Uniknij kontuzji na nartach – zadbaj o zdrowie i kondycję fizyczną Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
środa, 06 lutego 2019 20:28

Uniknij kontuzji na nartach – zadbaj o zdrowie i kondycję fizyczną

Sezon narciarski trwa. Zarówno polskie, jak i zagraniczne kurorty tętnią życiem, a miłośnicy sportów zimowych codziennie szturmują wyciągi. W pośpiechu często jednak zapominamy o tym jak ważne jest odpowiednie przygotowanie ciała, aby wyjazd wspominać radośnie, a nie boleśnie!


Sprzęt ma nie tylko wyglądać

Wchodząc do sklepów i przeglądając portale internetowe możemy zostać przytłoczeni wzorami, różnorodnością oraz ilością proponowanych rozwiązań. W ich gąszczu łatwo jest zapomnieć na co należy zwracać uwagę i powinno znaleźć się na pierwszym miejscu, abyśmy wyjazd spędzili nie tylko komfortowo, ale i bezpiecznie. Statystycznie częstym aspektem powodującym urazy u narciarzy – amatorów jest zły dobór sprzętu. Zanim zaczniecie swoją zjazdową przygodę skonsultujcie się z instruktorem lub pracownikiem wypożyczalni sprzętu i poproście, by pomógł Wam dobrać sprzęt oraz rozmiar do Waszej sylwetki. Planując całodzienne szaleństwa na stokach trzeba odpowiednio się ubrać tzn. założyć odpowiednie do panującej temperatury ubranie, które zapewni bezpieczeństwo i wygodę ruchów oraz uchroni przed przegrzaniem bądź wyziębieniem (bielizna termiczna, nieślizgające się buty, czapka i rękawiczki, itp.).

Wzmacniaj mięśnie i dbaj o bezpieczeństwo

Do aktywności fizycznej związanej z jazdą na nartach lub desce snowboardowej należy się przygotować, a najlepiej zacząć już przed feriami. Z uwagi na to, że na urazy i kontuzje podczas zimowego szaleństwa najbardziej narażone są nasze kolana i stawy skokowe - dobrze byłoby poświęcić kilka chwil w ciągu dnia na ćwiczenia równowagi i mięśni działających na staw kolanowy. Doskonale sprawdzą się tutaj półprzysiady, podskoki oraz stanie na jednej nodze na różnego rodzaju podłożu – od tego stabilnego (parkiet), do mniej stabilnego (na przykład materac lub koc). Gdy będziecie już gotowi do aktywności – pod żadnym pozorem nie zapomnijcie o rozgrzewce. Wykonajcie kilka szybkich podskoków, by podnieść temperaturę ciała i przygotować układ krążeniowo – oddechowy do wzmożonego wysiłku, a następnie rozgrzejcie stawy poprzez rotacyjne ruchy (popularne „kółka”) poszczególnymi częściami ciała. Po odpowiednim doborze sprzętu i rozgrzewce – jesteście przygotowani na narciarskie szaleństwo. – mówi Łukasz Nędzke, ekspert All For Body. Pamiętajcie o tym, by być skupionymi i rozważnymi nie tylko podczas samego zjazdu, ale również po – czekając w kolejce do wyciągu lub odpoczywając i zbierając siły do kolejnej dawki wysiłku. Korzystajcie z obiektów sportowych zgodnie z ich przeznaczeniem, szanujcie zarówno własne zdrowie jak i ludzi dookoła, nie zapominajcie, że poza Wami są też inni ludzie. W razie jakiegokolwiek wypadku niezwłocznie skorzystajcie z numeru alarmowego lub powiadomcie osobę dorosłą w swoim otoczeniu. Oczywiście powyższe porady dotyczą nie tylko zajęć narciarskich, snowboardowych lub saneczkowych, ale również jakichkolwiek innych, gdzie w grę wchodzi wzmożony wysiłek fizyczny. Hotel Novotel Kraków Centrum wraz z ekspertami dla swoich gości na czas zimowy przygotował specjalne zajęcia przygotowujące do uprawiania sportów zimowych.

Jedzenie to paliwo

Ostatnim, lecz nie najmniej ważnym punktem, o którym nie powinniście zapominać jest zbilansowany posiłek – w ferworze zimowych zabaw pamiętajcie o tym, by uzupełniać zużytą energię zarówno przed (około godziny), jak i po aktywności. Sprawdzonym sposobem na narty jest też posiadanie przy sobie tabliczki czekolady, słodkiego wafelka albo termosu z gorącą herbatą.

/źródło - /