Akademia Opiekunów w Krakowie zaprasza... Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 30 marca 2019 10:29

Akademia Opiekunów w Krakowie zaprasza...

Jak prawidłowo opiekować się seniorem? Dowiesz się tego podczas otwartych warsztatów dla opiekunów osób starszych ze Starego Miasta w Krakowie

Opieka nad seniorami niezdolnymi do samodzielnego funkcjonowania w wielu przypadkach spada na ich najbliższych - to oni w 80% zapewniają pomoc osobom starszym. Niewątpliwie, gotowość rodzin do świadczenia pomocy swoim bliskim jest cennym zasobem. Aby jednak móc prawidłowo opiekować się osobą starszą, potrzebne są nie tylko chęci i dobra kondycja fizyczna. Potrzebna jest również profesjonalna wiedza, której wielu opiekunów naturalnych, niestety nie posiada.

Codzienna opieka nad osobą starszą to bardzo trudna praca, wymagająca od opiekuna nie tylko umiejętności praktycznych, ale też odpowiedniej wiedzy merytorycznej. Opiekun musi być gotowy na trudne i nieprzewidziane sytuacje związane ze złym zdrowiem bądź samopoczuciem seniora. Co jednak ważniejsze, musi być też świadomy tego, że nie w każdej sytuacji jest w stanie pomóc swojemu bliskiemu. Stąd tak ważne jest zrozumienie podopiecznego, tego, co dzieje się z jego ciałem, umysłem i emocjami, a także umiejętność radzenia sobie z własnymi reakcjami.

- Nieocenioną pomocą dla członków rodzin i innych osób prywatnych zajmujących się osobami starszymi okazują się kursy i szkolenia. Niestety, tych w dalszym ciągu jest zbyt mało. Stąd pomysł na trwający już cykl spotkań, podczas których opiekunowie zyskują szansę zdobycia praktycznej wiedzy, ale też podzielenia się swoimi trudnościami ze specjalistami z różnych dziedzin, na co dzień związanymi z opieką na osobami starszymi. Jest to forma wsparcia, której opiekunowie na prawdę potrzebują – tłumaczy Tomasz Piłat, dyrektor Akademii Opiekunów, zajmującej się profesjonalnym wsparciem opiekunów osób starszych.

Warsztaty organizowane przez Akademię Opiekunów oraz DPS Helclów odbywają się w każdą środę miesiąca, aż do końca listopada 2019 roku (z przerwą wakacyjną w lipcu i w sierpniu). Wśród prowadzących warsztaty znajdują się m.in. pielęgniarka, rehabilitant, psycholog oraz prawnik. W każdym miesiącu odbywają się cztery spotkania szkoleniowe, trwające ok. 3 godziny oraz warsztat w ramach tzw. grupy wsparcia zaplanowany na ostatni czwartek miesiąca.

Projekt „Poradnia opiekunów rodzinnych przy DPS Helclów w Krakowie” w pełni finansowany jest ze środków dzielnicowego budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, dlatego skierowany jest wyłącznie do mieszkańców I dzielnicy Krakowa (Starego Miasta) – jednak nie tylko opiekunów tam zamieszkałych, ale również tych, zajmujących się zameldowanymi tam osobami starszymi.

W kwietniu, uczestnicy warsztatów będą mieli szansę dowiedzieć się więcej m.in. w tematach:
- codziennej pielęgnacji osoby starszej
- prawidłowego odczytywania pojawiających się symptomów chorobowych oraz reagowania na nie
- wspólnej aktywizacji ruchowej – zarówno podopiecznego, jak i jego opiekuna
- pomocy prawnej dla osób, na co dzień opiekujących się seniorem
- dbania o własne zdrowie, fizyczne i psychiczne

Zapisu na warsztat dokonać można telefonicznie pod numerem telefonu 12 634 42 55 wew. 195 lub bezpośrednio, poprzez wizytę w DPS Helclów bądź Akademii. Dokładne harmonogramy spotkań publikowane będą na stronach internetowych obu organizacji oraz Facebook’owym profilu Akademii, zachęcamy do śledzenia aktualności oraz zapisów na wybrane warsztaty.

Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej Akademii Opiekunów:
https://akademiaopiekunow.pl/zapraszamy-do-poradni-opiekunow-rodzinnych-u-helclow/

oraz na stronie DPSu Helclów:
https://www.dpshelclow.pl/

.........

O Akademii Opiekunów

Akademia Opiekunów wspiera opiekunów osób starszych w rozwijaniu kompetencji i umiejętności, a także działa na rzecz wzrostu świadomości społecznej w zakresie gerontologii, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń demencyjnych.
Misją Akademii jest przekazywanie osobom zajmującym się na co dzień opieką nad osobą starszą specjalistycznej wiedzy w przystępnej i praktycznej formie. W tym celu tworzymy autorskie programy aktywizacji osób żyjących z demencją, szkolimy i doradzamy. Wierzymy, że dzięki lepszemu rozumieniu procesów starzenia połączonych z praktycznymi umiejętnościami przydatnymi w codziennej pracy, opiekun będzie nie tylko lepiej radził sobie w wykonywaniu codziennych obowiązków, ale będzie się lepiej w tej pracy spełniał.

Akademia ma siedzibę w Krakowie i utrzymuje się ze szkoleń organizowanych dla personelu Domów Opieki Społecznej, Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, dziennych domów opieki i wyspecjalizowanych ośrodków zajmujących się osobami z demencją oraz współpracy z podmiotami komercyjnymi. Między innymi, od 2015 roku Akademia współpracuje z firmą ATERIMA MED, zapewniając jej personelowi opiekuńczemu specjalistyczne wsparcie merytoryczne w czasie pracy na terenie Niemiec, a także organizując specjalistyczne kursy językowe. Poznajemy dzięki temu dobre praktyki i standardy opieki w krajach o wyższym standardzie życia i zakresie świadczeń socjalnych, którymi możemy później dzielić się w Polsce.
Organizujemy szkolenia, warsztaty i sympozja, zapraszając do współpracy naukowców i praktyków różnych specjalizacji, w tym neurologów, biologów, dietetyków, fizjoterapeutów i innych. Wiele z organizowanych przez Akademię wydarzeń ma charakter otwarty, dzięki czemu mogą brać w nich udział opiekunowie rodzinni. Staramy się również o granty publiczne na realizację projektów, których celem jest wsparcie opiekunów osób starszych.

Starzenie się społeczeństwa jest naturalnym i jednocześnie nieuniknionym procesem, z którym zmagają się cała Europa. Chcemy, by Polska była krajem, w którym osoby starsze będą miały zapewnioną opiekę zgodną z najnowszą światową wiedzą, również w ich własnym domu. Dążymy do tego, by upowszechniać dobre praktyki, rozwiązania systemowe i standardy, wyznaczając kierunek opieki świadczonej na najwyższym poziomie. Chcielibyśmy, by polscy opiekunowie pracujący w kraju i za granicą mieli wysokie kompetencje, a dzięki nim możliwość godnej i dobrze płatnej pracy.
GUS szacuje, że w 2050 roku 12 mln osób w Polsce będzie miało powyżej 65 lat. Zadbajmy o to, by nasz kraj był przyjazny zarówno dla osób starszych, jak i ich opiekunów.

/źródlo - /