Za co Polacy cenią dziadków? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 22 stycznia 2019 10:18

Za co Polacy cenią dziadków?

Pomimo zaniku tradycji wielopokoleniowych domów Polacy cenią swoich dziadków. Jak wynika z badania opinii marki Optima Polacy najbardziej cenią swoich dziadków za ciepło i uśmiech (48,2%), a ponad połowa z nas chciałaby wyrazić im swoją wdzięczność przez wspólne spędzanie czasu (53,1%), okazywanie troski o ich zdrowie poprzez kupowanie leków i suplementów diety (32,5%) oraz zdrowych produktów żywnościowych (24%). Wszystko po to by radość z dziadków mogła trwać optymalnie jak najdłużej.


Radość z dziadków

Babcia utożsamiana jest z sercem na dłoni, a dziadek z ciekawą przygodą. Każda chwila z nimi może być rodzinnym i wyjątkowym czasem. Ich święto obchodzimy właśnie 21 i 22 stycznia. O dziadkach w tych dniach pamięta 45,7%* Polaków. Jak wynika z badania marki Optima* Polacy cenią dziadków najbardziej za ciepło i uśmiech (48,2%), ale również za opowieści o rodzinnej historii (42,9%) i ciekawe rozmowy (40,1%). Okazuje się, że czas spędzony z dziadkami daje możliwość skorzystania z dobrych porad i ich doświadczenia życiowego. W wyniku postępu cywilizacyjnego relacje na tyle się zmieniły, że jak podkreślają psycholodzy to właśnie dziadkowie przekazują radość życia, poczucie wartości i tzw. kręgosłup moralny, który warto w życiu mieć. Jak pokazują wyniki badania* to właśnie troska i zaangażowanie dziadków w nasze sprawy (34%) oraz okazywanie wsparcia w każdej sytuacji (37,6%) powodują, że jeszcze bardziej ich doceniamy. Kwestie materialne, takie jak prezenty czy kieszonkowe, są praktycznie na końcu listy. Czy to dlatego, że dziadkowie chętnie dzielą się tym, co mają bezwarunkowo? Z pewnością tak. Przyjmują na siebie odpowiedzialność za przekazywanie młodym wszystkiego, co najlepsze. Od czasu, kiedy nasze półki sklepowe zaczęły się uginać od różnego rodzaju żywności, przekąsek czy napojów zaczęliśmy ignorować domowy babciny kompot, zupę czy mielonego. Na szczęście z biegiem czasu znów zaczynamy dokonywać optymalnych wyborów i doceniać tradycyjne dania, które pochodzą z naszych rodzinnych domów, często właśnie od babci i dziadka. Dlatego Polacy tak chętnie poznają tradycję, która nie wypływa z książek, a jest przekazywana z pokolenia na pokolenie podczas np. przekazywania tradycyjnych przepisów (30,3%), wspólnego przygotowywania posiłków (20%) zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania oraz wspólnych aktywności.

Dziadkowie a wnukowie – dieta dla serca

Zwróćmy uwagę, iż z wiekiem, wzrasta tendencja zmniejszania bądź nawet zaprzestawania ruchu. Dziadkowie najczęściej ograniczają swoją aktywności do podstawowych czynności. Dlatego 21,3% z nas chętnie zmobilizowałoby ich do działania poprzez wspólne spacery czy nordic walking. Dlaczego ważna jest troska o ruch? To dobre rozwiązanie, ponieważ jest to optymalna forma utrzymania organizmu w dobrej kondycji zdrowotnej. Każdy z nas może zaangażować się w dbanie o zdrowie swojego dziadka czy babci. Najlepiej sprawdzają się wspólne aktywności zarówno pod kątem ruchowym, jak i dietetycznym. Polacy najczęściej okazują lub chcieliby okazywać swoją wdzięczność wobec dziadków poprzez wspólne spędzanie czasu (53,1%) . Co zrobić, by poza samym byciem razem, ten czas wypełniały ciekawe zajęcia? Respondenci badania spędzając swój czas razem z dziadkami, chętnie grają w karty (20,8%), chcieliby również wspólnie rozwiązywać krzyżówki czy grać w szachy (16,9%). Bycie razem to najlepsza dieta dla serca zarówno dla dziadków, jak i wnuków.
Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, jak nasi najbliżsi się odżywiają, gdyż dziadkowie, których aktywność jest ograniczona, powinni pobierać w diecie mniej energii z tłuszczu, aby zapobiegać nadwadze i otyłości, jednak wciąż powinni dostarczać organizmowi takich ilości białka, witamin i składników mineralnych, jak w czasach młodości. Natomiast osoby prowadzące aktywny tryb życia powinny dostarczać organizmowi więcej energii – mogą jeść więcej, dostarczając organizmowi niezbędnych składników odżywczych, pamiętając jednak o utrzymaniu należnej masy ciała. Pamiętajmy, że nie sprzyjają temu złe nawyki żywieniowe, jak spożywanie dużych ilości żywności wysoko przetworzonej, mięs i wędlin o wysokiej zawartości tłuszczu, jedzenie nadmiernych ilości pełnotłustych wyrobów mlecznych czy nadmierne dodawanie tłuszczów do potraw (smażenia, gotowania, smarowania pieczywa). W konsekwencji u seniorów mogą wystąpić problemy z kręgosłupem, a nawet poruszaniem się, wzrost poziomu cholesterolu, a także zwiększone ryzyko chorób układu krążenia i serca.

