Chirurg stomatolog - czym się zajmuje?
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 10 czerwca 2019 09:13

Chirurg stomatolog - czym się zajmuje?

Jakie zabiegi wykonuje? Polem działania chirurga stomatologa jest diagnostyka i leczenie zębów, wyrostka zębowego, kości szczęki, żuchwy i innych części twarzoczaszki, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie szczęki.

Leczenie bywa połączeniem działań chirurgicznych i farmakologicznych. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się również przypadkami nowotworów umiejscowionych w jamie ustnej jak też stanami przednowotworowymi.

Zazwyczaj do chirurga stomatologicznego udajemy się wtedy, gdy trzeba przeprowadzić skomplikowaną ekstrakcje zęba. Bywa, że z wyjątkowo skomplikowanym przypadkiem nie może sobie poradzić stomatolog bez tej specjalizacji, wtedy zazwyczaj szukamy informacji na temat chirurgiczne usuwanie zęba, kraków. Aby dostać się do chirurga stomatologicznego, potrzebne jest skierowanie. Nie mniej jednak, gdy czas nagli, można skorzystać z usług gabinetu prywatnego.

Do chirurga udajemy się również, gdy konieczne są inne zabiegi. Czasem zębów z szczęce jest zbyt dużo i dzieje się tak, że ostanie zęby nie wyjdą całkowicie. Bywają również przypadki, że nie wyjdą w ogóle. Nie mniej jednak na łukach zębowych panuje duży ścisk, przez co niektóre z zębów mogą być wypchnięte z łuków. Wtedy jednym z etapów leczenia może być usuwanie ósemek.

Ósemki, to nie jedyne zęby, które nie wychodzą. Równie dobrze może się stać z innymi zębami. Konieczne wtedy jest dostanie się do nich i zadecydowanie co do dalszych czynności. Najczęściej niestety kończy się zabiegu, takim jak chirurgiczne usuwanie zęba który się nie wydostał na wierzch, albowiem nie można spowodować jego wyrżnięcia. Zęby mają tendencję do napierania na siebie, więc z czasem przerwa po tego typu ekstrakcji przestaje być widoczna.

Działania stomatologa chirurga to nie tylko usuwanie zębów, które się źle "ustawiły" w szczęce, ale również leczenie endodontyczne, kiretaż kieszonek dziąsłowych w przypadku zapaleń w obrębie dziąsła czy hemisekcja, czyli usunięcie jednego korzenia i części zęba. W lepszych klinikach stomatologicznych, oprócz chirurgiczne usuwanie ósemek kraków, można przeprowadzić operacje bardziej skomplikowane. Przykładem może być pokrycie recesji korzeni lub podniesienie dna zatoki szczęki.

Opisane zabiegi dostępne są w ofercie gabinetu Vital-Dent.

Poprawiony: poniedziałek, 10 czerwca 2019 09:21