Jak rozpoznać herbatę dobrej jakości? Drukuj Email
Wpisany przez W.P.   
środa, 10 października 2018 06:40

Jak rozpoznać herbatę dobrej jakości?

Jakość to główny aspekt, którym kierujemy się przy wyborze jakiegokolwiek artykułu spożywczego. Często mylnie uważa się, że wysoka jakość idzie w parze z wysoką ceną, wskutek czego zapominamy o zwracaniu uwagi na wysokogatunkowe produkty, a kupujemy te o najwyższym koszcie, cechujące się niezbyt dobrą wartością. Podobnie jest z herbatą - zazwyczaj wybierany tą ekspresową, czyli w formie pokruszonych liści w torebkach. Jeśli chcemy nie tylko chłonąć doskonały smak tego napoju, ale jednocześnie czerpać jak najwięcej korzyści zdrowotnych z picia herbaty, warto zapoznać się z herbacianym ABC.

 

Gdzie kupować dobrej jakości herbatę?

W większość herbat zaopatrujemy się w popularnych marketach. Niestety w takich sklepach często spotykamy się z niską jakością produktu. Aby nabyć jak najbardziej wartościową herbatę, oraz ułatwić sobie wybór cennego gatunku, warto wybrać się do herbaciarni, w której dostaniemy możliwość uzyskania niezbędnych informacji o danej odmianie. W przypadku mieszanek warto zapoznać się z ich składem oraz datą przydatności do spożycia. Jeśli szukamy herbaty „czystej”, zwróćmy uwagę na kraj i region jej pochodzenia.

Jak ocenić susz?

W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę sposób przechowywania herbaty oraz metodę jej odważania. Liście nie powinny mieć kontaktu z żadnymi innymi zapachami, zwłaszcza wtedy, gdy znajdujemy się w sklepie, w którym sprzedaje się również kawę, zioła, czy też przyprawy. Jak więc powinna być przechowywana herbata? Najlepszym sposobem jest umieszczanie jej w szczelnych słoikach lub puszkach, które nie przepuszczą światła i zapachu.

Dobra zielona herbata - jak wybrać?

Najlepszej jakości zielona herbata pochodzi z Japonii. Jej liście są podłużne i mogą przypominać kształtem igły drzew iglastych lub cienkie źdźbła traw. Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest również połysk, który powinien posiadać tradycyjny susz japoński. Liście mogą różnić się od siebie rozmiarem (często spotykamy się z drobnymi). Dobrą jakość zielonej herbaty bez wątpienia możemy rozpoznać na podstawie zapachu. Powinien on być intensywny i przypominać zapach trawy lub glonów.

W przypadku zielonych herbat niemałą popularnością cieszą się również te pochodzące z Chin. Charakteryzują się one nieco innych kolorem niż herbaty japońskie. Liście są o wiele jaśniejsze oraz nie zielone, a bardziej wpadające w żółć. Ich zapach powinien nieść dosyć intensywną prażoną nutę, którą często porównuje się do mieszanki siana z kwiatami. Sam wygląd liści różni się w zależności od różnych rodzajów zielonej herbaty. Te z gatunku Lung Chang są podłużne i płaskie, Bi Lo Chun przypominają zwinięte spirale, porównywane do skorupy ślimaka.

Dobra czarna herbata - czym kierować się przy wyborze?

Typowy wygląd herbaty czarnej to przede wszystkim liście o różnych rozmiarach, jak sama nazwa wskazuje - czarne - lub czasem ciemnobrązowe, wyjaśnia specjalista z www.czasnaherbate.net. Niejednokrotnie możemy spotkać się z sytuacją, iż w liściach znajdzie się puszek pączków herbacianych o złocistym lub pomarańczowym kolorze.

Kupując herbatę z jednego gatunku (taka cechuje się najwyższą jakością) zwróćmy uwagę na wielkość jej liści. Powinny one posiadać jednolity rozmiar. Istnieje możliwość, iż podczas transportu część z nich się skruszy, jednak nie powinny być bardzo drobne. Warto wziąć pod uwagę również zapach, który powinien być intensywny. Nie istnieje jednak możliwość określenia typowego zapachu czarnej herbaty, gdyż w zależności od gatunku, woń może być różnorodna.

 

Poprawiony: środa, 10 października 2018 06:49