Ginekolog – kim jest, jak wygląda wizyta? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 27 marca 2019 09:19

Ginekolog – kim jest, jak wygląda wizyta?

Ginekolog jest lekarzem specjalizującym się w profilaktyce i leczeniu chorób żeńskiego układu płciowego oraz w położnictwie. Każda kobieta po osiągnięciu dojrzałości płciowej powinna przebywać pod stałą opieką ginekologa. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie lub wczesne wykrycie wielu niebezpiecznych chorób.

Jakie schorzenia i problemy leczy ginekolog?

Ginekologa to dziedzina medycyny skupiająca się na chorobach żeńskich narządów płciowych. Należą do nich między innymi zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, nowotwory narządów rodnych oraz niepłodność. Ginekologia jest ściśle powiązana z położnictwem, co oznacza, że opieką lekarza tej specjalizacji objęte są kobiety w okresie ciąży i połogu. Kontrolna wizyta u ginekologa powinna odbywać się przynajmniej raz w roku. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie wszelkich zmian nowotworowych narządów rodnych i piersi.

Kiedy należy udać się do ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa zalecana jest po osiągnięciu dojrzałości płciowej – czyli po pierwszej miesiączce. Wiele młodych kobiet boi się pierwszego badania ginekologicznego, warto jednak pamiętać, że odpowiednia profilaktyka może uchronić je przed wieloma poważnymi schorzeniami. W przypadku osób planujących rozpoczęcie współżycia seksualnego taka wizyta jest wręcz konieczna. Ginekolog po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką i zleceniu odpowiednich badań pomoże jej w wyborze odpowiedniej formy antykoncepcji. Dorosłe, zdrowe kobiety powinny odwiedzać gabinet ginekologiczny przynajmniej raz w roku. Wskazaniem do dodatkowej wizyty powinny być jednak wszelkie niepokojące objawy, takie jak niespodziewane plamienia, bóle w podbrzuszu, bolesne miesiączki, zbyt obfite lub skąpe miesiączki, pieczenie i świąd w pochwie, bóle lub zmiany w piersiach wykryte podczas badania domowego, objawy uboczne antykoncepcji, problemy z zajściem w ciąże i oczywiście wszelkie niepokojące objawy występujące w trakcie ciąży.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Wizyta u ginekologa rozpoczyna się zwykle od szczegółowego wywiadu z pacjentką. Lekarz pyta wówczas o termin, czas trwania i obfitość ostatniej miesiączki, długość cyklu miesięcznego, a także przypadki występowania u kobiet w rodzinie chorób układu rozrodczego. W trakcie wizyty powinno zostać również przeprowadzone badanie fizyczne polegające na wsunięciu do pochwy dwóch palców i uciskaniu podbrzusza, co pozwala na ocenę rozmiarów i ruchomości macicy oraz przydatków. Raz w roku lekarz przeprowadza także badanie cytologiczne, w ramach profilaktyki raka szyjki macicy.

Więcej dowiesz się na https://www.emc-sa.pl/uslugi/ginekologia-i-poloznictwo

Poprawiony: środa, 27 marca 2019 09:25