„Z nieba do wafelka”: z okazji Dnia Czystego Powietrza Nissan prezentuje koncepcję bezemisyjnej furgonetki do sprzedaży lodów
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 22 czerwca 2019 18:19

„Z nieba do wafelka”: z okazji Dnia Czystego Powietrza Nissan prezentuje koncepcję bezemisyjnej furgonetki do sprzedaży lodów


Nissan „wyjął” silnik spalinowy ze typowej furgonetki do sprzedaży lodów, tworząc koncepcję całkowicie elektrycznego pojazdu o takim przeznaczeniu, który uświetnił przypadający 20 czerwca brytyjski Dzień Czystego Powietrza.


Firma nawiązała współpracę z producentem lodów Mackie’s of Scotland, który pozyskuje mleko z rodzinnej farmy zasilanej z odnawialnych źródeł energii – wiatru i słońca. Projekt udowadnia, że stosując podejście „Z nieba do wafelka” można uniezależnić się od węgla na każdym etapie, jaki przechodzi lodowy smakołyk.
Furgonetki z lodami – w szczególności starsze modele – są w większości wyposażone w silniki Diesla pozostające w nieustannym ruchu w celu zasilania urządzeń chłodniczych.
Pracując na biegu jałowym, silniki te emitują szkodliwe substancje, w tym czarny węgiel. Niektóre brytyjskie miasta planują zakazać wstępu takim pojazdom lub nałożyć na nie kary. Koncepcja firmy Nissan to rozwiązanie dla tych dostawców, którzy chcą zmniejszyć swój ślad węglowy i jednocześnie zaoferować klientom lepsze doświadczenia.
Prototyp furgonetki bazuje na modelu e-NV200 – całkowicie elektrycznym pojeździe użytkowym marki Nissan. Opracowana koncepcja to praktyczna demonstracja elektrycznego ekosystemu Nissana łączącego bezemisyjny układ napędowy i akumulatory z odzysku z wytwarzaniem odnawialnej energii słonecznej.
„O ile lody są popularne na całym świecie, konsumenci mają coraz większą świadomość wpływu ich produkcji na środowisko naturalne, w tym podczas „ostatniego kilometra” przebytego przez produkt, zanim trafi on w ręce klienta” – powiedział Kalyana Sivagnanam, dyrektor zarządzający Nissan Motor (GB) Ltd.
„Projekt ten to doskonała okazja do zademonstrowania strategii inteligentnej mobilności Nissana będącej owocem ponad dziesięcioletniego doświadczenia w dziedzinie pojazdów elektrycznych i postępów w technologii akumulatorów, które pozwoliły opracować czystsze rozwiązania na rzecz elektromobilności. Na sposoby, jakie dla klientów mogą być zaskakujące.”
„Eliminując emisje szkodliwych substancji z rur wydechowych i zwiększając wykorzystanie energii odnawialnej możemy przyczynić się do zmiany świata na lepsze.”
Silnik furgonetki zasilany jest przez akumulator trakcyjny o pojemności 40 kWh, a pokładowe urządzenia do lodów, w tym automat do produkcji, chłodnia i lodówka na napoje czerpią energię z niedawno zaprezentowanego systemu Nissan Energy ROAM, który trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.
Zaprojektowany zarówno do zastosowań profesjonalnych, jak i rekreacyjnych, ROAM to przenośny agregat wykorzystujący ogniwa litowo-jonowe odzyskane z samochodów elektrycznych pierwszej generacji (produkowanych od 2010 roku). Rozwiązanie to zapewnia drugie życie akumulatorom z pojazdów elektrycznych marki Nissan.
„Jesteśmy zachwyceni możliwością współpracy z firmą Nissan nad tym projektem. Doskonale uzupełnia on naszą własną wizję zrównoważonej samowystarczalności dzięki energii odnawialnej i wyeliminowania węgla na każdym etapie: «Z nieba do wafelka»” – powiedziała Karin Hayhow, dyrektor ds. marketingu w Mackie’s of Scotland.
„Nasza firma uwolniła się od zależności od węgla na rzecz czystych źródeł odnawialnych. Już teraz do krajowej sieci oddajemy 4,5 raza więcej energii niż zużywamy. W tym roku jeszcze pełniej wcielimy naszą wizję w życie, instalując innowacyjny niskoemisyjny system chłodniczy. Możemy z dumą powiedzieć o sobie, że jesteśmy producentem lodów, który ma pozytywny wpływ na klimat”.
Chris Large, starszy partner w Global Action Plan, dodaje: „Kampania Dzień Czystego Powietrza to promowanie innowacyjności i impuls w kierunku przyspieszenia działań na rzecz ochrony klimatu. Cieszymy się, że firma Nissan dokłada starań, aby kopcące toksynami furgonetki z lodami odeszły w zapomnienie. Uczniowie promujący akcję „Czyste Pojazdy Dostawcze” wysłali wiadomość wideo do wszystkich brytyjskich firm z flotami pojazdów dostawczych, zachęcając je, aby zastąpiły samochody z silnikami Diesla milionami pojazdów elektrycznych. Coś mi mówi, że projekt spodobałby się tym dzieciakom”.
Furgonetka z lodami Nissan e-NV200: szczegóły
Zasięg modelu e-NV200 to 200 km (cykl mieszany WLTP)* bez ładowania. Dwa agregaty Nissan Energy ROAM mają łączną pojemność 1,4 kWh i moc wyjściową do 1 kW. Można je ładować z sieci 230 V (naładowanie do pełna zajmuje około godziny) albo z paneli słonecznych umieszczonych na dachu furgonetki (naładowanie do pełna w ciągu 2-4 godzin**).