Długość życia

Chcielibyśmy, aby nasi dziadkowie żyli jak najdłużej, ale powinniśmy również zwrócić uwagę, na jakość ich życia, która ma ogromne znaczenie, by ta radość z dziadków mogła trwać. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2016 rok wynika, że mężczyźni w Polsce żyli przeciętnie 73,9 lat, natomiast kobiety 81,9 lat. W porównaniu z 1990 roku żyjemy dłużej odpowiednio o 7,7 i 6,7 lat. Wraz z wzrastającym wiekiem, zwiększa się nie tylko ryzyko, ale i zachorowalność na choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy choroby układu krążenia . Nie bez powodu schorzenia te są nazywane dietozależnymi! Jak wynika z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, a także Instytutu Żywności i Żywienia, to sposób w jaki się odżywiamy znacząco wpływa na ryzyko wystąpienia wspomnianych chorób. Mimo, iż coraz więcej mówi się o wzrastającej zachorowalności na nowotwory, to nadal zaburzenia w pracy układu krwionośnego są główną przyczyną śmierci Polaków . Należy jednak pamiętać, że chorobom serca możemy zapobiegać poprzez zdrową dietę i aktywność fizyczną.

Na co zwracać uwagę?

Nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz wysokie spożycie tłuszczów trans sprzyja wysokim stężeniom cholesterolu w surowicy krwi i często przewyższa zapotrzebowanie energetyczne, prowadząc do rozwoju nadwagi i otyłości, w tym przede wszystkim otyłości brzusznej, która z kolei sprzyja rozwojowi cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, hipertrójglicerydemii i niskiemu stężeniu frakcji HDL-chol. Nasi dziadkowie z powodu zaburzenia zmysłu smaku czy powonienia a co za tym idzie brakiem apetytu oraz problemów z uzębieniem również mogą nieodpowiednio dobierać produkty. To może być powodem również wychudzenia i niedoborów składników pokarmowych. Podążanie za zasadami zdrowej diety nie zawsze jest dla nich łatwe. Jak możemy ich w tym wspierać?
Rozwiązaniem tego problemu może być zaplanowanie czasu z rodziną, spędzonego na wspólnym gotowaniu. Jednak aby zapewnić prawidłowy stan odżywienia należy zwrócić szczególną uwagę na dobór produktów spożywczych. 43,3,% naszych badanych chętnie pomaga robiąc zakupy. Blisko 24% chętnie też kupuje zdrowe produkty spożywcze dla swoich dziadków, co trzeci dba o ich zdrowie – poprzez zawożenie i towarzyszenie w czasie wizyt lekarskich oraz kupowanie leków i suplementów diety. Wybierając produkty smaczne i lubiane, miejmy także na uwadze ich walor zdrowotny.
Pamiętajmy o odpowiedniej ilości świeżych warzyw i owoców, chudych gatunkach mięsa, rybach, a także produktach mlecznych, będących cennym źródłem wapnia, kluczowego składnika w profilaktyce i leczeniu osteoporozy.
W optymalnej diecie naszych dziadków nie może zabraknąć zdrowych tłuszczów, które wpływają korzystnie nie tylko na gospodarkę lipidową, ale także na pamięć i serce. Są nimi np. wysokiej jakości margaryny będące bogatym źródłem korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, a część z nich np. Optima Cardio wzbogacana jest również w sterole roślinne, które obniżają stężenie cholesterolu w surowicy krwi. Natomiast osoby, które oprócz wysokiego cholesterolu dbają o ciśnienie krwi mogą skorzystać z produktu Optima Cardio Potas+. Do polecanych produktów należą również: ryby, orzechy i nasiona (nie solone), oleje roślinne, olej rzepakowy, inne margaryny kubkowe.
Aby obniżyć ryzyko wystąpienia starczej demencji u naszych dziadków należy ograniczyć spożycie tłuszczy trans i tłustych mięs. Okazuje się, że dieta bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega -3 spowalnia rozwój demencji starczej. Kwasy omega-3 obecne są w rybach morskich, ale możemy je znaleźć również w margarynie Optima Omega -3, która jest naturalnym źródłem kwasów omega 3 dzięki czemu wspiera zdrowie serca. Omega-3 rozrzedza również krew, zatem odpowiada za transport tlenu do mózgu.
Przygotowując posiłki z myślą o dziadkach nie zapominajmy o podaży odpowiedniej ilości kwasów DHA. Niestety, jego poziom w mózgu maleje wraz z wiekiem. Jest odpowiedzialny za prawidłową kondycję układu nerwowego, może też ochronić mózg przed wystąpieniem udaru. Dieta uzupełniona w DHA ma wpływ nie tylko na nasze narządy ale też na wzrok, ponieważ kwas DHA jest składnikiem siatkówki oka. Niedobór kwasu DHA i innych z grupy omega-3 w starszym wieku może przyczynić się do zwyrodnienia plamki żółtej (centralnej części siatkówki), która może skutkować utratą wzroku. Zwiększając podaż ryb, dostarczamy organizmowi kwas tłuszczowy DHA, który jest cenny nie tylko ze względu na zmniejszania ryzyka chorób układu krążenia, ale także pozytywny wpływ na przebieg procesów poznawczych, wzrok i zapobieganie demencji. W przypadku, gdy nasi dziadkowie nie przepadają za smakiem ryb, możemy włączyć do diety inne zdrowe tłuszcze, zwłaszcza olej lniany, rzepakowy, orzechy, nasiona, awokado czy margaryny z fitosterolami czy dodatkiem DHA korzystając z produktu Optima DHA.
Komponując takie zdrowsze rozwiązania, zmniejszamy ryzyko zachorowania na choroby dieto zależne ale też wpływamy na jakość życia naszych dziadków.

* Badanie pt. „Za co Polacy cenią dziadków” zrealizowane na zlecenie marki produktów żywności funkcjonalnej Optima w dniach 15-16.01.2018r. przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1000 ankiet.

/źródło - /