Jakie mleko modyfikowane dla alergika?
Wpisany przez W.P.   
czwartek, 03 października 2019 09:23

Jakie mleko modyfikowane dla alergika?

Jeśli z różnych powodów nie możemy karmić piersią, a nasz maluszek ma alergię pokarmową, musimy sięgnąć po właściwe mleko modyfikowane. Istnieją specjalnie zaprojektowane przez naukowców mieszanki hipoalergiczne, powstałe właśnie w odpowiedzi na taki problem.

 

Objawy alergii pokarmowej

Objawy alergii mogą być bardzo silne lub o średnim nasileniu. Zawsze jednak widać, że coś dzieje się nie tak z maluszkiem. Krótko po karmieniu może stać się szczególnie płaczliwy i marudny z powodu bólu brzuszka. Dolegliwości mogą również sprawiać, że nie będzie spał spokojnym snem, ale co chwilę się wybudzał. Oprócz tego dochodzą typowe objawy ze strony układu pokarmowego: wymioty, biegunki, zaparcia, kolki, ulewanie.

Na alergeny często reaguje również skóra, która staje się szorstka i sucha, a także pojawiają się na niej wypryski i zaczerwienienia. Reakcja alergiczna może zająć również oczy, które zaczną swędzieć. Charakterystyczny jest także katar i sapka, które są oznakami zwiększonej produkcji śluzu. Może dojść nawet do stanów podgorączkowych.

Objawy mogą utrzymywać się nawet tydzień po usunięciu alergenu z diety niemowlęcia. Jeśli karmimy piersią, sprawa jest jeszcze trudniejsza, ponieważ alergen może utrzymywać się dłużej w pokarmie matki. Plusem mleka modyfikowanego jest to, że można je w zasadzie błyskawicznie zmienić na inne, ale z częstotliwością zmiany mleka też nie należy przesadzać.

Mleka hipoalergiczne

W przypadku reakcji alergicznych dziecka na składniki typowych mieszanek trzeba sięgnąć po mleka dla alergików. Na opakowaniu można wtedy znaleźć napis "hipoalergiczne". Bardzo popularne są mleka marki Bebilon, Bebiko, Nutramigen czy Humana. Białko w takich mlekach hipoalergicznych zostało poddane wyjątkowo wysokiej hydrolizie, co sprawia, że są lepiej przyswajalne przez mały brzuszek.

Dodatkowo na opakowaniach znajdują się oznaczenia dotyczące wieku maluszka. Dla noworodka należy wybrać mleko oznaczone numerem 1. Kolejny numer stosuje się najczęściej od szóstego miesiąca życia. Wtedy też zaczyna się rozszerzać dietę maluszka. Zwróćmy szczególną uwagę, aby w produktach nie znajdowały się alergeny. Uważnie czytajmy składy, bo orzechy czy soję możemy znaleźć nawet tam, gdzie byśmy w życiu nie podejrzewali.

Uczulenie na mleko krowie

Najczęściej alergenami są jajka, soja, kukurydza, orzechy i mleko krowie. Niestety większość mlek modyfikowanych powstaje właśnie na bazie mleka od krowy. Po jakie więc mleka dla alergików sięgnąć w takim przypadku?

Jeśli nasz maluszek uczulony jest na mleko, trzeba przede wszystkim udać się do lekarza i zasięgnąć profesjonalnej opinii. Być może otrzymamy tam receptę na specjalne mleko modyfikowane stosowane w trudnych przypadkach alergii. Oprócz tego możemy wypróbować mleka modyfikowanego na bazie mleka koziego, takie mleko oferuje na przykład marka CapriCare. Przy skazie białkowej często zdarza się, że dzieci uczulone są również na mleko kozie. Istnieje jednak szansa, że nasz maluszek dobrze na nie zareaguje.