Wielkie potrzeby rocznego dziecka – zasady układania jadłospisu juniora Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
sobota, 29 grudnia 2018 13:04

Wielkie potrzeby rocznego dziecka – zasady układania jadłospisu juniora

Po skończeniu 12 miesięcy życia dziecko coraz chętniej poznaje świat, w tym także nowe smaki oraz potrawy. I choć dieta roczniaka jest już bogata w warzywa, owoce, mięso czy ryby oraz nabiał, należy cały czas mieć na uwadze, że junior to nie mały dorosły. Jego potrzeby nadal są inne niż mamy czy taty. Chociaż w diecie dziecka pojawiają się nowe produkty, warto pamiętać, by w codziennym jadłospisie znalazło się również stałe miejsce dla mleka i produktów mlecznych. To m.in. one dostarczają odpowiednich składników odżywczych, które wspierają prawidłowy rozwój i wzrost.


1000 pierwszych dni – dynamiczny czas dla młodego organizmu

Każdego dnia junior doskonali swoje umiejętności w zakresie poruszania się czy mówienia, a także staje się bardziej samodzielny. Dla małego dziecka to spory wysiłek, dlatego jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest ogromne! W tym czasie jego organizm nadal dojrzewa – również układ pokarmowy, który pełną sprawność osiągnie dopiero około 5.-7. roku życia! To dlatego mały brzuszek jest jeszcze bardzo delikatny i wrażliwy. Mimo że menu roczniaka jest urozmaicone, jego podstawę wciąż powinno stanowić mleko i produkty mleczne, w tym mleko modyfikowane dopasowane do jego potrzeb. Czy wiesz, dlaczego?

Potrzeby małego brzuszka

Zgodnie z opracowanym przez Instytut Matki i Dziecka Modelowym talerzem żywieniowym w codziennym menu dziecka po 1. roku życia powinny się znaleźć 2 porcje mleka w tym również mleko modyfikowane oraz 1 porcja produktów mlecznych takich jak sery czy jogurty . Warto pamiętać, że spożywanie przez juniora posiłków ze „stołu dorosłych” może prowadzić do zbyt niskiej podaży np. niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz składników mineralnych. Z drugiej strony może powodować niekorzystne dla młodego organizmu nadmierne spożycie cukru, soli czy nasyconych kwasów tłuszczowych. Dodatkowo, roczne dziecko ma znacznie większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze niż rodzice – posiłki, które są spożywane przez starszych członków rodzinnych, mogą nie zaspokoić potrzeb rozwijającego się organizmu. Roczniak potrzebuje nawet 6 razy więcej witaminy D, a także 4 razy więcej wapnia , które wspierają budowę jego mięśni, kości i ząbków. W odpowiedzi na wielkie potrzeby małych brzuszków po 1. roku życia powstało mleko modyfikowane Bebiko Junior 3 NutriFlor+ . Już dwa kubki tego mleka dziennie pomagają uzupełnić zapotrzebowanie małego dziecka na istotne składniki odżywcze, niezbędne dla organizmu juniora, ponieważ pokrywają:
• 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń oraz żelazo,
• 80% zalecanej dziennej suplementacji witaminą D,
• 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod .

Mleko krowie czy modyfikowane?

Zdaniem ekspertów do diety rocznego dziecka można wprowadzić mleko krowie, jednak nie zaleca się całkowitej eliminacji mleka modyfikowanego . Mleko krowie jest bowiem ubogie w żelazo i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ma też za mało witamin A, C, D i E. Za to wiele jest w nim takich składników jak białko, sód oraz nasycone kwasy tłuszczowe. Mleko modyfikowane typu Junior jest dopasowane do szczególnych potrzeb żywieniowych dziecka, dodatkowo dostarcza mu niezbędnych składników w odpowiednich ilościach i proporcjach. Warto zadbać o mały brzuszek. Kiedy dziecko prawidłowo się rozwija i funkcjonuje, z radością poznaje otaczający je świat!


Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

/źródło - /