Operacje zaćmy w ramach NFZ z ograniczeniami
Wpisany przez S.Z.   
niedziela, 18 sierpnia 2019 07:15

Operacje zaćmy w ramach NFZ z ograniczeniami

Pacjenci udający się na operację zaćmy w ramach NFZ nie otrzymują możliwości wyboru soczewki, którą ma zostać zastąpiona usuwana soczewka naturalna. Nieznany jest tu nawet producent stosowanych soczewek, co w efekcie daje niewystarczająco dużo wiedzy o jakości wykonywanego zabiegu. Od lat jest to jednak standardowe białe soczewki sferyczne jednoogniskowe są jedynym rodzajem soczewek stosowanych w operacjach zaćmy na NFZ. Czy to jedyne wyjście?


Finansowanie zabiegów zaćmy z funduszu NFZ jest dość ograniczone ze względu na istniejące ograniczenia budżetowe, które dość ciężko ominąć. To między innymi z ich powodu pacjenci w niektórych szpitalach w przypadku stabilnym czekają w kolejce do operacji nawet kilka lat, a podczas zabiegu otrzymują jedynie najbardziej podstawową wersję soczewki wewnątrzgałkowej. Jednym ze sposobów, które miały skrócić kolejki do operacji i zmniejszyć jej koszty całkowite było wprowadzenie w coraz większej liczbie szpitali operacji w trybie jednego dnia, po których pacjenci są wypuszczani do domu i tam mogą w spokoju dochodzić do zdrowia. Rozwiązanie takie ma jednak również swoje problemy i ograniczenia, z których powodu coraz więcej osób rozważa dziś wyjazd na zabieg za granicę.

Na jaką obsługę może liczyć pacjent usuwający zaćmę w Polsce?

Pacjenci, którzy najczęściej ze względów finansowych decydują się na operację zaćmy w Polsce mogą spodziewać się przede wszystkim operacji z użyciem standardowej białej soczewki sferycznej jednoogniskowej. Soczewka taka jest widziana przez NFZ jako najbardziej optymalny dla pacjenta wybór i jest zgodna z wszelkimi światowymi standardami dla operacji zaćmy. Problem pojawia się tu jednak w momencie, gdy pacjent potrzebuje soczewki lepszej, do której zgodnie z polskim prawem nie może dopłacić. Jego jedyną alternatywą były jeszcze kilka lat temu zabiegi w klinikach prywatnych, jednak teraz są dostępne także w polskich klinikach za granicą, gdzie dopłata do lepszej jakości zabiegu jest jak najbardziej możliwa.

Wybór jednej soczewki w ramach usunięcia zaćmy na NFZ – czy to jedyne wyjście?

Okulistyka rozwinęła się znacząco na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, czego najlepszym dowodem była możliwość znaczącego skrócenia czasu trwania operacji zaćmy czy obniżenia ryzyka z nią związanego. Stosowana metoda fakoemulsyfikacji daje dziś najlepsze rezultaty, jest mało inwazyjna i pozwala na zachowanie krótkiego czasu rekonwalescencji przy stosunkowo niskim ryzyku powikłań. To rozwój okulistyki dostarczył też na rynek znacznie szerszą gamę stosowanych w ramach operacji zaćmy soczewek wewnątrzgałkowych, z których najbardziej popularnym, ponadstandardowym wariantem wydają się być żółte soczewki wieloogniskowe (multifokalne). Ich specyficzna budowa umożliwia uniknięcie noszenia okularów korekcyjnych przez pacjenta i znacznie lepiej naśladuje naturalne zdolności akomodacyjne oka. I choć nie każdy pacjent powinien z góry decydować się na soczewki wieloogniskowe, możliwość ich wyboru po konsultacji z doświadczonym w ich stosowaniu chirurgiem powinna być zdecydowanie opcją otwartą do rozważenia.

Leczenie zaćmy za granicą się opłaca

Polskie kliniki działające z operacjami zaćmy za granicą, jak OneDayClinic oferująca operację w Czechach są jednym z niewielu sposobów na uzyskanie przez pacjenta możliwości wyboru wszczepianej soczewki, dopłacenie do wariantu ponadstandardowego i jednoczesne skorzystanie z refundacji podstawowych kosztów zabiegu z funduszu NFZ. Dzięki doświadczonym chirurgom pracującym głównie przy operacjach zaćmy i specjalizującym się w stosowaniu zarówno soczewek standardowych, jak i multifokalnych, pacjenci mogą liczyć za granicą na znacznie lepszą opiekę lekarską i jakość operacji nieznaną z polskich szpitali. Placówki takie pokazują najlepiej, że wybór jednej soczewki w ramach usunięcia zaćmy na NFZ nie musi być jedynym rozwiązaniem dla pacjentów, których nie stać na pokrycie całkowitych kosztów operacji z własnej kieszeni.
Usuwanie zaćmy w klinikach czeskich to nie tylko szansa na otrzymanie lepszej soczewki i wyższą jakość życia po operacji, ale też pewność że zabieg zostanie wykonany w warunkach pozwalających na zachowanie najwyższego standardu jakości. Choć oferowane tu zabiegi są wykonywane w trybie jednego dnia, pacjenci mogą liczyć na zakwaterowanie w pobliskim hotelu i spokojny odpoczynek do czasu wizyty kontrolnej 24 godziny po operacji. Kliniki zapewniają też pacjentom transport na i z operacji z dowolnego miejsca w Polsce, a ponadto oferują dostęp do 5 mniejszych placówek okulistyczno-optycznych, w których pacjenci będą pojawiać się na dalszych kontrolach aż do całkowitego zakończenia procesu leczenia. Operacja zaćmy nie powinna być kojarzona jedynie z samym zabiegiem, ale całym okresem leczenia wymaganym do przywrócenia pacjenta do zdrowia. Polskie kliniki za granicą oferują taką możliwość, gwarantując przy tym wysoką jakość i najważniejszą możliwość wyboru soczewki, od której zależy późniejszy komfort życia i widzenia pacjenta.

/źródlło - /