Bilans 40-latka, czyli rzut oka na zdrowie Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
czwartek, 06 grudnia 2018 09:20

Bilans 40-latka, czyli rzut oka na zdrowie

Koniec roku to nie tylko czas na podsumowanie osiągnięć i zrealizowanych planów, ale jednocześnie doskonały moment, aby zrobić bilans... zdrowia! O tym, że profilaktyka jest ważna, każdy z nas doskonale wie. W teorii. A jak jest z praktyką? Wraz z wiekiem w organizmie zachodzą zmiany, które – niewykryte odpowiednio wcześnie – mogą znacząco obniżyć komfort życia. Aż 86% (1) osób po 40. roku życia deklaruje problemy i stopniowe pogorszenie widzenia. O wzrok trzeba dbać kompleksowo, żeby nie przeoczyć szans, które czekają na nas w 2019 roku.

Około 40. roku życia metabolizm zwalnia, a w organizmie zaczynają zachodzić zmiany, związane z procesem starzenia. Pojawiają się dolegliwości bólowe ze strony układu kostnego, słyszymy gorzej, a nasz wzrok słabnie. Wiele z tych zmian to następstwo procesów fizjologicznych, których nie możemy zatrzymać, ale jesteśmy w stanie je opóźnić. W społeczeństwie funkcjonuje popularne stwierdzenie, mówiące o tym, że życie zaczyna się dopiero po czterdziestce – to prawda! To, jakie ono będzie, zależy w dużej mierze od nas! Od czego więc powinniśmy zacząć?

Zdrowie od A do Z

Regularne wizyty u lekarza to - obok zdrowego stylu życia - podstawowy element skutecznej profilaktyki. Po 40-tce zaleca się przynajmniej raz w roku odwiedzić internistę, który – po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i wykonaniu podstawowych badań – określi stan naszego organizmu. Na liście obowiązkowych badań powinny znaleźć się: się RTG klatki piersiowej, gastroskopia, a raz na 2-3 lata – profilaktyczne EKG serca. Na prozdrowotnej liście uwzględnić należy również stomatologa oraz lekarzy specjalistów. W przypadku kobiet – regularne wizyty u ginekologa (cytologia, badanie piersi), a mężczyzn – urologa i systematyczną kontrolę prostaty. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że po 40-tce należy zatroszczyć się przede wszystkim o zmysły, dzięki którym możemy cieszyć się niezależnością, tj. wzrok i słuch. Badanie słuchu, po 40. urodzinach, powinno być wykonywane raz na 10 lat, a kontrola wzroku – przynajmniej raz w roku!

Zobacz nowy rok – wyraźniej!

Wzrok to zmysł, który eksploatujemy przez całe życie. 78% osób, w wieku 40-55 lat nosi okulary, 2% szkła kontaktowe, a 13% okulary progresywne – wynika z badania, przeprowadzonego przez PBS w styczniu 2018 roku, w ramach kampanii Czas na wzrok 40+. Wyniki te potwierdzają, że ostre widzenie nie jest nam dane raz na zawsze, a oczy w pewnym wieku wymagają wsparcia. Współczesny tryb życia jest niezwykle wymagający dla układu wzrokowego, dlatego też coraz więcej osób skarży się na problemy z widzeniem. Niestety pierwsze symptomy starzenia się układu wzrokowego pojawiają się wcześniej niż u poprzedniego pokolenia.
Prezbiopia – bo o niej mowa – to zjawisko, które występuje powszechnie. W jej wyniku, wraz z wiekiem, soczewka oka staje się mniej elastyczna, a jej zdolność akomodacji, czyli przystosowania się oka do widzenia w różnych odległościach, spada. Jednym z najważniejszych czynników, mających negatywny wpływ na akomodację oka, jest długi czas, spędzany w tzw. bliży wzrokowej. Czyli wtedy, kiedy patrzymy na przedmioty, znajdujące się blisko nas, jak: komputer, dokumenty czy telefon. Sytuacja jest poważna, ponieważ na charakterystyczne dla prezbiopii problemy z wyraźnym widzeniem zaczynają narzekać coraz młodsze osoby. Już w 2013 roku cierpiało na nią 1,4 miliarda osób, a szacuje się, że do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 1,8mld ! (2)
Eksperci z zakresu optometrii twierdzą, że wzrok można częściowo poprawić poprzez ograniczenie czynników męczących oczy, takich jak: kilkugodzinna praca przed ekranem komputera, smartfona, tabletu czy innych urządzeń elektronicznych. Pracę oczu wspomogą również odpowiednio dobrane szkła okularowe.

Od kilku lat liczba osób po 40. roku życia, które odczuwają symptomy, związane z prezbiopią, systematycznie wzrasta. Podczas badania optometrycznego tłumaczymy pacjentom, jak można przearanżować swoje otoczenie, aby łatwiej im się pracowało, uwzględniając między innymi odpowiednie oświetlenie, korzystanie z nowoczesnych ekranów czy skonfigurowanie ustawień wyświetlaczy. Tym, co w znaczącym stopniu pomaga prezbiopom, w codziennym funkcjonowaniu, są dobrze dobrane szkła progresywne lub tzw. szkła biurowe, czyli soczewki okularowe, opracowane z myślą o osobach pracujących długo przed monitorem komputerowym. Jednocześnie są one także dostosowane do wykonywania innych prac wewnątrz pomieszczeń, ponieważ w jednej parze okularów pacjenci widzą wyraźnie różne odległości. Często wyposażone są również w tzw. powłokę antyrefleksyjną, chroniącą wzrok przed nadmiernym promieniowaniem niebieskim. W celu prawidłowego dobrania odpowiednich szkieł, zaleca się badanie u optometrysty, który po rozpoznaniu warunków, w jakich pracujemy i przebywamy na co dzień, profesjonalnie i indywidualnie dobierze odpowiednie dla nas szkła progresywne - wyjaśnia optometrystka Sylwia Szarkiewicz, Ekspert wpierający kampanię Czas Na Wzrok 40+

Więcej na temat prezbiopii oraz kampanii CZAS NA WZROK 40+ na stronie www.czasnawzrok.pl

Źródło cytowanych danych statystycznych: badanie opinii, postaw, zwyczajów i wiedzy na temat dbania o wzrok, przeprowadzone na zlecenie Grupy Essilor przez PBS Sp. z o.o. w styczniu 2018 r, na reprezentatywnej grupie Polaków n=602 w wieku 40-55 lat.

(1)Źródło cytowanych danych statystycznych: badanie opinii, postaw, zwyczajów i wiedzy na temat dbania o wzrok, przeprowadzone na zlecenie Grupy Essilor przez PBS Sp. z o.o. w styczniu 2018 r, na reprezentatywnej grupie Polaków n=602 w wieku 40-55 lat.

(2)Źródło: ONZ - Światowe prognozy dotyczące populacji - czerwiec 2014 r.

/źródło - /