Opracowana koncepcja zmienia wiele dotychczasowych założeń związanych z furgonetką z lodami. Lody wydawane są z otwieranego okienka znajdującego się z boku pojazdu, natomiast sprzedawca podaje je stojąc obok furgonetki, będąc w bezpośrednim kontakcie z klientem, bez bariery w postaci lady.
Za lody można płacić zarówno gotówką, jak i kartą zbliżeniową lub smartfonem poprzez panel „tap-to-pay” zainstalowany z boku furgonetki.
Głośnik grający przyciągającą klientów melodię (niekoniecznie lubiany przez rodziców) został zastąpiony inteligentnym przyciskiem, po którego naciśnięciu wysyłany jest tweet z dokładnym miejscem furgonetki określanym przez globalną usługę lokalizacyjną What3Words. What3Words dzieli świat na fragmenty o wymiarach 3x3 m, z których każdy jest oznaczony niepowtarzalnym „adresem” złożonym z trzech słów. Przykładowo: ///trendy.angel.define to punkt na wybrzeżu w brytyjskim dystrykcie Brighton & Hove. W ten sposób klienci mogą łatwo znaleźć furgonetkę w miejscach, w których nie funkcjonują typowe adresy – na przykład w parku czy na wybrzeżu.
Dzięki funkcji dwukierunkowego ładowania modelu e-NV200 właściciele mogą czerpać dochody także zimą, gdy pojazd jest używany mniej intensywnie. Akumulator pojazdu e-NV200 wyposażonego w ładowarkę V2G (Vehicle-to-Grid) może magazynować nadwyżki energii (na przykład energię odnawialną z wiatru i słońca) i w razie potrzeby oddawać ją z powrotem do sieci. Technologia ta może przyczynić się do równoważenia okresów szczytowego zapotrzebowania na energię, zapewniając jednocześnie dodatkowe dochody właścicielom w czasie, kiedy nie potrzebują samochodu elektrycznego jako środka transportu.
O Mackie’s of Scotland
Mackie’s to szkocki producent lodów, który postawił sobie za cel bycie „najbardziej ekologiczną” firmą w Wielkiej Brytanii poprzez osiągnięcie zrównoważonej samowystarczalności energetycznej i całkowite uniezależnienie się od paliw kopalnych. Do zasilania swojej rodzinnej farmy energią odnawialną firma korzysta ze źródeł takich jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe i elektrownie na biomasę. Lody Mackie’s są produkowane ze świeżego mleka oraz śmietany i nie zawierają sztucznych składników.
Mackie’s to najpopularniejsze lody w Szkocji (Kantarworldpanel 2019). Są one dostępne we wszystkich najważniejszych brytyjskich supermarketach i eksportowane do kilku krajów w różnych regionach świata. „Tradycyjny” to najpopularniejszy smak z oferty Mackie’s – naturalnie śmietankowy, bez dodatku wanilii. Firma dostarcza go także do automatów do lodów i lad chłodniczych. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.mackies.co.uk.
Nissan e-NV200 i Nissan Energy ROAM
Nissan e-NV200 to oszczędny i wydajny elektryczny samochód dostawczy, wyposażony w akumulator trakcyjny o pojemności 40 kWh. Dostawy mogą być realizowane w prosty sposób, a sam pojazd objęty jest brytyjskim programem dotacji i zwolnień dla pojazdów elektrycznych, w tym zerową opłatą za wjazd i zerowym podatkiem drogowym.
Kompaktowy na zewnątrz i przestronny w środku Nissan e-NV200 to pojazd stworzony z myślą o prowadzeniu działalności w mieście. Jego zalety to 4,2 m³ przestrzeni ładunkowej, zasięg do 301 km w mieście (cykl miejski WLTP) i szybkie ładowanie od 20% do 80% pojemności akumulatora w ciągu zaledwie 40-60 minut***.
Nissan Energy ROAM to przenośny agregat o pojemności 700 Wh i maksymalnej mocy wyjściowej 1 kW stanowiący czyste źródło zrównoważonej energii elektrycznej dla rozwiązań mobilnych.
System Nissan Energy ROAM wyposażony w akumulatory odzyskane z wycofanych z eksploatacji elektrycznych Nissanów LEAF pierwszej generacji to najnowszy przykład wiodącej roli Nissana w dziedzinie zrównoważonej energii.
Nissan Energy ROAM będzie dostępny w Europie jeszcze w tym roku. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.nissan.co.uk.
Dzień Czystego Powietrza
Dzień Czystego Powietrza to największa brytyjska akcja zwracająca uwagę na zanieczyszczenie powietrza. To okazja do poszerzenia wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza, wymiany informacji oraz dbania o czystsze i zdrowsze powietrze dla wszystkich.
Dzień Czystego Powietrza przypadł w tym roku 20 czerwca. Akcja była koordynowana przez ekologiczną organizację non-profit Global Action Plan i wspierana przez ponad 200 organizacji, w tym Public Health England, British Heart Foundation, British Cycling, Royal College of Physicians, DEFRA, UNICEF, Asthma UK, Great Ormond Street Hospital oraz oddziały brytyjskiej służby zdrowia i władze lokalne.
###

