Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie - Pozytywnie Otwarci 2019 Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 04 kwietnia 2019 12:53

Rusza konkurs Pozytywnie Otwarci 2019

Samorządy, placówki ochrony zdrowia i organizacje pozarządowe mają szansę na realizację projektów związanych z profilaktyką i edukacją HIV


Warszawa, 2 kwietnia 2019: Rozpoczyna się dziewiąta edycja konkursu Pozytywnie Otwarci 2019. NGO, samorządy oraz placówki ochrony zdrowia mogą zgłaszać pomysły na projekty mające na celu edukację w obszarze HIV oraz profilaktykę zakażeń wirusem. Ekspercka kapituła wybierze najlepsze, które otrzymają finansowanie (maksymalnie 20 000 złotych na projekt). Dzięki temu ich autorzy będą mogli zrealizować swoje pomysły. Fundatorem grantów jest Gilead Sciences Poland. Od początku trwania konkursu, to jest od 2011 roku, przyznane zostały granty o łącznej wartości blisko półtora miliona złotych.
W roku 2019 Kapituła Pozytywnie Otwarci przygotowała następujące szczegółowe tematy Konkursu:
1. Prowadzona w przestrzeni publicznej i/lub nowych mediach edukacja osób młodych w jednym z dwóch obszarów:
a. Profilaktyka zakażeń HIV;
b. Ograniczenie stygmatyzacji i mowy nienawiści skierowanej przeciwko osobom żyjącym z HIV.
2. Edukacja osób żyjących z HIV ze szczególnym uwzględnieniem jednego z dwóch kierunków:
a. Poprawa jakości życia związana ze zdrowiem zakażonych, w związku z misją UN AIDS 90-90-90 + 90;
b. Przeciwdziałanie chorobom towarzyszącym, których wpływ na ogólny stan zdrowia pacjenta rośnie wraz z wydłużaniem się przewidywanej długości życia osób seropozytywnych.
3. Edukacja w obszarze przedekspozycyjnej profilaktyki zakażeń HIV.
4. Pogłębianie wiedzy Polaków o HIV i tym samym poszerzanie grupy testujących się w kierunku zakażenia tym wirusem ze szczególnym uwzględnieniem zwiększania wiedzy o zasadach funkcjonowania i lokalizacji Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych oraz Punktów Informacyjno-Konsultacyjnych.
Zgłoszenia przyjmowane będą przez Biuro Organizacyjne konkursu do 28 czerwca. Wszelkie szczegóły wraz z regulaminem i formularzem zgłoszeniowym dostępne są na stronie internetowej Pozytywnie Otwarci.
„Codziennie HIV zakażają się 3-4 osoby. I choć dzięki nowoczesnym, bezpiecznym terapiom z HIV można dziś żyć do starości, kluczem do walki z epidemią jest edukacja. Dlatego od 2011 roku nieprzerwanie finansujemy najciekawsze projekty edukacyjne w tym obszarze” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.