Złodziej kości w natarciu – 8 milionów Polaków w niebezpieczeństwie Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 06 listopada 2018 15:42

Złodziej kości w natarciu – 8 milionów Polaków w niebezpieczeństwie

Wbrew panującej powszechnej opinii osteoporoza nie dotyczy wyłącznie kobiet w wieku menopauzalnym i starszych. Jak wynika z najnowszych badań, choroba ta zagraża również młodszym kobietom: w ciąży oraz w okresie laktacji. W Polsce na osteoporozę cierpi 3 miliony osób, a kolejne 8 milionów może zachorować w najbliższym czasie.


Ważne, by poznać przeciwnika. Z czym się mierzymy?

Żeby móc skutecznie walczyć z przeciwnikiem, trzeba najpierw poznać sposób jego działania. Czym charakteryzuje się osteoporoza? Jest to schorzenie metaboliczne związane z osłabieniem mikroarchitektury kości człowieka i zwiększeniem ryzyka ich złamań. Na prawdopodobieństwo choroby w znacznym stopniu wpływ ma niedobór wapnia, który stanowi bardzo ważny składnik tkanki kostnej.
W naszym kraju na osteoporozę choruje 3 miliony osób, z których zaledwie 3,7% poddaje się leczeniu1. Kolejne 8 milionów jest zagrożonych. Natomiast statystyki obejmujące USA, Europę oraz Japonię mówią nawet o 75 milionach chorych.

Duża skala, mała wiedza

Osteoporoza nie bez powodu nazywana jest złodziejem kości. Choroba przebiega zwykle bezobjawowo, stopniowo osłabiając kości, aż nie dojdzie do złamania. Aż 2/3 kobiet w wieku powyżej 45. r ż. niestety nie zdaje sobie z tego sprawy . Niewiele z nich poddaje się także badaniom profilaktycznym , chociaż badanie gęstości kości (densytometria) nie jest ani skomplikowane,
ani inwazyjne.

Grupy ryzyka – kto musi najbardziej uważać

Już po 30. roku życia utrata masy kostnej może postępować szybciej niż proces jej tworzenia – zwłaszcza u kobiet, dlatego są one bardziej zagrożone od mężczyzn.
Choroba jest szczególnie groźna dla kobiet w okresie menopauzy, jednak wtedy może być już za późno na ratunek – osteoporoza jest bardzo trudna w leczeniu. Zagraża ona również osobom młodszym – zwłaszcza kobietom w ciąży oraz w okresie laktacji. Z czego to wynika? Zaledwie 6% kobiet ciężarnych przyjmuje zalecaną ilość wapnia, co może zwiększać ryzyko osteoporozy oraz jej wczesnej fazy-osteopenii . Z tą ostatnią chorobą zmaga się np. Gwyneth Paltrow, hollywoodzka gwiazda takich filmów, jak Siedem, Zakochany Szekspir czy Utalentowany Pan Ripley. W wieku 37 lat złamała nogę. Okazało się, że z powodu niedoboru nabiału w diecie, zaatakowała ją właśnie osteopenia . Jej przykład pokazuje, że zagrożenie jest poważne nie tylko dla kobiet w okresie menopauzalnym. Co więcej, ubytek kości i jego konsekwencje mogą być niebezpieczne również dla mężczyzn . Według badań, najmłodszy mężczyzna z wynikiem badania sugerującym osteoporozę miał 37 lat .

- Młode osoby wciąż kojarzą osteoporozę z chorobą swoich mam i babć – niesłusznie. Niedobór wapnia i ubytek tkanki kostnej mogą zagrażać każdemu, a szczególnie narażone, poza kobietami w wieku menopauzalnym, są właśnie kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji. Organizmowi dostarczyć musimy wówczas odpowiednią ilość wapnia – należy o tym pamiętać układając codzienną dietę. Regularne spożywanie produktów z dużą zawartością wapnia oraz witaminy D pomoże nam uniknąć problemów z osteoporozą w przyszłości – radzi lekarz-reumatolog, dr n. med. Maria Rell-Bakalarska.

Osteoporoza – zagraża zdrowiu i życiu

Złodziej kości” został oficjalnie uznany przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną . Osteoporoza jest wyniszczająca dla każdego pacjenta, stanowi także trzecią najczęstszą przyczynę zgonów na świecie po chorobach układu krążenia oraz nowotworach10. Większość niestety nie zdaje sobie sprawy, że osteoporoza jest chorobą śmiertelną . Jeśli jest niewykryta lub nieleczona, może się skończyć nawet złamaniem kręgosłupa lub szyjki udowej kości – są to kontuzje bezpośrednio zagrażające życiu.
Choroba ma poważne konsekwencje społeczne. Większość pacjentów, którzy doświadczyli złamania osteoporotycznego, odczuwa pogorszenie jakości życia . Spora część z nich nie wraca już nigdy do pełnej sprawności i wymaga stałej opieki, co ma konsekwencje nie tylko dla chorych, ale również dla ich bliskich; rosną też koszty leczenia12. Osoby chore częściej także cierpią na demencję .

