Implanty zębów czy mosty protetyczne - na co się zdecydować?
Wpisany przez W.P.   
niedziela, 16 czerwca 2019 16:56

Implanty zębów czy mosty protetyczne - na co się zdecydować?

Ubytek w uzębieniu można uzupełnić na kilka sposobów. Dentyści najczęściej proponują wykonanie albo mostu protetycznego, albo implantów zębowych. Czy lepiej zdecydować się na tańszy most, czy droższy, ale bardziej stabilny i wytrzymały implant?

Czym są mosty protetyczne?

Dentyści protetycy wykorzystują różne metody uzupełniania luk w uzębieniu ich pacjentów. Mogą tego dokonać między innymi przy zastosowaniu mostów protetycznych. Jest to metoda wykorzystywana od lat. Sam most nie różni się w sposób znaczący od struktury naturalnego zęba, dlatego po kilku miesiącach pacjenci najczęściej przyzwyczajają się do niego.

Do założenia mostu protetycznego konieczne jest wykorzystanie zębów pacjenta, co u niektórych może być problematyczne. Zęby sąsiadujące z ubytkiem używane są jako zęby filarowe. Na nie nakładane są elementy konstrukcyjne, utrzymujące w odpowiednim położeniu korony porcelanowe. W miejscu ubytku, czyli w przęśle mostu, zostaje zawieszona korona nad dziąsłem. Jest ona z obu stron połączona właśnie zębami filarowymi. Szacuje się, że most protetyczny pozwala uzupełnić nawet do 3 sąsiadujących zębów.

Problemem przy mostach protetycznych może być to, że czasem konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, co wpływa na ich strukturę i trwałość szkliwa. Odpowiednio szczelnie dopasowanie mostu protetycznego do tkanek jest konieczne dla uzyskania jak najwyższej trwałości zabiegu. W zależności od tego, z jakich materiałów korzysta stomatolog, można wyróżnić mosty porcelanowe na podbudowie metalowej, mosty pełnoceramiczne lub kompozytowe. Koszt zabiegu wykonania mostu protetycznego zależny jest od rodzaju materiałów i liczby wykorzystanych elementów.

Implanty zębowe

Mianem implantu nie określa się całego zęba, który zastępuje ząb naturalny pacjenta, a jedynie śrubę, której zadaniem jest imitowanie korzenia zęba. Dlatego każdy implant zębowy składa się ze sztucznego korzenia, wykonanego głównie z tytanu, jak i z odbudowy ponad dziąsłem, czyli z korony zębowej.

Najpierw dentysta wykonujący zabieg wszczepienia implantu ocenia, czy pacjent ma odpowiednią do tego celu gęstość kości żuchwy lub szczęki. Jeśli tak, można wszczepić tytanową śrubę, która po wygojeniu zostaje uzupełniona o koronę. Wszczepiony implant z koroną spełnia dokładnie te same funkcje, co ząb naturalny. Zaletą implantów jest ich wysoka trwałość, bezpieczeństwo zastosowania oraz fakt, że wyglądają one jak zęby naturalne. Pacjent z czasem zapomina, że w ogóle ma implanty.

Kiedy zastosować implant, a kiedy most protetyczny?

Implanty mają wiele zalet w porównaniu z mostem protetycznym. Są trwałe, nie pozwalają na zanik kości w miejscu ubytku, całkowicie integrują się z kością, a przy tym nie ma konieczności przy ich zakładaniu szlifowania pobocznych zębów. Jeśli u pacjenta konieczne będzie uzupełnienie więcej niż 3 zębów, z pewnością dobrym wyborem będą implanty zębów w Warszawie. Ich koszt nie musi być wysoki, ale na pewno będzie wyższy niż przy mostach protetycznych. Zaletą mostów jest ich cena, łatwość wykonania odbudowy i fakt, że nie wymagają one dużej gęstości kości. U niektórych pacjentów leczenie może być dzięki temu wykonane natychmiast, bez konieczności regenerowania kości, co wydłuża uzyskanie pożądanego efektu.