Skuteczność magnetoterapii
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 11 maja 2019 09:25

Skuteczność magnetoterapii

Od dawna wiadomo, że pole magnetyczne skutecznie przyspiesza regenerację chorych tkanek, łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Stąd też magnetoterapia czyli zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego niskich częstotliwości polecane są m.in. pacjentom z osteoporozą, bólem kręgosłupa i stawów, po złamaniu kości, z chorobą zwyrodnieniową stawów, nadciśnieniem tętniczym czy schorzeniami ginekologicznymi. Skąd wynika skuteczność magnetoterapii i jakie są korzyści ze stosowania pola magnetycznego w wielu schorzeniach?

Magnetoterapia – czym jest?

Pole magnetyczne przenika przez całe ciało i dociera do każdej jego komórki. Przenika również przez ubranie i gips. Dzięki temu, że oddziałuje na struktury błon komórkowych i zmienia ich właściwości, nasze komórki są lepiej dotlenione i odżywione. Przyspiesza również syntezę kolagenu, kreatyny i innych białek. To z kolei powoduje pobudzenie wzrostu kostnego.
Magnetoterapia jest najskuteczniejsza w przypadku problemów z kręgosłupem czy przy zapaleniu stawów lub złamaniach. Coraz częściej jednak wykorzystywana jest także u osób cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, stwardnienie rozsiane, stany poudarowe, depresja czy stres.

Magnetoterapia – skuteczna metoda leczenia

Skuteczność zabiegów z wykorzystaniem pola magnetycznego jest indywidualna. Niezależne źródła podają, że średnio wynosi ona 77% przy właściwym użyciu. W porównaniu z innymi rodzajami fizykoterapii jest to bardzo wysoka wartość.
Najważniejsze 3 czynniki, od których zależy skuteczność zabiegów magnetoterapii:
• właściwy dobór parametrów zabiegów
• jakość sprzętu, na którym przeprowadzane są zabiegi
• czas zabiegów
Efekty zabiegów (takie jak zmniejszenie bólu, stanu zapalnego i obrzęku) widoczne są bardzo szybko, to należy wiedzieć, że w przypadku tego typu terapii ważna jest regularność. Dlatego najlepiej jeśli zabiegi wykonywane są dzień po dniu, aż do ustąpienia dolegliwości.
Jakie efekty lecznicze zapewnia magnetoterapia?
• Efekt przeciwbólowy: tego typu fizjoterapia pozwala zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ból, a także pobudza wydzielanie endorfin. To zdrowsza alternatywa dla leków przeciwbólowych.
• Efekt miorelaksacyjny: pole magnetyczne pomaga rozluźnić mięśnie, przyspiesza wydalanie kwaśnych produktów przemiany materii oraz zaopatrywanie komórek w substancje odżywcze i tlen.
• Efekt przeciwobrzękowy: terapia, dzięki stymulacji metabolizmu, przyspiesza wchłanianie obrzęków.
• Efekt wazodylatacyjny: pole magnetyczne wpływa na poprawę ukrwienia oraz usprawnienie transportu tlenu i substancji odżywczych, co jest korzystne m.in. dla pracy serca.

Autor: www.asklepios.org.pl
Zdjęcie: ©Wavebreak Media Ltd/123rf.com

/źródlo - /