Jak się bronić? Kluczem jest profilaktyka

Osteoporoza jest w dużym stopniu uwarunkowana genetycznie. Szczególnie więc zagrożone mogą być osoby, które mają w rodzinie przypadki choroby . Z tym nic zrobić nie możemy, ale mamy wpływ na szereg czynników, które są w stanie zredukować ryzyko osteoporozy. Istotne znaczenie ma zwłaszcza odpowiednio zbilansowana dieta bogata w białko, witaminę D oraz przede wszystkim wapń . Znajduje się on w wielu artykułach spożywczych codziennego jadłospisu, m.in. w mleku, jogurtach, jajkach, orzechach czy serach . Jednak wraz z wiekiem zapotrzebowanie organizmu na wapń rośnie, z czego mało kto zdaje sobie sprawę – okazuje się, że aż ¾ dorosłych Polaków ma niedobory wapnia . Podstawą profilaktyki powinno być regularne uzupełnianie poziomu wapnia, przy odpowiedniej podaży witaminy D .
Jednak sama dieta to nie wszystko – by zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, istotny jest także styl życia, jaki prowadzimy. Regularna aktywność fizyczna może nam pomóc, natomiast palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, otyłość, siedzący tryb życia czy niedożywienie są w stanie nam zaszkodzić, znacząco zwiększając ryzyko wystąpienia osteoporozy .
***
Najprawdopodobniej liczba chorych na osteoporozę będzie z każdym rokiem wzrastać – z uwagi na postępujący proces starzenia się społeczeństwa1. Dlatego o optymalnej profilaktyce należy myśleć jak najwcześniej.

Złodziej kości w natarciu – jak się chronić? 


Zabezpieczaj kości przed osteoporozą!
W Polsce na osteoporozę choruje aż 3 miliony osób . Skąd pochodzi potoczna nazwa tego schorzenia - cichy złodziej kości? Choroba w początkowej fazie przebiega bezobjawowo, stopniowo okradając nasze kości z wapnia. W związku z tym należy wcześniej zadbać o profilaktykę, której nieodłącznym elementem jest odpowiednia podaż tego pierwiastka w diecie . Udowodnione jest, że Polacy z dietą przyjmują tylko 50% zalecanej dziennej dawki wapnia, co może powodować jego niedobory. Odpowiednie uzupełnienie poziomu wapnia może zapewnić dostępny bez recepty lek Calperos - wskazany dla wszystkich grup narażonych na utratę wapnia z kości: szczególnie dla kobiet w okresie menopauzy oraz w trakcie ciąży i karmienia piersią.
Wapń – ile go potrzebujemy?
Zapotrzebowanie na wapń zmienia się w zależności od wieku. U osoby dorosłej do ok. 50. roku życia wynosi ono ok. 1000 mg, a u osób po 50. roku życia i kobiet po menopauzie zwiększa się nawet
do 1500 mg. W przypadku kobiet ciężarnych zaledwie 6% przyjmuje zalecaną ilość wapnia, co może zwiększać ryzyko osteoporozy oraz jej wczesnej fazy - osteopenii . Warto podkreślić, że trudno jest zdiagnozować jego wczesne niedobory , ponieważ często nie towarzyszą im objawy - z czego niestety większość kobiet nie zdaje sobie sprawy . Znaczący spadek zawartości wapnia w kościach oznacza poważną w skutkach demineralizację i może mieć wpływ na rozwój osteoporozy. Z tego powodu warto zadbać o jego właściwą podaż odpowiednio wcześnie.
Jak się zabezpieczać?
Przy profilaktyce osteoporozy kluczowa jest właściwa dieta. 74% kobiet twierdzi, że uzupełnia niedobory wapnia spożywając dużo produktów mlecznych i jego przetworów. Z kolei blisko 70% uzupełnia je jedząc warzywa i rośliny bogate w ten składnik mineralny . Zdrowa dieta, bogata w wapń pochodzący z produktów mlecznych i roślinnych jest ważnym elementem profilaktyki osteoporozy. Jednak mało kto wie, ile tych produktów należy spożyć, aby dostarczyć do organizmu od 1200 – 1500 mg wapnia, czyli dawkę rekomendowaną u dorosłego człowieka.
Na przykład 1500 mg wapnia jest zawarte w 27 jajkach lub 6 opakowaniach jogurtu naturalnego (150 g) . Uzupełnieniem diety mlecznej mogą stać się produkty roślinne takie jak brokuły czy migdały. Uznaje się jednak, że z pożywieniem dostarczamy tylko ok. 50-60% dziennego zapotrzebowania na wapń.
Dodatkowa profilaktyka – czy warto?
Wraz z wiekiem coraz trudniej jest nam dbać o zdrowe kości – z jednej strony zapotrzebowanie na wapń rośnie, a z drugiej utrudnione jest także przyswajanie tego składnika ze spożywanych produktów. Dlatego zalecane jest przyjmowanie wapnia i witaminy D w formie dodatkowych preparatów, które nie tylko uzupełniają deficyty w pożywieniu, ale przede wszystkich działają profilaktycznie. By uniknąć zachorowania na osteoporozę, rekomenduje się przyjmowanie związków wapnia w ilości 1000 mg dziennie, przy jednoczesnym dostarczaniu witaminy D.
Calperos – ekspert dla zdrowych kości
W leczeniu lub profilaktyce osteoporozy warto zdecydować się na wysoką jakość preparatu. Linia Calperos to węglan wapnia o statusie leku, co gwarantuje jego wysoką jakość, skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzone w odpowiednich badaniach klinicznych. Jest także łatwo dostępny – można kupić go w aptece bez recepty.
Calperos może być przyjmowany już od 7. roku życia, a szczególnie polecany jest kobietom w okresie menopauzalnym, podczas ciąży i karmienia piersią oraz przy rekonwalescencji złamanych kości.
Średnia cena apteczna : Calperos 1000, 100 kapsułek – 38 pln PLN, 30 kapsułek – 19,0 PLN.
Dowiedz się więcej na www.calperos.pl 

