Kalendarz dni płodnych a szansa na ciążę PDF
Wpisany przez W.P.   
piątek, 16 października 2020 17:04

Kalendarz dni płodnych a szansa na ciążę

Czym jest kalendarz dni płodnych? W jaki sposób określić dni płodne? Czy stosując kalendarz dni płodnych mamy 100% zabezpieczenie przed ciążą? Na te i inne pytania odpowiem w poniższym artykule. Zacznę od wyjaśnienia czym jest kalendarz dni płodnych. Kalendarz często stosowany jest zamiennie z kalkulatorem. Stanowi narzędzie które na podstawie daty ostatniej miesiączki i średniej długości cyklu pozwala nam określić dni płodne. Pamiętajmy- metoda wyliczania dni płodnych nie może być stosowana jako jedyna metoda zapobiegania ciąży. Długość cyklu wykazywana jest jako średnia, a wyliczenie wychodzi orientacyjne.

 

Jak posługiwać się kalendarzem dni płodnych?

Kluczowe jest ustalenie daty początku i końca cyklu miesiączkowego. Jako pierwszy dzień cyklu należy wskazać pierwszy dzień miesiączki. Cykl, w zależności od organizmu trwa około 28-30 dni. Cykl kończy się w dniu poprzedzającym kolejne krwawienie.

Ważne jest więc ustalenie okresu owulacji, gdzie szansa na zapłodnienie jest największa. Owulacja wypada zazwyczaj w połowie cyklu, około 14 dni przed miesiączką. Dni o największej płodności to właśnie dzień owulacji oraz doba przed. Szanse na zajście w ciążę występują do około 4 dni przed owulacją.Aby umiejscowić owulację w całości cyklu zacznijmy od początku.

Na jakie fazy dzieli się cykl menstruacyjny?

Cykl menstruacyjny kobiet podzielony jest na 3 etapy. Pierwsza faza to okres, w którym komórka jajowa dojrzewa zanim zostanie uwolniona dalej, do jajowodu. Okres ten nazywany jest fazą niepłodności względnej. U kobiet z krótszym cyklem ostatnie dni pierwszej fazy mogą być już dniami płodnymi.

Druga faza, czyli faza płodna to okres przedowulacyjny, owulacyjny i poowulacyjny. Komórka jajowa zostaje uwolniona do jajowodu w oczekiwaniu na zapłodnienie. Po 24 godzinach zaczyna obumierać, gdy do niego nie dojdzie. Warto dodać, że plemniki mają zdolność przetrwania w środowisku rodnym kobiet. Mogą przetrwać nawet do 7 dni. Dlatego też mimo, że komórka jajowa obumiera po dobie- dla bezpieczeństwa przyjmuje się kilka dodatkowych dni. Każdy organizm jest inny, dlatego opierając się na kalendarzu owulacyjnym nie planując ciąży warto zadbać o zabezpieczenie.

Ostatnią fazą jest faza niepłodności bezwzględnej. Od momentu obumarcia komórki jajowej do końca cyklu (do początku kolejnego krwawienia) szansa na ciążę jest bardzo mało prawdopodobna.

Kalendarz dni płodnych a planowanie ciąży

Stosując kalkulator dni płodnych jako zabezpieczenie warto zaznaczyć, że będzie on skuteczny przy regularnych cyklach. Stres, choroba, czy zmiana klimatu mogą wpływać na zmianę cyklu- tym samym na przesunięcie dni płodnych.

Planując ciążę można polegać na kalendarzu- wskaże on najbardziej prawdopodobny okres do zapłodnienia. Nawet jeśli dojdzie do niego przed owulacją (zarówno podczas końcówki fazy niepłodności względnej jak i okresu przedowulacyjnego)- plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych i może dojść do zapłodnienia.

Chcąc zabezpieczyć się przed ciążą za pomocą kalendarza należy wziąć pod uwagę powyższe fakty. Wstrzemięźliwość seksualną trzeba zachować nie tylko podczas fazy owulacji, ale nawet do tygodnia przed. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z długością cyklu oraz planowanym wystąpieniem jajeczkowania warto stosować dodatkową ochronę przed ciążą. Kalendarz dni płodnych stanowi metodę antykoncepcji, ze względu na występujące różnice i indywidualne kwestie metoda ta uznawana jest jednak za mało skuteczną i ryzykowną.

Polecamy także artykuł w zaprzyjaźnionym serwisie: https://mamosfera.pl/kalendarzyk-dni-plodnych-poznaj-swoj-cykl-miesiaczkowy/

Poprawiony: piątek, 16 października 2020 17:12