Adżapsandali, czyli gruziński chaos na talerzu
Wpisany przez S.Z.   
piątek, 17 maja 2019 06:53

Adżapsandali, czyli gruziński chaos na talerzu

Wiosna to idealny czas na to, aby w naszej codziennej diecie zagościły warzywa. Są nie tylko smaczne, ale stanowią także źródło wielu niezbędnych dla organizmu witamin. Przykładem dania obiadowego, w którym odgrywają główną rolę, jest gruzińskie adżapsandali, zwane również chaosem na talerzu. Jak je przyrządzić?


Gruzińskie adżapsandali

Składniki:

400g ziemniaków
300g marchewki
500g małych bakłażanów
300g pomidorów
2 czerwone papryki
1 zielona papryczka
2 duże cebule
5 ząbków czosnku
2 łyżki masła
5 łyżek oleju słonecznikowego
¼ łyżeczki tymianku
1 łyżeczka soli
szczypta czarnego pieprzu
½ szklanki posiekanej bazylii
½ szklanki posiekanej kolendry
2 łyżki posiekanej pietruszki
2 łyżki posiekanego świeżego koperku

Przygotowanie:
Obierz ziemniaki i marchewkę, a następnie pokrój je na duże kawałki. W dużym rondlu rozgrzej masło wraz z tymiankiem. Dodaj ziemniaki i marchewkę, przykryj i gotuj na średnim ogniu przez 10-15 minut, do momentu aż warzywa zaczną mięknąć. Mieszaj od czasu do czasu. Bakłażany pokrój na długie plastry, a następnie dodaj je do patelni i wszystko wymieszaj. Gotuj przez następne 10 minut. Pomidory obierz ze skórki i pokrój w dużą kostkę. Następnie dodaj je do rondla wraz z czerwoną i zieloną papryką pokrojoną na duże kawałki, drobno posiekaną cebulą i czosnkiem. Dobrze wymieszaj i przykryj. Gotuj warzywa przez około 10 minut, aż oddadzą wodę. Pamiętaj, aby mieszać danie od czasu do czasu, by uniknąć przypalenia. Jeśli warzywa są już niemal ugotowane, dodaj do nich pozostałe zioła i gotuj jeszcze przez 5 minut. Aromatyczna uczta gotowa! Adżapsandali podawaj z wytrawnym białym winem Marani Rkatsiteli.

O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kacheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kacheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: http://www.marani.com.pl/

/źródło - /

Poprawiony: piątek, 17 maja 2019 07:02