Anafilaksja problemem zdrowotnym i społecznym Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
wtorek, 04 grudnia 2018 16:29

Anafilaksja problemem zdrowotnym i społecznym

Anafilaksja jest bardzo niekorzystną reakcją układu odpornościowego na obecność pokarmu lub substancji. Pojawia się zwykle w przeciągu kilku minut po kontakcie z alergenem i obejmuje cały organizm. Zdarzają się jednak sytuacje, w których reakcja wystąpić może po wielu godzinach. W momencie jej uaktywnienia następuje natychmiastowy spadek ciśnienia krwi oraz zwężenie dróg oddechowych.

 

Co może wywołać wstrząs anafilaktyczny?

Anafilaksję wywołać może niezwykle dużo pokarmów, a także innych czynników. Do alergenów najczęściej przyczyniających się do wywołania reakcji należą orzechy, orzeszki ziemne, nasiona sezamu, owoce morza, ryby, jajka, truskawki i produkty mleczne. Oprócz tego anafilaksja może zostać wywołana poprzez użądlenie pszczoły czy osy, kontakt z lateksem lub niektóre leki, jak chociażby penicylinę.

Objawy

Objawami najczęściej występującymi podczas wstrząsu anafilaktycznego są duszność i symptomy skórne. Jednak przejawów świadczących o anafilaksji jest znacznie więcej. Należą do nich między innymi:

  • objawy skórne – rumień, pokrzywka, świąd;
  • układ oddechowy – duszność, świszczący oddech, kaszel, obrzęk górnych dróg oddechowych, nieżyt nosa;
  • układ krążenia – zawroty głowy, omdlenia, niskie ciśnienie krwi;
  • układ pokarmowy – wymioty, nudności, bóle brzucha, skurcze;
  • inne objawy – na przykład ból głowy, drgawki, bóle w klatce piersiowej.

Jak leczyć anafilaksję?

Leczenie anafilaksji należy podjąć niezwłocznie po wystąpieniu pierwszych objawów i wdrożyć kompetentne działania. Światowa Organizacja Alergii klasyfikuje epinefrynę (adrenalinę) jako główny lek w leczeniu anafilaksji i jako lek pierwszego wyboru. Ważne są także działania ogólne, profilaktyczne, mające na celu zapobieganie wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego oraz leczenie objawowe.

Więcej o anafilaksji na https://www.farmacjapraktyczna.pl/2016/08/anafilaksja-problem-zdrowotny-spoleczny/.

Problem społeczny

Anafilaksja jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób alergicznych, mogących mieć skutki śmiertelne. Najbardziej zagrożoną grupą społeczna jest młodzież i dzieci. Małe dzieci mają zwiększone ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, gdyż nie są w stanie opisać swoich objawów, co także wiąże się z wystąpieniem trudności diagnostycznych i terapeutycznych, w momencie pojawienia się reakcji anafilaktycznej. Z kolei zagrożenie grupy młodzieży wystąpieniem anafilaksji jest wynikiem ich negatywnego nastawienia i antypatii do profilaktyki, oraz znacznej roli kofaktorów, występujących w ich codziennym życiu, takich jak wysiłek, stres, alkohol, infekcje czy astma.

Źródła:

  1. http://www.kontemplacja.pl/co-to-jest-wstrzas-anafilaktyczny - Co to jest wstrząs anafilaktyczny? - stan z 2018-11-15.
  2. http://erazdrowia.pl/alergia-jak-sobie-z-nia-radzic - Alergia - jak sobie z nią radzić? - stan z 2018-11-11.
Poprawiony: niedziela, 09 grudnia 2018 14:33