W jakim wieku kobiety są najbardziej narażone na mięśniaki macicy?
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 16 sierpnia 2019 10:12

W jakim wieku kobiety są najbardziej narażone na mięśniaki macicy?

Problem mięśniaków macicy najczęściej dotyczy kobiet powyżej 50. roku życia – wynika z badania pt. „Płodna jak matka ziemia – co warto wiedzieć o mięśniakach macicy”*. Jednakże włókniaki mogą się przydarzyć w każdym wieku. Które kobiety są najbardziej narażone i jakie czynniki mają na to wpływ? Na te pytania odpowiedzą eksperci programu „Zdrowa ONA”.


Mięśniaki macicy powstają na skutek namnażania się komórek mięśnia macicy w danym miejscu, tworząc niezłośliwy guz. Dzięki odpowiedniej i szybkiej diagnozie oraz dobrze dobranemu leczeniu, niekoniecznie poprzez operację, kobieta może powrócić do zdrowia, oraz planować potomstwo.
Diagnoza wskazująca na nieprawidłowości w naszym organizmie najczęściej wywołuje lęk. W pierwszej fazie potrzebujemy zmierzyć się z problemem, dowiedzieć, co on oznacza i jakie ma konsekwencje. Zanim dostaniemy rzetelne informacje i je przetworzymy pojawiają się wyobrażenia oraz negatywne nastawienie. Nie lubimy, jak dzieje się coś poza naszą kontrolą, a w kwestiach zdrowia jest to szczególnie wyraźne. Większość ludzi na słowo guz reaguje paniką i skojarzeniami onkologicznymi. Każda kobieta bez względu na wiek, u której diagnoza wskaże na mięśniaki macicy, obawia się konsekwencji często na zapas. Boi się o siebie, zastanawia się, jak to wpłynie na jej życie, także intymne, poczucie kobiecości i atrakcyjności. Może pojawić się zawstydzenie, zakłopotanie w przypadku rozmowy z partnerem, kiedy poruszane są kwestie mięśniaków i ich wpływu na funkcjonowanie organizmu. Rozmowa z lekarzem i jego fachowe wyjaśnienie problematyki choroby pozwoli na opanowanie swojego strachu, a także zmierzenie się ze schorzeniem bez obniżenia poczucia samoakceptacji i własnej atrakcyjności – wyjaśnia mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Czy wiek kobiety ma znaczenie?

Mięśniaki macicy mogą się rozwinąć u kobiety w każdym wieku. Jednak prawdopodobieństwo na pojawienie się włókniaków u dziewczyn mających mniej niż 20 lat jest niewielkie i zdarza się to bardzo rzadko. Natomiast im kobieta dojrzalsza, tym zwiększa się częstotliwość występowania mięśniaków.
Co ósma kobieta w wieku 25-34 lat chorowała na mięśniaki macicy (12,5%)*.
Włókniaki znacznie częściej dotykają kobiet w wieku rozrodczym, mogą pojawić się pojedynczo, ale często przybierają duże rozmiary. Co więcej, zazwyczaj nie dają żadnych symptomów, więc pacjentka dowiaduje się o nich zwykle przypadkiem, głównie podczas rutynowej kontroli w gabinecie lekarskim, sprawdzając np. przebieg ciąży.
Włókniaki, zarówno objawowe jak i bezobjawowe, znacznie częściej dotykają kobiet w wieku rozrodczym, najczęściej panie mające od 35 do 45 lat.
Ryzyko pojawienia się mięśniaków niestety rośnie wraz z wiekiem do momentu menopauzy. Dzieje się tak ze względu na długoletnią stymulację hormonami – estrogenem i progesteronem oraz namnażanie się komórek, do czego potrzebny jest czas. Jak wynika z badania „Zdrowa ONA” już co piąta kobieta w wieku 35-49 lat przyznała, że zmagała się z włókniakami (20,5%), a w wieku 50+ co czwarta (26,5%)*. U kobiet powyżej 40. roku życia, będących przed menopauzą, objawy mogą się pojawić, ale też nie muszą. Najczęściej obserwuje się obecność wielu, małych guzków, które ulokowane są w różnych miejscach macicy.
To właśnie ich usytuowanie wpływa na to, czy wystąpią symptomy czy też nie.
Okres menopauzy sprawia, że ryzyko występowania mięśniaków macicy maleje. W tym czasie jajniki nie wytwarzają już estrogenu i progesteronu. Jednakże guzki nie znikają całkowicie. Ich objętość może się zmniejszyć dzięki terapii farmakologicznej octanem uliprystalu. W przypadku, gdy w wieku pomenopauzalnym włókniaki intensywnie się rozwijają, istnieje prawdopodobieństwo zezłośliwienia guza. Wówczas należy niezwłocznie poddać się leczeniu operacyjnemu. Natomiast takie przypadki zdarzają się naprawdę rzadko – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski, ginekolog i onkolog, ekspert portalu „Zdrowa ONA”.

Jakie są czynniki ryzyka?

Wyróżnia się wiele czynników ryzyka, które determinują powstawanie mięśniaków macicy. Jednym z nich jest czas wystąpienia menarche, czyli pierwszej miesiączki. Jeżeli pojawiła się ona wcześnie, może to przyczyniać się do większej liczby podziałów komórkowych zachodzących w błonie mięśniowej przez cały okres rozrodczy i ich mutacji. Sprawia to, że ryzyko odnotowania włókniaków jest wyższe. Do czynników ryzyka zaliczyć można również późny wiek zajścia w ciążę. Inaczej dzieje się w przypadku wieku menopauzalnego.
Bez względu na wiek zaleca się stałą kontrolę u lekarza ginekologa. Wczesna i dobra diagnoza pozwoli na dobranie odpowiedniej metody leczenia oraz powrót do zdrowia. Im wcześniej zdiagnozujemy mięśniaka, tym większa jest szansa na zastosowanie leczenia farmakologicznego i przywrócenie pełnej sprawności macicy u kobiet, które chcą jeszcze zostać mamą.


* Ogólnopolskie badanie pt. „Płodna jak matka ziemia – co warto wiedzieć o mięśniakach macicy”, zrealizowane na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o. o. w ramach programu „Zdrowa ONA”, przeprowadzone w dniach 19-21.11.2018 r. przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. Badanie objęło łącznie 1023 kobiet powyżej 25 roku życia.

/źródło - /