Romantyczne historie od kuchni - przepisy Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 14 lutego 2020 14:00

Romantyczne historie od kuchni - przepisy

Walentynki to dzień, w który celebrujemy najpotężniejszy i najwspanialszy z „żywiołów” – miłość. Chociaż powiedzieć „kocham” można na wiele sposobów, najbardziej romantyczne historie swój początek znajdą w kuchni. Jakie potrawy wybrać i czym zainspirować się, przygotowując walentynkową kolację?

Romantyczna kolacja we dwoje jest świetną okazją do przygotowania czegoś specjalnego – pysznego, a jednocześnie niebanalnego. Jednak nie jest to dobry czas na ryzykowne eksperymenty w kuchennym zaciszu. Ciekawy pomysł to nie wszystko – planując walentynkowe menu nie można zapomnieć o preferencjach smakowych naszych drugich „połówek”, ponieważ tylko w ten sposób uda nam się trafić przez żołądek do serca.

Lekki poczęstunek

Romantyczny posiłek nie musi oznaczać wystawnej, wielodaniowej uczty. Jeżeli wieczorami nie mamy w zwyczaju jeść wyjątkowo sytych posiłków, warto zdecydować się na lżejsze, ale równie smakowite potrawy. Jeżeli walentynkowy posiłek zaplanowaliśmy na późny wieczór, bardzo dobrym kulinarnym „kierunkiem” będą sałatki, np. sałatka z kozim serem i dresingiem z prażonych orzechów nerkowca. Ciekawą propozycją będą również zupy kremy – jeśli tylko lubicie owoce morza, warto przygotować, np. krem z krewetek, świetnie komponujący się z białym winem.

Kolacja z nutą prowansalską

Finezyjne połączenie nieoczywistych smaków może podpić nie jedno serce. Ciekawą propozycją dla tych, którzy planują podanie bardziej sycących potraw, będzie ryż z kurczakiem i brzoskwiniami w ziołach prowansalskich. Potrawa nie jest wyjątkowo trudna i czasochłonna w przygotowaniu, za to pozytywnie zaskoczy każdego wielbiciela ciekawych doznań smakowych.

Deser z fantazją

Czym byłby romantyczny, walentynkowy wieczór bez czegoś słodkiego? Pomysłów na niewytrawną część kolacji jest wiele. Zaawansowani wielbiciele gotowania mogą zdecydować się miłosną odsłonę kultowej bezy Pavlova – z dodatkiem malin, jagód, porzeczek i kremem z bitej śmietany. Inną, równie ciekawą propozycją, która z pewnością przypadnie do gustu fanom orzechów i gorzkiej czekolady będzie chałwowe parfait z bakaliami. Najmniej czasochłonnym i najłatwiejszym wyborem okaże się natomiast drink dla zakochanych. To napój na bazie wina musującego z dodatkiem truskawek i soku z limonki. Wybór zależy oczywiście od tego, ile czasu chcemy poświęcić na przygotowanie słodkiego zwieńczenia walentynkowej uczty.

Pełna kolekcja walentynkowych przepisów, stworzona przez Community Stars, czyli fanów urządzenia Thermomix®, znajduje się na Cookidoo® – platformie z przepisami na urządzenie Thermomix® .

Walentynkowa Pavlova

(TM6, TM5)

- 30 min. - 5 godz. - Trudny - 8 porcji - na 1 porcję: Wartość kaloryczna 1517.8 kJ, Wartość kaloryczna 362.5 kcal, Białko 5.1 g, Węglowodany 44 g, Tłuszcz 18.9 g, Tłuszcze nasycone 11.1 g, Błonnik 0.9 g, Sód 162.8 mg

Przygotowanie

Pavlova
1. Rozgrzać piekarnik do temp.180°C. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, na środku arkusza papieru narysować ołówkiem okrąg (Ø 20-22 cm), odstawić.

2. Na pokrywie naczynia miksującego postawić miskę, odważyć do niej cukier puder, odstawić.

3. Założyć motylek. Do czystego i suchego naczynia miksującego wlać białka, dodać sól, ubijać bez założonej miarki 2 min/obr. 3.5 lub do uzyskania konsystencji sztywnej piany.

4. Ubijać bez założonej miarki 6-7 min/obr. 3, w tym czasie przez otwór w pokrywie naczynia miksującego podczas pracy TM stopniowo dodawać odważony wcześniej cukier (patrz wskazówka)
.
5. Dodać skrobię i ocet, ubijać bez założonej miarki 10 s/obr. 3. Zdjąć motylek. Masę przełożyć na przygotowaną wcześniej blachę, formując okrągłą bezę (Ø 20-22 cm, grubość 5-6 cm). Piec 5 min (180°C), następnie zmniejszyć temp. do 120°C i piec 2 godz (120°C). Wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki piekarnika i pozostawić bezę w środku na ok. 1 godz., następnie wyjąć z piekarnika i odstawić do całkowitego ostudzenia (ok. 2 godz.). Umyć i osuszyć naczynie miksujące i motylek (patrz wskazówka).

