowe, mówiące o tym jak jeść najróżniejsze potrawy. W naszym zespole przez kilka dni zastanawialiśmy się co moglibyśmy zrobić, żeby choć trochę pomóc wolontariuszom, którzy każdego dnia niosą pomoc innym. Przyszło nam do głowy, że krótki film zawierający informacje o podstawowych zasadach bezpieczeństwa może okazać się dla nich pomocny – informuje Marcin Lisiak z kanału „Nożem czy Widelcem”.

Wszystkie osoby, które pracowały nad filmem zrezygnowały z wynagrodzenia, nagranie uświetniła swoim głosem Krystyna Czubówna. W filmie wystąpili: Piotr Sędkowski, Kazimierz Kopeć, Łucja Bednarczuk-Kravić.

Film powstał po konsultacji merytorycznej z Ministerstwem Zdrowia. Za nagranie dźwięku dziękujemy firmie RPM Studio, za stworzenie muzyki dziękujemy Hugh Edwards, a za nieodpłatne udostępnienie sklepu do nagrania dziękujemy sieci sklepów Biedronka.

O Fundacji: Fundacja Podzielmy się to organizacja pozarządowa, której misją jest stworzenie świata, gdzie nikt nigdy nie jest głodny i gdzie nie marnuje się żadne jedzenie.
Jako akcja społeczna pt. "Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi" działamy od 2015-ego roku, a zarejestrowaną fundacją (KRS: 0000813769) jesteśmy od listopada 2019 roku.

/źródło - /