Noworodek śpi w... pudełku Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 09 października 2018 20:44

NOWORODEK ŚPI W PUDEŁKU?

Takie rozwiązanie mogą – bez specjalnych przygotowań i wydatków – zastosować mamy, które swoje dzieci urodziły w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. Od początku października wszystkie maluchy dostaną tu wyprawkę, którą szpital przygotował w formie tzw. fińskiego pudełka – dużego kartonu z rzeczami, potrzebnymi do pielęgnacji dziecka, a także materacem, dzięki czemu pudło można zmienić w łóżeczko. Szpital w Brzezinach jest pierwszym w Polsce, który rozdaje takie wyprawki.


Pomysł na pierwszy rzut oka trochę szalony – malutkie dziecko ma spać w pudełku?! Wydaje nam się to nie do przyjęcia, a jednak od kilkudziesięciu lat tysiące dzieci pierwsze tygodnie życia spędzają w pudełkach. I to u nas, w Europie. Wielu maluchom pudełko uratowało życie, wielu – gdyby mogły o tym opowiedzieć – jako łóżeczko bardzo przypadło do gustu. Co więcej – moda na łóżka-pudełka zrobiła się większa, gdy kilka lat temu taki baby-karton dostał od Finów książę Jerzy, synek brytyjskiego księcia Williama.
Bo wyprawki w pięknych pudłach, które mogą być pierwszym niemowlęcym łóżeczkiem, wymyślono właśnie w Finlandii. Zaczęto je tam dawać mamom nowonarodzonych dzieci ponad 80 lat temu i ten zwyczaj przetrwał do dzisiaj. Miały być wsparciem dla ubogich rodzin, pomagały też w kształtowaniu poglądów mam związanych z ciążą, porodem, pielęgnacją noworodka, promowania karmienia piersią. Nietypowe wyprawki powodowały bowiem, że więcej kobiet oczekujących dziecka pojawiało się w przychodniach, bo tylko tam można było odebrać pudełka z wyprawką. Wpływało to na podniesienie świadomości przyszłych mam, zachęcało je do rodzenia dzieci w szpitalach, przyczyniło się do obniżenia śmiertelności wśród noworodków.
Fiński pomysł postanowiono wykorzystać w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny, gdzie – z początkiem października – każdy urodzony tutaj maluch dostanie pudło wypełnione kosmetykami do pielęgnacji noworodków oraz zestawem ziół i herbat ziołowych, które mogą się przydać mamie i dziecku. Na dnie kartonu jest wygodny materac, który pozwala wykorzystać karton jako pierwsze łóżeczko.
- Maluszki w pudełku czują się dobrze, bo jest tu bardziej zacisznie, niż w większym, normalnym łóżeczku, to łagodzi wejście w wielki świat, bo w jakimś stopniu przypomina im to czas przed narodzeniem, kiedy były „u mamy” – mówi doktor Jarosław Cieślak, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. – A jest im oczywiście nie mniej wygodnie, bo w pudełku miejsca nie brakuje. Do tego łóżeczko-pudełko może z mamą być wszędzie: przy jej łóżku, w kuchni, pokoju, na werandzie, wszędzie tam, gdzie mama coś robi czy wypoczywa. Tego nie da się zrobić mając do dyspozycji tylko zwykłe łóżeczko.
Pudełka są ładne, kolorowe i oczywiście nie trzeba ich obowiązkowo wykorzystywać jako łóżeczka. Mogą być przydatnym pojemnikiem na ubranka, potem zabawki. Szpital pokazał nowe pudła-wyprawki przy okazji Dni Otwartych Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, które zorganizowano 28-29 września. Przyszłe mamy mogły spotkać się z personelem medycznym oddziału, zobaczyć sale porodowe, sale w których przebywają mamy i ich dzieci, wysłuchać wykładów na temat ciąży, porodu, fizjologii noworodka, banku komórek macierzystych, karmienia piersią.

/źródło - /