Liposomalna witamina C – antyoksydacja i odnowa skóry
Wpisany przez Aldona Przybylska   
sobota, 07 września 2019 16:54

Liposomalna witamina C – antyoksydacja i odnowa skóry

W dzisiejszych czasach większość kobiet i coraz więcej świadomych mężczyzn dba o swój wygląd. W codziennej pielęgnacji dążymy do tego, aby jak najdłużej zachować młody, ale też zdrowy wygląd skóry. Skóra to wyjątkowy i największy organ. Stanowi drogę komunikacji między organizmem a środowiskiem zewnętrznym.


Starzenie się skóry

Skóra składa się z trzech podstawowych warstw – naskórka (z zewnętrzną warstwą rogową), skóry właściwej (z włóknami kolagenowymi), tkanki podskórnej. Skóra, podobnie jak cały organizm ludzki, podlega procesowi starzenia, który spowodowany jest upływem lat, spowolnieniem procesów metabolicznych i regeneracyjnych, jak również działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jednym ze skutków takich działań może być proces fotostarzenia się skóry, którego przyczyną jest ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Promieniowanie słoneczne może wpłynąć także na zwiększenie tzw. stresu oksydacyjnego i wzmożone powstawanie wolnych rodników. Stres oksydacyjny to stan zakłóconej równowagi między wolnymi rodnikami (utleniaczami) a antyoksydantami (przeciwutleniaczami) w organizmie.

Co wywołuje stres oksydacyjny?

Przyczyną stresu oksydacyjnego dla skóry może być wspomniana nadmierna ekspozycja na UV, ale także używki (np. papierosy, alkohol), intensywny wysiłek fizyczny, stosowane przewlekle leki, czy stres psychiczny. Wolne rodniki uszkadzają naskórek i komórki skóry właściwej. Efektem ich działania jest zmniejszenie elastyczności i sprężystości skóry oraz osłabienie jej mechanizmów obronnych, co przyspiesza proces starzenia. Pomocna w walce z wolnymi rodnikami jest witamina C, która pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, neutralizując wolne rodniki w skórze, zapobiega procesom starzenia indukowanego promieniowaniem UV - fotostarzeniu.

Dbając o zdrowy i młody wygląd skóry, nie możemy zapominać o funkcjach kolagenu, nazywanego też „białkiem młodości”. Około 40% całego kolagenu organizmu znajduje się w skórze. Zaburzenia w procesie syntezy kolagenu skutkują utratą młodego wyglądu, elastyczności i jędrności skóry. W procesie tworzenia kolagenu niezbędna jest witamina C. Ważną cechą kolagenu jest zdolność wiązania wody. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu włókna białkowe skóry właściwej zachowują swoją strukturę i właściwości oraz odpowiednią sprężystość. Skóra jest wtedy lepiej napięta i bardziej elastyczna.

Jak prawidłowo dbać o skórę?

W pielęgnacji skóry należy pamiętać o tym, że bardzo ważna jest równowaga oraz dbanie o skórę na wszystkich jej poziomach. Zarówno naskórek, jak i skóra właściwa są wydajnie odżywiane przez naczynia krwionośne. Warto zatem, oprócz stosowania zewnętrznie dermokosmetyków, kremów, serum i emulsji z witaminą C, stosować dobrej jakości preparaty z witaminą C doustnie.

Poprzez wieloletnią współpracę ze specjalistami z zakresu anti-aging, dzięki ich wiedzy i holistycznemu podejściu do pacjenta, wiem jak ważną rolę, oprócz dobrze zbilansowanej diety, odgrywa suplementacja. Decydując się na suplementację wybierajmy tylko te produkty, które swoją skuteczność mają potwierdzoną badaniami. Mamy wtedy pewność, że produkt, który stosujemy jest bezpieczny i skuteczny. Jako społeczeństwo, dbające m.in. o zdrowie i wygląd skóry powinniśmy dostarczać do organizmu witaminę C w zrównoważonej diecie lub ją suplementować, bowiem nasz organizm nie jest w stanie jej sam wyprodukować.

Dzięki suplementacji witaminą C możemy wspomagać procesy produkcji kolagenu w celu zapewniania prawidłowego stanu skóry oraz regulować prawidłowe procesy fizjologiczne. Wszystko to pomaga utrzymać naszą skórę w dobrej kondycji.

