Apel w sprawie pierwszeństwa mabycia środków do dezynfekcji rąk...
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 22 marca 2020 14:21

Apel w sprawie pierwszeństwa mabycia środków do dezynfekcji rąk - Na pomoc niepełnosprawnym

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” apeluje o równe, ze szpitalami, traktowanie zakładów opieki długoterminowej (ZOL, ZPO i DPS-y) i paliatywnej (hospicja), zaopatrujących się w środki do dezynfekcji w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego wirusem SARS-CoV-02 (COVID-19).

Członkowie Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” reprezentującej ponad 500 organizacji, instytucji i osób działających na rzecz niesamodzielnych i przewlekle chorych, pilnie śledzą doniesienia medialne dotyczące zagrożenia epidemicznego w Polsce, spowodowanego rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. koronawirusa). I o ile bardzo ich cieszą zapowiedzi PKN Orlen i KGHM dotyczące zwiększenia mocy produkcyjnej zakładów wytwarzających płyn do dezynfekcji rąk o działaniu wirusobójczym, o tyle równie mocno niepokoi ich fakt, że wśród zapowiadanych beneficjentów tych działań nie znalazły się tysiące pacjentów przebywających w zakładach opieki długoterminowej (Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych - ZOL, Zakładach Pielęgnacyjno-Opiekuńczych - ZPO oraz Domach Pomocy Społecznej - DPS) i hospicjach (opieka paliatywna). Wszyscy oni znajdują się w grupie najwyższego ryzyka śmiertelności w przypadku zarażenia się koronawirusem.

- Sektor opieki długoterminowej jest obecnie szczególnie narażony na konsekwencje pandemii i powinien być traktowany priorytetowo, podobnie jak szpitale - mówi dr Elżbieta Szwałkiewicz, prezes zarządu Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”. - Trzeba go chronić także dlatego, że to właśnie te placówki odciążają teraz szpitale, podobnie jak dzieje się to w przypadku opieki domowej (ponad 7 tys. osób w ramach domowej wentylacji mechanicznej, a w ramach pielęgniarskiej długoterminowej opieki domowej - ok. 45 tys. osób w Polsce). Pacjentami opieki długoterminowej są głównie osoby starsze, niesamodzielne i przewlekle chore, dla których zarażenie się koronawirusem może być skrajnie niebezpieczne.

W opiece długoterminowej potrzebne hurtowe ilości środków do dezynfekcji rąk

W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i personelu zakładów opieki długoterminowej, członkowie Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” zwrócili się do koncernów PKN Orlen i KGHM, które przestawiły swoje linie produkcyjne i uruchomiły wytwarzanie płynu dezynfekującego ręce o działaniu antywirusowym z prośbą o umożliwienie placówkom (publicznym i prywatnym) należącym do sektora opieki długoterminowej i paliatywnej pierwszeństwa, podobnie jak szpitalom, w nabyciu środków do dezynfekcji rąk, których pierwsze partie trafiły już do Agencji Rezerw Materiałowych. Zwłaszcza, że oba koncerny zapowiedziały już, że w najbliższym czasie dostawy płynu będą realizowane także na potrzeby innych podmiotów gospodarczych. Koalicja liczy także na podobne podejście do sprawy pozostałych producentów środków dezynfekujących.
- Mamy już pozytywną odpowiedź z PKN Orlen. Bardzo nas to cieszy. Już poinformowaliśmy o możliwości nabycia hurtowych ilości środków przez naszych członków oraz pozostałe podmioty, z którymi mamy kontakt. Czekamy jeszcze na reakcję koncernu KGHM i innych podmiotów, gotowych zaoferować po konkurencyjnej cenie środki zakładom funkcjonującym w opiece długoterminowej. - mówi dr Elżbieta Szwałkiewicz.

Wirusy były, są i będą z nami - bądźmy odpowiedzialni!

Badania naukowe wykazują, że codzienne mycie rąk wodą z mydłem, tak potrzebne w życiu prywatnym, w działalności leczniczej, w której mamy do czynienia z drobnoustrojami chorobotwórczymi, nie stanowi wystarczającej ochrony. Mikroorganizmy zostają bowiem jedynie spłukane, a nie zabite i rozprzestrzeniają się w środowisku wodnym, zachowując zdolność do dalszego rozmnażania i zakażania. Niezbędna jest więc dezynfekcja rąk, by personel nie przenosił zakażenia na kolejnych pacjentów. W higienicznej dezynfekcji rąk używa się specjalistycznych preparatów łączących w sobie trzy funkcje: mycia, dezynfekcji i ochrony skóry. Ręce powinno się dezynfekować przed i po każdym kontakcie z osobą chorą.
- Wszyscy musimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, ale podopieczni z sektora opieki długoterminowej mają najmniejsze szanse, by przetrwać bez wsparcia innych. Dlatego przygotowaliśmy informację dotyczącą prawidłowego postępowania opiekunów osób chorych i niesamodzielnych. Publikujemy ją na naszej stronie pod adresem www.niesamodzielnym.pl.

***
Według danych GUS, w 2030 roku osoby powyżej 65. roku życia stanowić będą niemal 1/4 ogólnej populacji w Polsce. Oznacza to wzrost liczby osób wymagających opieki długoterminowej, realizowanej zarówno w domach jak i specjalistycznych placówkach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych. Zadaniem Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” są działania zmierzające do wyeliminowania utrudnień dla pacjentów i poprawy jakości ich życia.

/źródło - fot.Polityka Senioralna/