Krem z bitej śmietany

6. Na pokrywie naczynia miksującego postawić małą miseczkę, odważyć do niej żelatynę i wodę, dodać barwnik, wymieszać, odstawić na 5 min. Miseczkę z napęczniałą żelatyną wstawić do miski z gorącą wodą, mieszać, aż żelatyna stanie się płynna, odstawić.

7. Założyć motylek. Do czystego i suchego naczynia miksującego wlać śmietanę, ubijać obr. 3, bez ustawiania czasu, do momentu uzyskania konsystencji bitej śmietany.

8. Ubijać bez założonej miarki 30 s/obr. 3, tym czasie przez otwór w pokrywie naczynia miksującego podczas pracy TM dodać płynną żelatynę z barwnikiem i cukier puder. Zdjąć motylek. Krem przełożyć na całkowicie ostudzoną bezę, udekorować owocami i podawać schłodzoną jako deser (patrz wskazówka).

JEŻELI NIE POSIADASZ URZĄDZENIA THERMOMIX:

Pavlova

1. Rozgrzać piekarnik do temp.180°C. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, na środku arkusza papieru narysować ołówkiem okrąg (Ø 20-22 cm), odstawić.

2. Ubić białka z dodatkiem soli do konsystencji sztywnej piany.

3. W dalszym ciągu ubijać, stopniowo dodając cukier. A następnie dodać skrobię i ocet. I nadal ubijać
.
4. Masę przełożyć na przygotowaną wcześniej blachę, formując okrągłą bezę (Ø 20-22 cm, grubość 5-6 cm). Piec 5 min (180°C), następnie zmniejszyć temp. do 120°C i piec 2 godz (120°C). Wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki piekarnika i pozostawić bezę w środku na ok. 1 godz., następnie wyjąć z piekarnika i odstawić do całkowitego ostudzenia (ok. 2 godz.).

Krem z bitej śmietany

1. Odważyć w miseczce żelatynę i wodę, dodać barwnik, wymieszać, odstawić na 5 min. Miseczkę z napęczniałą żelatyną wstawić do miski z gorącą wodą, mieszać, aż żelatyna stanie się płynna, odstawić.

2. Ubijać śmietanę do momentu uzyskania konsystencji bitej śmietany.

3. W trakcie ubijania dodać płynną żelatynę z barwnikiem i cukier puder.

4. Krem przełożyć na całkowicie ostudzoną bezę, udekorować owocami i podawać schłodzoną jako deser.

WSKAZÓWKA

• Aby beza ubiła się prawidłowo, naczynie miksujące i motylek muszą być bezwzględnie czyste i suche. Równie ważne jest, aby w białku nie znajdowały się fragmenty żółtka lub innych zanieczyszczeń.

• Przepis „Cukier puder” znajduje się na platformie Cookidoo®.
• W punkcie 4. cukier puder należy dodawać powoli, łyżka po łyżce, przez cały czas ubijania. Jest to szczególnie istotne na początku ubijania. Dodanie zbyt dużej ilości cukru na raz może spowodować, że masa bezowa będzie zbyt rzadka, a upieczona Pavlova miękka i płaska.
• Ocet winny można zastąpić octem spirytusowym, sokiem z cytryny lub octem jabłkowym.
• W punkcie 7. czas ubijania śmietany zależy od jej temperatury, składu i zawartości tłuszczu – im więcej zawiera tłuszczu, tym łatwiej ją ubić i tym sztywniejszą osiągnie konsystencję. Optymalna temp. to 4-6°C. Dla lepszego rezultatu można uprzednio schłodzić naczynie miksujące. Po pewnym czasie ubijania można zdjąć miarkę i obserwować konsystencję śmietany. Podczas ubijania należy uważać, aby nie przebić śmietany, bowiem w punkcie 8. ubijanie odbywa się wraz z równoczesnym dodawaniem żelatyny.
• Jako dekoracja świetnie sprawdzą się również figi, pokrojone w ćwiartki lub ósemki oraz pestki granatu.
• Udekorowaną bezę najlepiej przechowywać w lodówce i kroić na kawałki, kiedy jest schłodzona. Aby ułatwić krojenie, nóż można posmarować masłem.

WARIANT

• Pavlovą można również wykonać z dodatkiem ¼ łyżeczki czerwonego barwnika w proszku. Należy wówczas w punkcie 2. z odważonego cukru pudru odłożyć 2 łyżki i wymieszać je z barwnikiem, następnie dodać je na koniec ubijania w punkcie 4. Przed dodaniem barwnika w proszku zaleca się zapoznać z instrukcją na opakowaniu. W przypadku bardzo skoncentrowanych barwników należy zmniejszyć ilość nawet o połowę. Przygotowując masę bezową, nie należy zastępować barwnika w proszku barwnikiem w płynie lub w żelu - w przypadku braku sypkiego barwnika należy pominąć ten składnik. Podczas przygotowywania masy bezowej należy również pamiętać, że nawet barwnik w proszku rozluźnia nieco konsystencję piany, dlatego po upieczeniu Pavlova będzie miała mniej pianki wewnątrz w porównaniu do klasycznej, białej bezy.

