Czy istnieje uniwersalny sposób na zapewnienie dziecku szczęśliwego dzieciństwa?
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 21 lutego 2020 12:58

Czy istnieje uniwersalny sposób na zapewnienie dziecku szczęśliwego dzieciństwa?

Troska o szczęście pociechy to dla każdego rodzica sprawa pierwszorzędna. Zarówno mamie, jak i tacie zależy, aby maluch czuł się kochany, a wspólnie spędzany z rodziną czas był wypełniony radością. Szczęśliwe dzieciństwo to jednak zdecydowanie więcej niż uśmiech na twarzy dziecka i codzienne zabawy. I co ważne – dla każdego oznacza jednak coś innego.


To chwile budują szczęście

Rodzice są szczęśliwi, kiedy ich dziecko jest szczęśliwe (deklaruje tak 94% opiekunów), a uśmiech malucha wynagradza im (93% respondentom) wszystkie trudy związane z wychowaniem . Oczywiście istnieją konkretne sytuacje, w których maluch może czuć się radosny, jednak to, w jaki sposób zapamięta on swoje dzieciństwo, zależy od całokształtu przeżyć, których doświadcza w tym okresie każdego dnia. Istotne jest również to, że poczucie komfortu czy zadowolenia zmienia się wraz z wiekiem i czasem. Na przykład dla niemowlęcia definicją szczęścia jest obecność najbliższych, pełny brzuszek czy spokojny sen. Kiedy dziecko rośnie, pełnię radości wyzwalać w nim może nowa zabawka, wspólna wycieczka, a z czasem – pierwsze sukcesy i osiągnięcia w szkole. Warto zadbać, aby szczęście towarzyszyło mu przez cały okres rozwoju oraz było zbudowane ze stałych i powtarzalnych pozytywnych doświadczeń, takich jak m.in. czytanie maluchowi przed snem jego ulubionej książki przez mamę czy tatę.

Czym właściwie jest szczęśliwe dzieciństwo?

Chcąc podarować swoim dzieciom szczęśliwe dzieciństwo, współcześni rodzice często natrafiają na wiele trudności, a najbardziej powszechnymi są: brak czasu (76%), szybki tryb życia (75%) oraz przemęczenie (72%) . Aby zapewnić dziecku radość, opiekunowie często organizują dla niego wiele atrakcji, obdarowują je prezentami oraz starają się, aby osiągało sukcesy. Choć z perspektywy rodzica doświadczenia te wywołują największy uśmiech na twarzy dziecka, nie zawsze decydują o jego szczęściu. W pierwszych latach życia to właśnie czas spędzony wspólnie z rodzicami jest bezcenny i sprawia, że dzieci czują się bezpieczne, spokojne i są najszczęśliwsze. Rodzinne spotkania, wspólne zabawy i domowe rytuały są dużo istotniejsze w budowaniu pozytywnych doświadczeń niż nowy prezent czy oglądanie bajek.

Czy wiesz, że...

...miłe wspomnienia i doświadczenia z dzieciństwa odgrywają ważną rolę w dorosłym życiu? Pamięć związana z wczesnymi przeżyciami może w dużej mierze wpłynąć na kondycję fizyczną, psychiczną, a także na relacje z innymi ludźmi w przyszłości.

Drogowskaz dla rodziców

Szczęśliwy maluch to ten, który odczuwa komfort w swoim otoczeniu, śpi spokojnie, jest ciekawy świata i nie boi się wyrażać swoich emocji – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Wie, że może popełniać błędy, ale również zdaje sobie sprawę, że może szukać wsparcia i pomocy wśród najbliższych. Aby zapewnić maluchowi pozytywne doświadczenia, należy pamiętać, że to nie tylko ilość wspólnie spędzonego czasu, ale również jego jakość jest niezwykle istotna – jakimi zasadami warto zatem kierować się w budowaniu szczęśliwego dzieciństwa swojego dziecka?
* Odpowiednia postawa rodziców – stabilność emocjonalna to ważny czynnik budujący u dziecka poczucie własnej wartości, kształtowania charakteru oraz lepszego radzenia sobie z własnymi uczuciami.
* Bycie przykładem – pokazywanie maluchowi, jak dbać o innych oraz w jaki sposób radzić sobie z emocjami i różnymi sytuacjami to dla niego najlepszy wzór do naśladowania.
* Okazywanie miłości – dzięki bliskości rodziców maluch będzie czuł, że jest kochany bezwarunkowo.
* Pełna akceptacja – ważne, aby akceptować dziecko razem z jego wadami i porażkami. Dodawanie otuchy w chwilach słabości pomaga maluchowi w stawaniu się lepszym człowiekiem.
* Zbilansowany jadłospis – właściwie skomponowana dieta w okresie wczesnego dzieciństwa ma istotny wpływ na pracę układu pokarmowego, a tym samym na dobre samopoczucie malucha – daje chęć do zabawy, nauki i uśmiechu.

Szczęście bierze się również z brzuszka

Kiedy niemowlę skończy pół roku, jego dobremu samopoczuciu sprzyja kontynuacja karmienia piersią oraz codzienna dieta, czyli nowe pokarmy bogate w składniki odżywcze, które wprowadzasz do jego diety. Choć każda mama chce dla swojego maluszka jak najlepiej, zdarzają się sytuacje, w których kobieta nie może karmić własnym pokarmem. Z myślą o maluchach, które z uzasadnionych powodów nie są karmione piersią, powstało mleko modyfikowane Bebiko 2 z udoskonaloną, dobrze tolerowaną formułą NUTRIflor Expert, które dba o szczęście małych brzuszków. To kompletna kompozycja składników odżywczych, która została wzbogacona o kwas DHA , ważny dla rozwoju mózgu i wzroku , aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój dziecka.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

/źródło -   /

Poprawiony: piątek, 21 lutego 2020 13:09