PROFILAKTYCZNIE – UZUPEŁNIAJĄCO W KOMPLEKSOWYM LECZENIU OSTEOPOROZY
Calperos 500, Calperos 1000. Jedna kapsułka twarda Calperos 500 zawiera 200 mg jonów wapnia w postaci 500 mg węglanu wapnia (Calcii carbonas). Jedna kapsułka twarda Calperos 1000 zawiera 400 mg jonów wapnia w postaci 1000 mg węglanu wapnia (Calcii carbonas). Wskazania do stosowania: Wskazaniami do stosowania produktu leczniczego Calperos są: stany zwiększonego zapotrzebowania na wapń (okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży oraz w przebiegu ciąży i podczas laktacji); niska podaż wapnia w pożywieniu; zaburzenia wchłaniania zwrotnego wapnia z kanalików nerkowych; hipokalcemia z hiperfosfatemią u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i zapobieganie wzmożonej pobudliwości nerwowo-mięśniowej; profilaktycznie – uzupełniająco w kompleksowym leczeniu osteoporozy; stany po długotrwałym unieruchomieniu i okres rekonwalescencji (rehabilitacji ruchowej) po złamaniach kości; wspomagająco w leczeniu przeziębień i chorób alergicznych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu. Hiperkalcemia spowodowana nadczynnością przytarczyc, nadczynnością tarczycy, hiperwitaminozą D, nowotworami odwapniającymi bez przerzutów do kości, nowotworami dającymi przerzuty do kości, ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, sarkoidozą. Ciężka hiperkalciuria. Kamica nerkowa. Leczenie glikozydami naparstnicy. Podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa.
PO/CAL/18/0028

Maria Rell-Bakalarska
Doktor nauk medycznych, reumatolog z wieloletnim stażem i doświadczeniem klinicznym zdobytym m.in. podczas pracy w Instytucie Reumatologii.

Od 2006 roku Dyrektor Naukowy oraz wykładowca Interdyscyplinarnej Akademii Medycyny Praktycznej zajmującej się szkoleniem podyplomowym lekarzy m.in. organizowaniem ogólnopolskich konferencji dla reumatologów „Interdyscyplinarne Oblicza Reumatologii” i konferencji dla lekarzy rodzinnych „Praktyczne Aspekty Chorób Cywilizacyjnych”. Wśród ulubionej tematyki wykładów dr Rell-Bakalarskiej wymienić należy osteoporozę, niedobory wapnia i witaminy D, nowoczesne terapie biologiczne w reumatologii i bezpieczeństwo terapii bólu.
Do 2009 Kierownik Przychodni Reumatologicznej Instytutu Reumatologii w Warszawie.
Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych artykułów na temat osteoporozy (m.in. współautorka „Osteoporoza wtórna osób dorosłych. Postępowanie w osteoporozie. Część IV.”, warszawa 2007, autorka rozdziału w cyklicznej, corocznej pozycji książkowej „Reumatologia. Nowe trendy” pod red. Piotra Wilanda).
Współautorka następujących publikacji:
• „Diagnostyka i leczenie osteoporozy — zalecenia Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego 2015”,
• “Differential association of juvenile and adult systemic lupus erythematosus with genetic variants of oestrogen receptors alpha and beta”,
• “Influence of genetic factors on development and severity of rheumatoid arthritis-part I”,
• “Psychological stress in rheumatoid arthritis patients: a comparative Polish-German study: summary of the current conceptualization of the role of stress in rheumatoid arthritis”,
• “Still's disease in patient with silicone breast implants: case report”, współautorka “Preliminary data concerning cross-reacting anticardiolipin antibodies as potential inhibiting endotoxin activity factors”.
Udzieliła wielu wywiadów mediom na temat chorób narządu ruchu, w tym osteoporozy (m.in.: Kawa czy herbata, Pytanie na Śniadanie, Świat się kręci).
https://vod.tvp.pl/video/swiat-sie-kreci,18122015,22833779
https://pytanienasniadanie.tvp.pl/33419751/jak-uniknac-osteoporozy 

/źródło - /

Poprawiony: wtorek, 06 listopada 2018 19:11