Kiedy zdecydować się na pierwszy aparat słuchowy?
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 26 grudnia 2019 14:19

Kiedy zdecydować się na pierwszy aparat słuchowy?

Nowoczesny aparat słuchowy to urządzenie, dzięki któremu pacjent może znów zacząć słyszeć dźwięki wyraźnie. Kiedy należy zacząć z niego korzystać?

Coraz więcej osób ma problemy z niedosłuchem, czyli z zaburzeniem narządu słuchu, które objawia się przez nieprawidłowe przewodzenie albo odbiór dźwięków z otoczenia. Niedosłuch najczęściej dotyka osób starszych. Szacuje się, że powyżej 75. roku życia ma go już nawet około 35 proc. populacji. W takich przypadkach najlepszy wybór to aparat słuchowy – specjalna proteza słuchu, która pozwala pacjentowi na ponowne usłyszenie dźwięków.

Co może być przyczyną niedosłuchu?

Niedosłuch to dolegliwość o różnej etiologii – przyczyn można upatrywać tu zarówno w wadach wrodzonych, jak również może mieć on charakter nabyty, na przykład jako efekt przebytych chorób czy urazów.

Wśród przyczyn problemów ze słuchem wyróżnia się między innymi:

  • wady wrodzone narządu słuchu
  • urazy ucha
  • zapalenia ucha – przewlekłe, ostre, wysiękowe, w tym choroby wirusowe jak odra, świnka, opryszczka, różyczka
  • choroby o podłożu metabolicznym, w tym cukrzyca, niewydolność nerek
  • zatrucia substancjami chemicznymi – metale ciężkie, tlenek węgla, pestycydy
  • stosowanie leków ototoksycznych
  • nowotwory łagodne i złośliwe

W większości przypadków jednak ubytek słuchu, któremu mogą towarzyszyć też inne objawy, na przykład szumy uszne, jest wynikiem postępującego wieku. Diagnozuje się wówczas tak zwany niedosłuch starczy.

Jakie objawy powinny skłonić pacjenta do wykonania badania słuchu w kierunku założenia aparatu słuchowego?

Kiedy należy wykonać badanie słuchu?

O tym, czy aparat słuchowy będzie konieczny do założenia, decyduje głównie badanie słuchu przeprowadzone przez specjalistę, na przykład protetyka słuchu. Osoba ta dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem do wykonania tego typu procedury, a także pomaga w dobraniu odpowiedniego aparatu do ucha.

Bardzo często zdarza się, że osoba, której dotyczy ubytek słuchu, nie zdaje sobie sprawy ze swojej dolegliwości. Wówczas najczęściej dowiaduje się o niej od bliskich osób, które zauważają postępujący niedosłuch.

Objawy, które powinny skłonić pacjenta do wizyty u protetyka słuchu:

  • problemy z dokładnym rozumieniem rozmowy
  • proszenie o powtarzanie wypowiedzi
  • głośne rozmawianie z innymi osobami
  • szumy uszne
  • zawroty głowy
  • pogłaśnianie telewizora, radia
  • brak chęci komunikacji z innymi osobami
  • zmiana stylu prowadzenia rozmowy

W związku z tym wtedy, gdy te objawy zauważane są u pacjenta, warto umówić się na profesjonalne badanie słuchu, na podstawie którego będzie można następnie dobrać odpowiedni aparat słuchowy.

Na czym polega badanie słuchu?

Badanie słuchu to wieloetapowy proces, który pozwala na dobranie najlepszego typu aparatu słuchowego dopasowanego do użytkownika. Badanie słuchu najczęściej przeprowadza protetyk słuchu.

Rozpoczyna się ono od wywiadu medycznego z pacjentem, podczas którego specjalista zbiera jak najwięcej informacji na jego temat, w tym o przebytych chorobach, urazach, operacjach. Następnie przechodzi on do otoskopii, czyli sprawdzenia ogólnego stanu ucha zewnętrznego. Stosuje się wtedy odpowiedni przyrząd – otoskop, który ma postać szkła powiększającego z podświetleniem.

Potem przeprowadzane jest właściwe badanie słuchu. Powinno ono odbywać się w dobrze wygłuszonym pomieszczeniu lub w kabinie ciszy. Najczęściej przeprowadzane badania to audiometria tonalna (badanie progu słyszalności), audiometria mowy, UCL (badanie progu dyskomfortu) i tympanometria. Są to badania bezbolesne.

Gdy specjalista uzyska już potrzebne informacje diagnostyczne, wyjaśnia je pacjentowi, a następnie, gdy jest to konieczne, dobiera aparat słuchowy. Protetyk słuchu może także zalecić pacjentowi wizytę u lekarza – laryngologa.

Przy doborze aparatu do ucha protetyk słuchu także sprawdza, czy odpowiedni aparat słuchowy jest dla pacjenta odpowiedni, wykonując specjalne testy i konfigurację urządzenia. Efektem powinna być jak najlepsza jakość słuchu.

Jak wybrać nowoczesny aparat słuchowy?

Aktualnie w użyciu znajdują się różne aparaty słuchowe, które zapewniają odpowiednią jakość słuchu dla pacjenta. Nowoczesne aparaty słuchowe mogą być niemalże niewidoczne, zapewniając przy tym maksymalne efekty.

Aparaty do ucha dzieli się na różne urządzenia pod względem ich konstrukcji, w tym głównie sposobu umieszczenia w uchu.

Główne rodzaje aparatów słuchowych:

  • aparat słuchowy zauszny (BTE) – aparat umieszczany za uchem, z wprowadzonym do ucha przewodem – falowodem transmitującym dźwięk, dość duży, ale przystępny cenowo
  • aparat ze słuchawką w kanale (RIC) – aparaty noszone za uchem, ze słuchawką poza obudową, która umiejscowiona jest w kanale, są małe, lekkie i proste w obsłudze
  • aparat wewnątrzuszny (ITE) – nowoczesny aparat słuchowy, który umieszczany jest w całości w uchu, mały i niemalże niewidoczny
  • aparat słuchowy wewnątrzkanałowy (CIC) – najdroższy aparat słuchowy, który wkładany jest do przewodu słuchowego, jest niewidoczny

Szukasz wysokiej jakości aparatu słuchowego? Sprawdź już teraz nowoczesne aparaty słuchowe od firmy Bernafon! Dostępne modele zaprezentowane są na stronie firmowej pod adresem: https://www.bernafon.pl/products.


Poprawiony: czwartek, 26 grudnia 2019 14:27