* Dane do celów porównawczych; należy porównywać wyłącznie pojazdy testowane według tych samych procedur. Zasięg elektryczny podano według nowej procedury testowej (WLTP). Podane wartości uzyskano po pełnym naładowaniu akumulatora. Faktycznie uzyskane wartości mogą się różnić w zależności od takich czynników, jak początkowy stan naładowania akumulatora, akcesoria zamontowane po zarejestrowaniu pojazdu, pogoda, styl jazdy i obciążenie pojazdu.
**STC: Standardowe warunki badania (Standard Test Conditions – STC) zakładają ilość promieniowania słonecznego odpowiadająca jednemu kilowatowi (kW) na metr kwadratowy, przy temperaturze modułu 25 stopni Celsjusza i kącie padania promieni słonecznych 45 stopni. Czas ładowania za pomocą panelu słonecznego zależy od użytego panelu oraz intensywności światła słonecznego.
*** Wartości dotyczą akumulatora o pojemności 40 kWh. Czas ładowania zależy od warunków ładowania, w tym rodzaju i stanu ładowarki, temperatury akumulatora, a także temperatury otoczenia. Podany czas ładowania w domu (lub w miejscu pracy) dotyczy ładowarki naściennej 32 A / 6,6 kWh (7 kW). Podany czas szybkiego ładowania dotyczy szybkiej ładowarki CHAdeMO.


/źródło - Nissan Motor Co., Ltd./
Nissan jest producentem pełnej gamy samochodów, posiadającym w swojej ofercie ponad 60 modeli dostępnych pod markami Nissan, Infiniti oraz Datsun. W roku obrachunkowym 2018 firma sprzedała 5,52 miliona pojazdów na całym świecie, generując przychód w kwocie 11,6 biliona jenów. Centrala Nissana w Jokohamie (Japonia) kieruje działalnością prowadzoną w sześciu regionach: Azja i Oceania, Afryka, Bliski Wschód i Indie, Chiny, Europa, Ameryka Łacińska oraz Ameryka Północna. Nissan współpracuje z francuskim producentem Renault od 1999 r., a w 2016 r. przejął 34% udziałów w Mitsubishi Motors. W roku kalendarzowym 2018 sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi sprzedał łącznie 10,76 mln pojazdów.
Więcej informacji na temat naszych produktów, usług i zaangażowania na rzecz zrównoważonej mobilności znajduje się na stronie nissan-global.com. Zapraszamy także na nasze konta w serwisach Facebook, Instagram, Twitter i LinkedIn oraz do oglądania najnowszych materiałów wideo na YouTube.