Co należy wiedzieć o domowym farbowaniu ubrań? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 17 czerwca 2019 18:18

Co należy wiedzieć o domowym farbowaniu ubrań?

Farbowanie ubrań nie jest niczym nowym, ale z pewnością straciło już na popularności. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że oprócz możliwości uratowania wypłowiałego czy zniszczonego ubrania, można się także świetnie przy tym bawić i uzyskiwać naprawdę niepowtarzalne efekty. Farbowanie tkanin może się przydać także w chwili, gdy jakaś część garderoby bądź dodatek do domu najzwyczajniej w świecie się znudzi.

Podstawy farbowania tkanin w domu

Farbując ubrania należy pamiętać o pewnej naczelnej zasadzie, a mianowicie o tym, że im tkanina bardziej naturalna, tym lepsze efekty przyniesie jej zafarbowanie. Najbardziej podatnymi są: len, bawełna, jedwab, trykotaż. Można także przeprowadzać próby na sylonie, wiskozie bądź na syntetykach do 50%, ale należy wiedzieć o tym, że im więcej sztucznych domieszek, tym słabszy będzie końcowy rezultat. Może on być bowiem rozmyty, a nawet nie udać się wcale. Warto również mieć na uwadze fakt, że każdy materiał odrobinę inaczej pochłania barwnik, więc najlepiej jest dokonywać prób w niewidocznych miejscach.

Kolejną zasadą jest to, by wypłowiałe lub pożółkłe tkaniny za każdym razem farbować na kolor ciemniejszy niż oryginalnie. Istotne jest również to, by materiał nie posiadał plam bądź mocnych odbarwień, gdyż można wówczas uzyskać niejednolitą barwę. Należy więc jeszcze przed farbowaniem dokładnie wyprać daną tkaninę i na ile to możliwe, usunąć wszelkie przebarwienia.

Farbowanie ubrań krok po kroku

Wybrane do farbowania ubranie należy włożyć do miski z bardzo ciepłą wodą na 15-20 minut. Oprócz tego zagotować w czajniku litr wody i wlać ją do emaliowanego garnka. Następnie wsypać do niej barwnik do tkanin i intensywnie wymieszać. Kolejnym krokiem jest dolanie do rozpuszczonego barwnika 1-1,5 l gorącej wody oraz zamieszanie i zanurzenie ubrania w przygotowanym roztworze. Całość należy gotować na wolnym ogniu przez około 30 minut i co jakiś czas mieszać metalową łyżką.

Po tym czasie do garnka trzeba wsypać garść soli na każdy jeden litr wody. W tym miejscu należy pamiętać o tym, by rozpuszczała się ona w wodzie, a nie na materiale, wobec czego, trzeba tkaninę odgarnąć na bok, a następnie intensywnie zamieszać. Sól spowoduje, że woda będzie się robić coraz bardziej klarowna, gdyż dzięki niej pigment wniknie głębiej w tkaninę. W przypadku braku efektu, można dodać więcej soli. Taką mieszankę gotować trzeba przez następnych 30 minut, co kilka chwil mieszając.

Gdy upłynie wskazany czas należy zdjąć garnek z ognia i czekać, aż roztwór ostygnie. Następnie używając gumowych rękawic wyjąć zafarbowane ubranie i płukać do momentu, aż całkowicie wypłucze się nadmiar barwnika i soli. Pozostaje już tylko wysuszenie (byle nie w słońcu) i gotowe.

Źródło artykułu - m-moda.pl