Odżachuri, czyli wieprzowina w gruzińskiej odsłonie
Wpisany przez S.Z.   
środa, 19 lutego 2020 10:15

Odżachuri, czyli wieprzowina w gruzińskiej odsłonie

Kuchnia gruzińska jest niewątpliwie jedną z tych najbardziej aromatycznych i smakowitych. Uwielbiamy nie tylko chaczapuri czy chinkali, ale również soczyste mięso w różnych odsłonach. Propozycją łatwego w przygotowaniu dania, które stanowi kwintesencję gruzińskiego smaku, jest odżachuri.


 

Podstawowymi składnikami odżachuri są: pieczone mięso, ziemniaki oraz cebula, jednak nie musisz się do nich ograniczać i możesz skorzystać z naszych propozycji na urozmaicenie tego dania. Odżachuri z pewnością może grać pierwsze skrzypce na rodzinnym obiedzie. Zatem jak je przygotować?

Składniki:
• 1,5 kg ziemniaków
• 1 kg wieprzowiny (średnio tłustej)
• 500g cebuli
• 2 czerwone papryki
• 1/2 granatu
• Sól i pieprz
• Świeże listki kolendry

Sposób przygotowania:
Do przygotowania tego dania niezbędna będzie patelnia żeliwna lub z grubym dnem. Rozgrzej ją dużym ogniu, następnie połóż na nią mięso. Zacznij od kawałków, które posiadają najwięcej tłuszczu. Mięso zarumień (powinno smażyć się około 6 minut). Następnie przełóż je do miski.
Na tłuszczu, który pozostał na patelni, usmaż pokrojoną wcześniej w krążki cebulę. Dodaj ją do mięsa i na tę samą patelnię wyłóż obrane, pokrojone na grube kawałki ziemniaki oraz posiekaną w paski paprykę i podsmaż przez kilka minut, do momentu aż ziemniaki zmiękną. Następnie mięso i cebulę wyłóż z powrotem na patelnię, na której znajdują się warzywa i wszystko dokładnie wymieszaj ze sobą. Posyp solą i pieprzem do smaku. Smaż jeszcze przez chwilę na średnim ogniu, mieszając danie co jakiś czas.

Przed podaniem udekoruj odżachuri za pomocą pestek granatu i świeżą kolendrą. Podawaj w towarzystwie czerwonego półwytrawnego wina Marani Gemieri.
O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kacheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kacheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: http://www.marani.com.pl/

/źródło - /

Poprawiony: środa, 19 lutego 2020 10:26