Lemoniada – smak dzieciństwa, który warto sobie przypomnieć
Wpisany przez W.P.   
piątek, 05 kwietnia 2019 07:56

Lemoniada – smak dzieciństwa, który warto sobie przypomnieć

Czas dzieciństwa wielu osobom kojarzy się z aktywnością na świeżym powietrzu, długimi zabawami z rówieśnikami i szybką regeneracją w domu. Odpoczynek, odpowiednie jedzenie oraz nawodnienie były podstawą prawidłowego funkcjonowania, pomimo wielogodzinnych zabaw pełnych ruchu. Jednym ze sprawdzonych sposobów na uzupełnienie utraconych wraz z potem składników mineralnych jest picie samodzielnie przygotowanej lemoniady. Smak, który pamiętamy z dzieciństwa, idealnie sprawdzi się w dorosłym życiu, kiedy dbanie o zdrowie jest równie ważne. Jak przygotować smaczną i wartościową pod względem składników lemoniadę?

Woda – podstawa lemoniady

Fundamentem, bez którego nie można mówić o prawdziwej lemoniadzie, jest woda. Jeżeli chcemy bazować na wodzie z kranu bądź tej przegotowanej, nie dostarczymy organizmowi cennych makro- i mikroelementów, co jest szczególnie istotne w kontekście upalnych dni. W czasie wysokich temperatur organizm wraz z potem traci cenne składniki mineralne, przez co może dojść do odwodnienia. Dlatego tak istotne jest to, aby pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów – ok. 2 litry dziennie. Warto wiedzieć, że nie każda woda dostarcza taką samą ilość niezbędnych elementów. Jeżeli zależy nam na dobrej smakowo wodzie jednocześnie bogatej w minerały, zdecydowanie lepiej wybrać wody mineralne i źródlane zamiast wody z kranu czy tej przegotowanej. Podobnie należy myśleć w kontekście przygotowania lemoniady.

Idealny smak to Twój smak!

Istnieje wiele przepisów na lemoniadę i trudno wskazać jeden, który będzie najbardziej uniwersalny. Najłatwiej stwierdzić, że idealny smak lemoniady to ten, który najbardziej odpowiada indywidualnym kubkom smakowym. Dlatego warto eksperymentować i bawić się smakami, tworząc w ten sposób nowe połączenia. Jedyne, co powinno pozostać bez zmian, to dobra woda źródlana bądź mineralna stanowiąca podstawę tego napoju.

Jak zrobić klasyczną, cytrynową lemoniadę?

Przygotowanie pysznej lemoniady nie należy do trudnych zadań, jednak należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Najbardziej klasyczną wersją lemoniady jest cytrynowa. Jak zrobić taką lemoniadę? Należy zaopatrzyć się w wodę, cytryny, listki świeżej mięty, kostki lodu oraz biały bądź brązowy cukier. Na początku cukier rozpuszczamy w niewielkiej ilości wody, co doprowadzi do powstania tzw. syropu cukrowego. Następnie wyciśnięty sok z cytryn mieszamy z syropem i dodajemy do wody z lodem. Całość dopełniamy listkami świeżej mięty oraz plasterkami cytryny. Jeżeli wolimy bardziej cytrynowy smak, możemy dodać sok z limonki. Przygotowanie domowej lemoniady to szybka i prosta sprawa! Gotową lemoniadę warto podawać w szklanym dzbanku, który ładnie wyeksponuje napój wraz z jego dodatkami.

Jak przygotować domową lemoniadę o różnych smakach?

Istnieje wiele możliwości modyfikacji lemoniady. Nie zawsze ten napój musi być przygotowany na bazie cytryn. Można z pełną swobodą eksperymentować, dodając swoje ulubione smaki. Wśród często wybieranych są:

  • lemoniada arbuzowa - na 1 litr wody gazowanej należy przygotować pół kilograma arbuza (pokrojonego na kawałki, bez pestek), cytrynę, świeżą melisę oraz łyżkę miodu. Arbuza, sok z cytryny oraz miód należy zblendować, a następnie połączyć z pozostałymi składnikami;
  • lemoniada truskawkowa - na początku blendujemy pół kilo truskawek, następnie przygotowujemy syrop cukrowy, który mieszamy z sokiem z cytryny, a na koniec łączymy składniki i filtrujemy przez sitko. Całość dekorujemy listkami świeżej mięty;
  • lemoniada cytrusowa - do jej przygotowania potrzebujemy cytryn, grejpfruta oraz pomarańczy. Na początku mieszamy syrop cukrowy z sokiem z cytryny, w dalszej kolejności wyciskamy sok z połowy grejpfruta oraz połowy pomarańczy i mieszamy z wcześniejszymi składnikami oraz wodą. Pozostałą część owoców należy pokroić i dodać do napoju. Przed podaniem domowej lemoniady warto dodać kilka plasterków limonki, kostki lodu oraz listki mięty.