Czy jesteśmy szczęśliwi w pracy? |
![]() |
Wpisany przez S.Z. |
sobota, 23 listopada 2019 16:32 |
Czy jesteśmy szczęśliwi w pracy? Trzecia edycja badania JobhouseCzy szczęście można zmierzyć? Okazuje się, że tak – a przynajmniej w kwestii zawodowej. Badanie „Szczęście w pracy Polaków” wykazało, że poziom szczęścia w pracy określamy jako umiarkowany, a obok dobrego wynagrodzenia w największym stopniu zależy nam na przyjaznej atmosferze, relacjach z przełożonym i poczuciu sensu wykonywanej pracy.
To już trzecia edycja badania przeprowadzonego przez agencję pracy Jobhouse, które ma na celu nie tylko sprawdzenie poziomu zadowolenia, ale również wprowadzenie pozytywnych zmian na rynku pracy.
Polacy określają swój poziom szczęścia w pracy na 6,3 w dziesięciostopniowej skali. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na zadowolenie pozostaje dobre wynagrodzenie, wskazane przez 85 proc. badanych osób. Dużą uwagę pracownicy zwracają też na przyjazną atmosferę (77 proc. odpowiedzi), relację z przełożonym (76 proc.) oraz poczucie sensu wykonywanej pracy (73 proc.), które jest jednym z czterech nowych wskaźników w badaniu.
Czy pracownicy znajdują te wartości w swoich miejscach pracy? Według danych z badania tylko 27 proc. zdecydowanie poleciłoby swoją pracę, a wśród obszarów wymagających poprawy najczęściej wymieniane są wynagrodzenie oraz możliwości rozwoju. Z kolei jako czynniki przemawiające za poleceniem pracy najczęściej podawane są dobra atmosfera i współpracownicy, na których można liczyć.
W raporcie znajdują odzwierciedlenie trendy społeczne, obecne również w innych sferach życia, np. mobilność. W poszukiwaniu dobrej pracy Polacy coraz częściej są skłonni przenieść się do innego miasta czy kraju, doceniają też możliwość pracy zdalnej oraz elastyczne godziny pracy. Natomiast aż 70 proc. badanych zna wartości wyznawane przez organizację. To wszystko może wpływać na ich decyzje o pozostaniu lub zmianie miejsca pracy. – W raporcie pokazujemy na ile szczęśliwi czują się obecnie Polacy w pracy. Podajemy też „receptę na szczęście w pracy”, czyli wskazówki dla pracodawców odnośnie zmian, jakie warto wprowadzić w pracy, aby pracownicy mogli czuć się w niej szczęśliwi i chcieli ją polecać - podsumowuje Natalia Bogdan. O badaniu: Badanie „Szczęście w pracy Polaków” zostało zrealizowane na próbie N=1012 osób z wykształceniem średnim i wyższym, którzy obecnie pracują, w większości w dużych miastach. Badanie zrealizowano w dniach 15.09.2019-21.10.2019 za pomocą ankiety online. /źródło - |