Pierwsze okulary dla dziecka? Sprawdź, jak dobrać odpowiednią oprawkę Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
poniedziałek, 11 lutego 2019 15:04

Pierwsze okulary dla dziecka? Sprawdź, jak dobrać odpowiednią oprawkę

Stoisz przed wyborem pierwszych oprawek okularowych dla twojego dziecka? Kolor i kształt to nie jedyne cechy, na które powinnaś zwrócić uwagę. Podpowiadamy, jak dobrać okulary dla dziecka.

Wybieramy oprawkę okularową dla dziecka

Dzieci są różne. Jedne będą chętnie nosiły okulary, drugie „za nic w świecie ich nie założą”. Jeszcze inne założą, ale pod pewnymi warunkami. Dlatego wybór oprawki okularowej dla dziecka nie jest sprawą łatwą. O ile my, dorośli, wiemy, czego potrzebujemy i potrafimy uzyskać kompromis między naszymi potrzebami a gustem, o tyle dzieci tej umiejętności nie posiadają. Dla nich oprawki są ładne albo brzydkie. Nie ma opcji pośredniej. Dlatego to na nas, dorosłych, spoczywa ciężar takiego pokierowania dzieckiem, by wybrało te oprawki, które będą jednocześnie ładne i funkcjonalne. Najlepiej wybierać oprawkę razem z dzieckiem. Zaczynamy od przestawienia warunków, które musi spełnić oprawka:

– powierzchnia szkieł musi być dość duża, w przeciwnym razie dziecko częściej będzie patrzyło ponad szkłami niż przez nie,

– okulary powinny być tak dopasowane na nosie, by nie zsuwały się podczas normalnego użytkowania,

– zauszniki nie mogą być ani za krótkie, ani za długie. Na szczęście w wielu modelach ten element okularów można dopasowywać nawet kilka razy w roku, jeśli jest taka potrzeba,

– wielkość szkła (tarczy) powinna być taka, by oko znajdowało się w jej środku, a nie na górze, dole lub z boku.

Oprawka dziecioodporna

Dziecięca fantazja i aktywność nie znają granic. Okulary na pewno nie będą dla dziecka przeszkodą w codziennej zabawie, uprawianiu sportu i dziecięcych szaleństwach. Zamiast powtarzać dziecku jak mantrę: „Uważaj, nie biegaj, nie skacz, masz okulary”, lepiej wybrać takie, które w niezmienionym kształcie przetrwają wszystkie dziecięce zabawy. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzają się oprawki ze sztucznego tworzywa – nie dla nich cienkie oprawki aluminiowe. Ideałem są oprawki elastyczne, które w kryzysowej sytuacji wygną się, ale bez problemu da się przywrócić im pierwotny kształt.

Przy tym wszystkim nie można zapomnieć, że oprawka musi znaleźć uznanie w oczach dziecka. Jeśli spełni wszystkie kryteria, a dziecko uzna ją za brzydką, najpewniej nie będzie chciało nosić okularów.

Dziecko rośnie i prawdopodobnie za niedługi czas okulary będą dla niego za małe. Należy wtedy wymienić je na nowe. Nie powinniśmy kupować okularów „na wyrost”. Będą zsuwały się z nosa i dziecko nie będzie chciało ich nosić.

Kiedy dziecko potrzebuje okularów

Dzieci nie sygnalizują problemów z widzeniem, bo nierzadko… o nich nie wiedzą. Nie mając punktu odniesienia, nie potrafią powiedzieć, że np. jest inaczej, niż było kiedyś. To nam, dorosłym, niektóre zachowania dzieci powinny dać do myślenia. Szczególnie wzmożona czujność wskazana jest gdy:

– dziecko pisze lub rysuje „z nosem w zeszycie”, czyli bardzo niski pochyla głowę nad kartką i twierdzi, że tak lepiej widzi,

– dziecko mruży oczy przy próbie czytania lub oglądania książek,

– dziecko podchodzi bardzo blisko do telewizora, przybliża oczy do monitora od komputera, trzyma tablet na wysokości linii wzroku,

– często trze oczy, mimo iż nie jest zmęczone,

– skarży się na bóle głowy,

– zasłania jedno oko przy patrzeniu,

– często się potyka,

– wpada na duże przedmioty – futryny drzwiowe, szafy, komody itp.

Pojedynczy objaw można uznać za wypadek, ale gdy jest ich więcej, należy udać się z dzieckiem do okulisty.