Zupa krem z krewetek
(TM6, TM5)

- 20 min. - 45 min. - Średni - 4 porcje - na 1 porcję: Wartość kaloryczna 2449.3 kJ, Wartość kaloryczna 585 kcal, Białko 30.3 g, Węglowodany 36.8 g, Tłuszcz 36.3 g, Tłuszcze nasycone 21.8 g, Błonnik 2.2 g, Sód 892 mg

SKŁADNIKI
5 g natki pietruszki, świeżej, tylko liście, plus dodatkowa ilość do dekoracji
1-2 ząbki czosnku, plus 1 ząbek czosnku pokrojony w 1 mm plastry, do grzanek
70 g czerwonej cebuli, przekrojonej na pół
5-10 g korzenia imbiru, świeżego, pokrojonego w 2 mm plastry
30 g oleju rzepakowego
420-450 g krewetek, surowych, obranych, oczyszczonych (średniej wielkości)
150 g batatów, pokrojonych w 0,5-1 cm plastry
400 g mleka kokosowego
250 g wody
2 łyżeczki koncentratu bulionu drobiowego, wykonanego w TM lub 2 kostki bulionu drobiowego (na 0,5 l), pokruszone
1 łyżeczka sosu sojowego
¼ łyżeczki pieprzu cayenne, mielonego
¼ łyżeczki kurkumy, suszonej, mielonej
¼ łyżeczki pudru z grzybów (opcjonalnie)
1-2 łyżki masła klarowanego
4 kromki chleba, np. tostowego, pokrojone w 1,5 cm kostkę
50-60 g serka kremowego, śmietankowego
10-20 g soku z limonki, świeżo wyciśniętego

PRZYDATNE PRZYBORY KUCHENNE
nieprzywierająca patelnia, miseczki do zupy

CZĘŚCI THERMOMIXA
miarka, kopystka
Przygotowanie

1. Do czystego i suchego naczynia miksującego włożyć natkę pietruszki, rozdrobnić 3 s/obr. 8. Przełożyć do innego naczynia, odstawić.

2. Do naczynia miksującego włożyć czosnek, cebulę i imbir, rozdrobnić 5 s/obr. 5. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.

3. Dodać olej i 300 g krewetek, dusić 3 min/120°C/obr. 1.

4. Dodać bataty, mleko kokosowe, wodę, koncentrat bulionu drobiowego, sos sojowy, pieprz cayenne, kurkumę i puder z grzybów, podgrzewać 15 min/90°C/obr. 1. W tym czasie na kuchence na nieprzywierającej patelni rozgrzać masło, dodać 1 ząbek czosnku, pokrojony w 1 mm plastry i chleb, smażyć do momentu, aż grzanki nabiorą złotobrązowego koloru, odstawić.

5. Do naczynia miksującego dodać serek, zmiksować 30 s/obr. 4, stopniowo zwiększając obroty do obr. 9.

6. Dodać rozdrobnioną natkę pietruszki i pozostałe 120-150 g krewetek, podgrzewać 5 min/90°C//obr. 1.

7. Dodać sok z limonki, podgrzewać 1 min/90°C//obr. 1. Przelać do miseczek, udekorować natką pietruszki i podawać bezpośrednio po przygotowaniu z dodatkiem grzanek.

JEŚLI NIE POSIADASZ URZĄDZENIA THERMOMIX:

1. Posiekać natkę pietruszki i odstawić ją na bok.

2. W blenderze rozrobnić czosnek, cebulę i imbir.

3. Na patelni podsmażyć krewetki, na oleju.

4. W tym czasie w garnku podgrzewać bataty, mleko kokosowe, wodę, koncentrat bulionu drobiowego, sos sojowy, pieprz cayenne, kurkumę i puder z grzybów. A na patelni roztopić masło, dodać 1 ząbek czosnku i „zrumienić” chleb.

5. Przelać zawartość garnka do blendera, dodać serek i wszystko razem zmiksować.

6. Dodać rozdrobnioną natkę pietruszki oraz sok z limonki. Zmiksować. Następnie całość jeszcze przez chwilę podgrzać w garnku.

7. Podawać bezpośrednio po przygotowaniu z dodatkiem grzanek.

WSKAZÓWKA
• Przepis „Puder z grzybów” znajduje się na platformie Cookidoo®.
WARIANT
• Aby dodatkowo zaostrzyć smak zupy, przed podaniem można ją udekorować posiekaną ¼ czerwonej papryczki chili, bez gniazd nasiennych.

/źródło - /