Jakie znaczenie ma konsystencja i struktura tego co jemy?
Wpisany przez S.Z.   
środa, 24 października 2018 07:00

Jakie znaczenie ma konsystencja i struktura tego co jemy?

Struktura i konsystencja jedzenia ma ogromne znaczenie. W wieku dziecięcym – bo uczy maluchy gryźć i rzuć, a dorosłym nadaje jedzeniu charakteru.


Wszyscy lubimy jeść. Jest to jedna z tych niezbędnych do życia czynności, które człowiek wyniósł na wyżyny. Konsystencja i struktura jedzenia już od samego początku determinuje naukę odżywiania i smaków. Do około 6 miesiąca życia dzieci przyjmują jedzenie w postaci płynnej. Najlepiej, kiedy jest to pokarm prosto od mamy. Maluchy dopiero za jakiś czas będą ząbkować, więc nowych smaków powinny się uczyć powoli. Mamy mogą zaczynają wprowadzać owoce czy zupki jarzynowe. Jednak nadal konsystencja odgrywa tu ogromną rolę.

Etap płynny za nami, co teraz?

W okolicach 6-7 miesiąca dzieci zaczynają próbować nowych smaków. Jedzenie może już być gęstsze, aby maluchy powoli zaczynały uczyć się rzuć. Tutaj mamy mogą już powoli zacząć eksperymentować, dodawać więcej warzyw i owoców, a do zupek drobno siekane mięso. Tutaj także ogromną pomocą będzie porządny blender, który pozwoli dokładnie kontrolować konsystencję posiłków. Najlepsze blendery potrafią, dzięki szybkoobracającym się ostrzom, podgrzewać jedzenie i nie trzeba go gotować. Podczas gotowania pożywienie traci sporo najcenniejszych składników. Jak sugeruje Marcin Bartoszewicz z Vitamixa: „W naszym blenderze mamy przygotowują PEŁNOWARTOSCIOWE jedzenie, ponieważ ostrza Vitamixa tnąc błony warzyw i owoców, tak, aby były one podane w najlepszej, przyswajalnej postaci. Jedzenie nie traci podczas tego procesu cennego błonnika, witamin i minerałów, które są niezwykle potrzebne dzieciom w okresie intensywnego rozwoju”.

A co z dorosłymi?

Uwielbiamy jeść. Jedzenie jest jedną z największych przyjemności w życiu. Od jakości i rodzaju jedzenia zależy nasze zdrowie i życie. Coraz więcej osób coraz bardziej świadomie przygotowują posiłki, rozważnie wybierając produkty i przygotowując je w domu. Mimo, że etap dziecięcy już dawno za nami, to nadal ogromne znacznie ma dla nas konsystencja. Dotyczy to nie tylko koktajli, musów, dipów, sosów czy świeżych napojów. Tak samo jak nie lubimy grudek w domowych hummusie czy budyniu, tak niechętnie będziemy jeść podwiędłą rzodkiewkę czy ogórka.

Chrupmy na zdrowie!

Nie od dziś wiadomo, że „głośne” jedzenie jest smaczne. Chipsy, świeży chleb, trzeszczący ser, kruche ciasteczka sprawiają dodatkową przyjemność. Chrupkość jedzenia świadczy o jego świeżości, jest to zakodowane w naszej podświadomości i nie mamy na nią wpływu. Podobnie sytuacja ma się do konsystencji pokarmów. Jeżeli pijemy smoothie czy koktajl, w szczególności zależy nam, aby był wybitnie gładki i delikatny. Grudki w napoju są nie do przyjęcia. Dlatego producenci napojów i kucharze w restauracjach dokładnie dbają o konsystencję tego, co spożywamy. Przygotowując posiłki w domu, również staramy się, aby jedzenie smakowało i wyglądało tak, jak zaplanowaliśmy. Nikt nie chce podać bliskim hummusu, nad którym tak się napracowaliśmy, w którym będą nierozdrobnione cząstki ciecierzycy. Zepsuje to całkowicie efekt. Albo koktajle? Źle rozdrobnione, rozwarstwiające się napoje wyglądają brzydko, a owoce nie dadzą z siebie tego co najlepsze - wszystkich wartościowych składników – dodaje ekspert marki Vitamx.
Przygotowując posiłki w domu, dbajmy w szczególności o konsystencję i strukturę jedzenia. Jak się okazuje, smak, zapach i wygląd jedzenia to tylko część kulinarnego sukcesu. Źródło: Vitamix

/źródło - /