Jak unikać długiego czasu pracy zmywarki?
Wpisany przez W.P.   
środa, 08 stycznia 2020 14:27

Jak unikać długiego czasu pracy zmywarki?

Zmywarka to niezaprzeczalne źródło oszczędności. Dzięki niej redukujemy zużycie wody i detergentów, a także oszczędzamy czas. Czasami jednak zdarza się, że czas pracy zmywarki ulega wydłużeniu, co prowadzi do zmniejszenia jej efektywności i opłacalności. Co zrobić, by nasza zmywarka pracowała możliwie oszczędnie?

Sól - narzędzie w walce o czystą zmywarkę

Oczywiście sól do zmywarek sama w sobie nie skróci ich czasu pracy. Niemniej jej stosowanie ograniczy osadzanie się kamienia, a co za tym idzie - poprawi efektywność pracy sprzętu. Warto pamiętać, że w Polsce z reguły mamy do czynienia z wodą twardą, lub średnio twardą. W obydwu przypadkach prowadzi ona do szybszego uszkodzenia urządzenia.

Istotne jest stosowanie odpowiedniej soli. Oczywiście można stosować rozwiązania typu 3 i 4 w 1, ale - prawdę mówiąc - połączenie kostki z solą zwykle nie jest skuteczne. O wiele lepiej zainwestować w sprawdzoną sól, którą wsypuje się do osobnego pojemnika.

W przypadku awarii zmywarki, warto zgłosić się do doświadczonego serwisanta: https://fixagd.pl/naprawa-sprzetu-agd/serwis-zmywarek/

Funkcja EKO i nocna taryfa

Dobry sprzęt powinien być wyposażony w funkcję EKO. Pozwala ona myć naczynia ze zmniejszoną ilością wody i detergentu, a co za tym idzie - wraz z mniejszym zużyciem energii elektrycznej. Oczywiście jej dobór powinien być uzależniony od stopnia zabrudzenia naczyń.

Czas pracy zmywarki można zoptymalizować również pod kątem kosztów. Większość dobrych urządzeń posiada możliwość opóźnienia startu zmywarki nawet o 24 godziny. Tym samym można ją włączyć np. nocą, gdy - w przypadku niektórych taryf - cena energii jest niższa. Oczywiście obydwie funkcje można ze sobą połączyć, programując zmywarkę na czas wieczornego wyjścia z psem.

Benzyna? Pod żadnym pozorem!

Choć dla większości osób może się to wydawać oczywiste, to jednak warto zwrócić uwagę na to, co się wkłada do zmywarki. Nie poradzi sobie ona np. z przypalonym jedzeniem. Trzeba je będzie usunąć ręcznie. Nie wkładamy też do niej przedmiotów zabrudzonych farbami, rozpuszczalnikami, bądź... benzyną.

Jeśli chcemy zoptymalizować pracę zmywarki, warto też zadbać o odpowiednie ułożenie naczyń i sztućców. Mniejsze przedmioty najlepiej umieścić w górnym koszu a większe w dolnym. Zasłonięcie sztućców dużą pokrywką również nie pomoże w ich oczyszczeniu, lecz raczej zmusi nas do ponownego mycia (czyt. zużycia dodatkowej wody i energii).

Podsumowanie

Krótszy czas pracy zmywarki to nie jedyna oszczędność, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę. Najważniejszą kwestią jest pełna optymalizacja jej pracy pod kątem kosztowym. Skuteczne (i jednorazowe) mycie naczyń również przedkłada się na mniejsze zużycie mediów.