Projektowanie domów - najważniejsze informacje
Wpisany przez W.P.   
sobota, 25 stycznia 2020 11:39

Projektowanie domów - najważniejsze informacje

Projektowanie domu to niezwykle ekscytujące, ale też odpowiedzialne i czasochłonne zajęcie. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Odpowiednia aranżacja pomieszczeń, określenie kolorystyki wnętrz, wybór mebli, a na końcu dodatków, wymaga poczucia estetyki oraz wiedzy na temat projektowania przestrzeni. Poza ładnym wyglądem, dom powinien być funkcjonalny, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy projektantów wnętrz. O czym pamiętać, jeżeli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie projektu?

Po pierwsze: funkcjonalność

Dom przede wszystkim służy do mieszkania i spędzania w nim wolnego czasu. W wybieraniu wyjątkowych mebli i niepowtarzalnych dodatków łatwo dać się ponieść wyobraźni. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie rozwiązania aranżacyjne dają się przenieść do dowolnego pomieszczenia. Coś, co dobrze wygląda na wizualizacji w internecie, może okazać się kompletnie niedopasowane do naszych warunków mieszkaniowych. Duża, wolnostojąca wanna wygląda świetnie w przestronnym pomieszczeniu, ale już nie sprawdzi się w małej i ciemnej łazience.

Gra światłem i kolorami

Nie zawsze trzeba wymieniać wszystkie meble oraz zrywać podłogi, by osiągnąć efekt niepowtarzalnego wnętrza. Czasem wystarczą odpowiednie dodatki, spójny wybór kolorów oraz dodatkowe oświetlenie domu. Zastosowane rozwiązania mogą całkowicie zmienić wygląd wnętrza! Wybierając tekstylia nie zapomnijmy o wybranej wcześniej kolorystyce.

Relacja pomieszczeń

Planując projekt domu musimy wziąć pod uwagę rozkład pomieszczeń oraz ich wzajemną relację. Decydując się na zmianę przeznaczenia danego pokoju, trzeba pomyśleć jak to wpłynie na resztę pomieszczeń oraz czy nie zaburzy ciągu komunikacyjnego. Pozornie nieistotne kwestie mogą okazać się bardzo uciążliwe w życiu codziennym, dlatego należy dobrze przemyśleć układ domu. Jest to szczególnie istotne, jeżeli mieszkają z nami osoby starsze, chore lub niepełnosprawne. Dom powinien być dla nich wygodny oraz przede wszystkim bezpieczny.

Less is more

To powiedzenie, które jest popularne wśród projektantów i innych osób zajmujących się aranżacją przestrzeni. Zbyt duża ilość mebli, przedmiotów oraz kolorów może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Wyjątkowe wnętrza, to te minimalistyczne lub bogato urządzone, ale z zachowaniem umiaru i odpowiedniej równowagi. Decydując się na bardziej ekstrawaganckie rozwiązania, przemyślmy czy będą pasowały do całego pomieszczenia. Element dekoracyjny, który sam w sobie jest ładny, ale do niczego nam nie pasuje, także nie jest dobrym zakupem. Sprawdzenie czy zaprojektowana aranżacja jest spójna ułatwi przeniesienie jej na papier lub do programu graficznego. Wizualizacja powinna ułatwić nam podjęcie decyzji.

Dokumentacja techniczna

Nawet, jeżeli planujemy samodzielny remont lub urządzenie domu odebranego pod klucz, to powinniśmy wykonać dokumentację techniczną. Wcześniejsze przełożenie pomysłów i wyobrażeń na kartkę papieru pozwoli dostrzec ewentualne błędy. Jeżeli korzystamy z usług ekipy remontowej, rzuty i przekroje pomieszczeń będą niezbędne.
Większość osób decydujących się na remont nie ma wiedzy ani doświadczenia, żeby prawidłowo wykonać pełną dokumentację techniczną. W takim przypadku lepiej skorzystać z usług firmy projektowej, która wykona pomiary pomieszczeń oraz umieści niezbędne informacje na rysunkach.

Artykuł powstał we współpracy z https://studioaranzacji.pl/

/fot.diegodiezprez - pixabay/

Poprawiony: sobota, 25 stycznia 2020 11:55