Czym się różni medycyna estetyczna od chirurgii estetycznej? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
piątek, 12 października 2018 07:58

Czym się różni medycyna estetyczna od chirurgii estetycznej?

Współcześnie obserwujemy duży rozwój gałęzi medycyny, które dotychczas nie były aż tak popularne. Wśród tych gałęzi wymienić możemy między innymi medycynę estetyczną oraz chirurgię estetycznej, które mają na celu poprawę wyglądu.

Medycyna estetyczna

Medycyna estetyczna jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny, której nadrzędnym celem jest zapobieganie skutkom upływu czasu i poprawę atrakcyjności fizycznej pacjenta. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywać mogą lekarze z prawem wykonywania zawodu, dzięki czemu mamy pewność, że zabiegi zostaną przeprowadzone w odpowiednich warunkach. Zabiegi medycyny estetycznej mają na celu poprawienie jędrności skóry, usunięcie cieni pod oczami, redukcję nadpotliwości, modelowanie twarzy lub ust, a także usuwanie zbędnego owłosienia. Zabiegi medycyny estetycznej mają małoinwazyjny charakter, dlatego też są popularne wśród coraz szerszego grona kobiet i mężczyzn.

Chirurgia estetyczna

Chirurgia estetyczna jest gałęzią chirurgii plastycznej, zaś jej działania mają na celu poprawę wyglądu pacjenta na skutek odczuwania przez niego kompleksów. Najczęściej wykonywane są operacja plastyczna nosa warszawa, plastyka brzucha, poprawienie wyglądu piersi poprzez wszczepienie implantów, a także implanty penisa w przypadku mężczyzn. Zabiegi chirurgii estetycznej mają charakter bardziej inwazyjny, dlatego też wykonywane są zazwyczaj w czasie jednodniowego pobytu w klinice. Większość zabiegów przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, zaś po zabiegu pacjent musi mieć czas na rekonwalescencję. Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarska, mająca na celu zebranie wywiadu na temat pacjenta, a także zbadanie jego ogólnego stanu zdrowia. Lekarz przekaże także pacjentowi informację na temat badań, które należy wykonać przed zabiegiem operacyjnym.

Choć wiele osób utożsamia medycynę estetyczną z chirurgią estetyczną, to jednak są między nimi zauważalne różnice, zwłaszcza w stopniu inwazyjności przeprowadzanych zabiegów.