Kalendarz ogrodnika: letnie przygotowanie do nasadzeń cebulowych jesienią |
Wpisany przez S.Z. |
niedziela, 04 sierpnia 2024 12:12 |
Kalendarz ogrodnika: letnie przygotowanie do nasadzeń cebulowych jesieniąTegoroczny sezon letni zaskakuje nas wysokimi temperaturami. Choć do jesieni jeszcze daleko, warto już teraz zacząć planowanie jesiennych nasadzeń roślin cebulowych, aby wiosną cieszyć się ich pięknym kwitnieniem. Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, podpowiada, jakie kroki warto podjąć, aby odpowiednio przygotować się do tego zadania.
Rośliny cebulowe, mimo że kwitną wiosną, wymagają cyklicznego działania. Już latem warto zaplanować jesienne nasadzenia. Należy odpowiednio przygotować glebę, wykopać stare cebulki oraz zastanowić się, co chcemy posadzić i w jakim miejscu. To również doskonały czas na zgłębienie wiedzy w zakresie pielęgnacji oraz sadzenia roślin cebulowych. Planowanie krok po krokuTworzenie harmonogramu prac ogrodniczych jest ważnym elementem, który porządkuje aktywności, aby nic istotnego nie umknęło. Jest to punkt wyjścia do utworzenia ogrodu swoich marzeń. – Cebulki najlepiej rozwijają się w miejscach nasłonecznionych lub lekko zacienionych, w glebie przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. Przed jesiennym sadzeniem należy przekopać podłoże, odchwaścić je, usunąć resztki roślin i kamienie, a także wzbogacić glebę kompostem lub mączką bazaltową. Na ciężkich, gliniastych glebach warto wykonać drenaż lub rozluźnić podłoże przez dodanie piasku, aby uniknąć nadmiernej wilgoci, która może prowadzić do gnicia cebulek – podpowiada Joanna Legutko, doradca ogrodniczy oraz wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko. Wykopywanie cebulekW momencie, gdy liście roślin cebulowych zaczynają zasychać, to odpowiedni czas na wykopanie cebulek. Termin wykopania zależy od gatunku oraz warunków atmosferycznych. Krokusy, szafirki i wczesne odmiany tulipanów można wykopywać już w połowie czerwca, natomiast hiacynty, narcyzy, cebulice oraz tulipany wykopujemy na przełomie czerwca i lipca. Tego typu informacje są umieszczane zwykle na opakowaniach. Jeśli mamy wątpliwości, to możemy korzystać z wiedzy eksperckiej obecnie łatwo dostępnej w internecie i ogrodniczych aplikacjach. Istotne jest, aby upewnić się, że korzystamy z wiedzy specjalisty ogrodnika, a nie amatora. Czy trzeba w ogóle wykopywać cebule kwiatowe, skoro ponownie sadzi się je jesienią?– Cebule kwiatowe należy wyjąć z gleby, ponieważ warunki, które panują latem, nie do końca sprzyjają okresowi spoczynku, w jaki wchodzą rośliny cebulowe, kiedy już przekwitną i zasuszą liście. Duże wahania temperatur, deszcze oraz okresowe susze mogą zaburzyć ten proces i znacząco osłabiają rośliny. Cebule kwiatowe pozostawione w gruncie przez cały rok narażone są także na liczne choroby, a tego chcemy uniknąć, aby móc cieszyć się pięknymi, zdrowymi i silnymi kwiatami – wyjaśnia Joanna Legutko.
Jesienne sadzenie roślin cebulowychLetnie miesiące to też idealny czas, aby zastanowić się, jakie cebulki kwiatowe chcemy posadzić jesienią. Do najpopularniejszych gatunków należą tulipany, narcyzy, krokusy, hiacynty oraz szafirki. Różnorodność kolorów i form tych kwiatów pozwala na stworzenie niezwykle interesujących kompozycji w ogrodzie. Korzyści z dobrze zaplanowanego ogrodu są bezcenne. Letnie przygotowania do jesiennych nasadzeń cebulowych przekładają się na piękny i kwitnący ogród wiosną. Warto już teraz podjąć kroki, aby cieszyć się efektami swojej pracy w nadchodzącym sezonie. /źródło - / |