Na rynku polskim i międzynarodowym dostępny jest produkt w opatentowanej technologii liposomalnej LIPOSHELL® – ASCOLIP® - liposomalna witamina C 1000 mg. Jednym z bardzo wydajnych sposobów transportu substancji aktywnej w organizmie jest transport za pomocą liposomów. Liposomy to maleńkie nośniki, wykazujące podobieństwo do błon komórkowych w organizmie ludzkim, dzięki czemu są nietoksyczne.

Zastosowanie technologii liposomalnej w preparacie ASCOLIP® – pozwala na:
• długotrwałe i stabilne zamknięcie witaminy C w liposomach,
• dostarczenie witaminy C do miejsca docelowego w niezmienionej formie,
• zwiększoną biodostępność (wchłanialność) witaminy C,
• dwukrotne wydłużenie czasu trwania witaminy C w krwioobiegu,
• uzyskanie 70% wyższego stężenia witaminy C we krwi.
Kiedy warto rozważyć suplementację witaminą C?
• U osób powyżej 26. roku życia, u których fizjologiczny spadek produkcji kolagenu może objawia się stopniową utratą gęstości i elastyczności skóry.
• U kobiet w okresie okołomenopauzalnym, gdy naturalny spadek poziomu estrogenów może być jednym z czynników wpływających na zaburzenia syntezy kolagenu oraz zmianę jego właściwości.
• Wiosną i latem, w okresie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne - jako możliwą pomoc w ochronie skóry przed stresem oksydacyjnym oraz przed fotostarzeniem.
• Po zabiegach anti – aging takich, jak: fotoregeneracja IPL, radiofrekwencja RF, dermapen, mezoterapia bezigłowa i igłowa.

Kilkanaście kobiet w różnym wieku oraz z różnym stanem skóry, które poddały się w gabinecie „Elesthetic Clinic” wybranym zabiegom anti-aging oraz zastosowały się do zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry i jednocześnie stosowały przez ok. miesiąc suplementację liposomalną witaminą C – ASCOLIP®, powróciło do mnie z informacją, że zauważyły u siebie szybszą regenerację skóry, poprawę jej elastyczności oraz lepszy koloryt skóry.

Aldona Przybylska
Kosmetolog
Edukacja Zdrowia i Promocja Zdrowia
Gabinet „Elesthetic Clinic”
Ul. Dereniowa 2 lok. 3; Warszawa


Piśmiennictwo:
1) Ożarowski A. ; Wspomaganie regeneracji skóry za pomocą doustnych wyciągów roślinnych; Postępy Fitoterapii, 3-4/2002, s. 45-49.
2) Morąg M., Burza A.; Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Structure, Properties and Functions of Elastin and Collagen in the Skin; Journal of Health Study and Medicine, 2017, nr 2, ss 77-100.
3) Nowak A., Zielonka J.; Wpływ przeciwutleniaczy zawartych w owocach na proces fotostarzenia się skóry; Postępy Fitoterapii, 2/2014, s. 94-99.
4) Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Rokowska-Waluch A.: Witamina C i skóra, Farmacja Współczesna 2012; 5:174-178.
5) Pham-Huy L., He H., Pham-Huy Ch.; Free radicals, antioxidants in disease and health; International Journal of Biomedical Science 2008; 4 (2): 89-96.
6) Noszczyk M. Kosmetologia stosowana-pielęgnacja codzienna skóry [w:] Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL; 2011; s. 150-152
7) Juliet M. Pullar et al; The Roles of Vitamin C in Skin Health; Nutrients. 2017 Aug; 9(8): 866. Published online 2017 Aug 12. doi: 10.3390/nu9080866.
8) Łukawski M., et.al.; Pharmacological and pharmacokinetic studies of oral liposomal Vitamin C formulated with LipoShell® technology compared to the free form; British Journal of Nutrition, 2018, 8, 1-26.
9) Kwak JY et al.; Ascorbyl coumarates as multifunctional cosmeceutical agents that inhibit melanogenesis and enhance collagen synthesis; Arch Dermatol Res. 015 Sep;307(7):635-43. doi: 10.1007/s00403-015-1583-x. Epub 2015 Jun 16.
10) Birben E., Sahiner U.M., Sackesen C., Erzurum S., Kalayci O.; Oxidative stress and antioxidant defense; World Allergy Organization Journal 2012; 5:9–19.

/źródło - /

Poprawiony: sobota, 07 września 2019 17:37